Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Znovu pár slov k jizvám

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Jizvy všeho druhu bývají příčinou bolestí v pohybovém systému až příliš často, nejen proto si po letech zaslouží zase pár slov a doporučení, jak s nimi pracovat a co všechno vlastně mohou způsobovat.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Je opravdu dobře, že má naše tělo tak úžasnou možnost hojení a vůbec „samoopravování“. Ať už jde o úraz nebo operaci, důsledkem hojení těchto událostí jsou v našem pohybovém systému jizvy. To nejakutnější hojení jizvy trvá zpravidla 10–14 dnů. To je také doba, po kterou se ponechávají v jizvě stehy, tedy pokud se jedná o jizvu, která byla chirurgicky ošetřena šitím.

Další fáze trvá zhruba 6 týdnů až 3 měsíce, kdy dochází k obnově cévního a nervového zásobení jizvy a jejího okolí. Cévy a nervy na té nejjemnější úrovni mají charakter „vlásků“ a musí dorůst obrazně řečeno ke každé buňce, aby byla dobře zásobená kyslíkem a dalšími živinami. A ani tady hojení jizvy nekončí. Další měsíce pak probíhá remodelace nové tkáně, přizpůsobení pružnosti a posunlivosti tkání okolo jizvy tahům, které v celém pohybovém systému jsou.

Hojení jizvy tedy probíhá několik měsíců a po celou dobu je důležité jizvu pravidelně ošetřovat. Je to jediná možnost, jak zabránit tomu, aby po čase jizva pohyb v pohybovém systému neomezovala.

Jak na to?

Především co nejdříve. I v průběhu období, kdy je jizva sešita stehy, je možné se jí dotýkat, hladit oblast těsně okolo jizvy – velmi jemně, ale pravidelně. Vzhledem k tomu, že nervové zásobení jizvy ještě není obnoveno, může tělo díky hlazení oblast jizvy dobře vnímat a zařadit ji postupně zpět do svých stereotypů. Jizvu je možné šetrně sprchovat vlažnou vodou. Výjimku tvoří případy, kdy lékař kontakt s jizvou vyloženě zakáže kvůli riziku infekce. Mělo by se ale jednat pouze o výjimečné případy. I v oblasti jizvy se nachází „naše“ bakterie, které máme všude na kůži, a i ty mohou hojení podporovat. Tedy nebojte se jizvy dotýkat, po sprchování jizvu ručníkem usušte – neutírejte, ručník spíše opakovaně přikládejte.

Po vytažení stehů pokračujte v hlazení. Jak moc přitlačit? Zvyšujte tlak na jizvu postupně, tak aby jizva po ošetření nebolela, ale byla uvolněná, prokrvená, ale ne horká. Ošetření opakujte 2–3x denně. Pokud budete v obavě o „pěkné“ zhojení jizvu masírovat pořád, můžete naopak způsobit velké zmnožení buněk při hojení a vznik širší, vystupující, tzv. keloidní jizvy, obzvláště pokud máte k tvorbě takových jizev sklon.

S krémem, nebo bez krému? Obojí je správné a důležité. Oblast jizvy může být zpočátku suchá. Souvisí to s nedostatečným prokrvením v rámci hojení, pak je dobré jizvu pravidelně mazat. Doporučují se krémy s měsíčkem, ale z mé zkušenosti není přísada krému zásadní, zásadní je kluznost a promaštění. Důležité je však dotýkat se jizvy také bez krému. Při takové masáži se tkáně lépe o vaši ruku zastaví a můžete je více oproti v hloubce uloženým tkáním protáhnout. Čím delší období od úrazu či operace, tím můžete pracovat více do hloubky. Jizvy po operaci jsou sešity ve více vrstvách a ošetřit je potřeba všechny.

Co všechno jizva může působit? Příznaky jsou velmi různé a souvisí především s umístěním jizvy. Např. jizva v oblasti krku může souviset s obtížným polykáním a suchostí sliznic v krku. Jizva v oblasti břicha může působit bolesti zad, ale i poruchy střevní pasáže. Jizva v oblasti kolenního kloubu může souviset s bolestí v kyčelním kloubu, potažmo i v rameni.

A nezapomeňte: Na velikosti tady nezáleží. I malá jizva může působit velké omezení či bolest. A nezáleží ani na době uplynulé od vzniku jizvy. Je to těžko uvěřitelné, ale jizva může být příčinou vašich potíží i po desítkách let.

Potřebujete-li poradit, navštivte fyzioterapeuta. Měl by umět vaši jizvu vyšetřit a poradit vám s jejím ošetřováním.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.10.2022 08:22

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze