Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Znovu pár slov k jizvám

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Jizvy všeho druhu bývají příčinou bolestí v pohybovém systému až příliš často, nejen proto si po letech zaslouží zase pár slov a doporučení, jak s nimi pracovat a co všechno vlastně mohou způsobovat.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Je opravdu dobře, že má naše tělo tak úžasnou možnost hojení a vůbec „samoopravování“. Ať už jde o úraz nebo operaci, důsledkem hojení těchto událostí jsou v našem pohybovém systému jizvy. To nejakutnější hojení jizvy trvá zpravidla 10–14 dnů. To je také doba, po kterou se ponechávají v jizvě stehy, tedy pokud se jedná o jizvu, která byla chirurgicky ošetřena šitím.

Další fáze trvá zhruba 6 týdnů až 3 měsíce, kdy dochází k obnově cévního a nervového zásobení jizvy a jejího okolí. Cévy a nervy na té nejjemnější úrovni mají charakter „vlásků“ a musí dorůst obrazně řečeno ke každé buňce, aby byla dobře zásobená kyslíkem a dalšími živinami. A ani tady hojení jizvy nekončí. Další měsíce pak probíhá remodelace nové tkáně, přizpůsobení pružnosti a posunlivosti tkání okolo jizvy tahům, které v celém pohybovém systému jsou.

Hojení jizvy tedy probíhá několik měsíců a po celou dobu je důležité jizvu pravidelně ošetřovat. Je to jediná možnost, jak zabránit tomu, aby po čase jizva pohyb v pohybovém systému neomezovala.

Jak na to?

Především co nejdříve. I v průběhu období, kdy je jizva sešita stehy, je možné se jí dotýkat, hladit oblast těsně okolo jizvy – velmi jemně, ale pravidelně. Vzhledem k tomu, že nervové zásobení jizvy ještě není obnoveno, může tělo díky hlazení oblast jizvy dobře vnímat a zařadit ji postupně zpět do svých stereotypů. Jizvu je možné šetrně sprchovat vlažnou vodou. Výjimku tvoří případy, kdy lékař kontakt s jizvou vyloženě zakáže kvůli riziku infekce. Mělo by se ale jednat pouze o výjimečné případy. I v oblasti jizvy se nachází „naše“ bakterie, které máme všude na kůži, a i ty mohou hojení podporovat. Tedy nebojte se jizvy dotýkat, po sprchování jizvu ručníkem usušte – neutírejte, ručník spíše opakovaně přikládejte.

Po vytažení stehů pokračujte v hlazení. Jak moc přitlačit? Zvyšujte tlak na jizvu postupně, tak aby jizva po ošetření nebolela, ale byla uvolněná, prokrvená, ale ne horká. Ošetření opakujte 2–3x denně. Pokud budete v obavě o „pěkné“ zhojení jizvu masírovat pořád, můžete naopak způsobit velké zmnožení buněk při hojení a vznik širší, vystupující, tzv. keloidní jizvy, obzvláště pokud máte k tvorbě takových jizev sklon.

S krémem, nebo bez krému? Obojí je správné a důležité. Oblast jizvy může být zpočátku suchá. Souvisí to s nedostatečným prokrvením v rámci hojení, pak je dobré jizvu pravidelně mazat. Doporučují se krémy s měsíčkem, ale z mé zkušenosti není přísada krému zásadní, zásadní je kluznost a promaštění. Důležité je však dotýkat se jizvy také bez krému. Při takové masáži se tkáně lépe o vaši ruku zastaví a můžete je více oproti v hloubce uloženým tkáním protáhnout. Čím delší období od úrazu či operace, tím můžete pracovat více do hloubky. Jizvy po operaci jsou sešity ve více vrstvách a ošetřit je potřeba všechny.

Co všechno jizva může působit? Příznaky jsou velmi různé a souvisí především s umístěním jizvy. Např. jizva v oblasti krku může souviset s obtížným polykáním a suchostí sliznic v krku. Jizva v oblasti břicha může působit bolesti zad, ale i poruchy střevní pasáže. Jizva v oblasti kolenního kloubu může souviset s bolestí v kyčelním kloubu, potažmo i v rameni.

A nezapomeňte: Na velikosti tady nezáleží. I malá jizva může působit velké omezení či bolest. A nezáleží ani na době uplynulé od vzniku jizvy. Je to těžko uvěřitelné, ale jizva může být příčinou vašich potíží i po desítkách let.

Potřebujete-li poradit, navštivte fyzioterapeuta. Měl by umět vaši jizvu vyšetřit a poradit vám s jejím ošetřováním.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 21:39

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze