Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatie pro běžce

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Běh patří v současnosti mezi velmi populární sporty. Jako každá pohybová aktivita s sebou může přinášet menší či větší problémy, nicméně homeopatie i zde může být dobře nápomocná.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Mezi nejmenší potíže mohou patřit například puchýře či „jen“ bolavé svaly. U nezkušených začátečníků, běžců s nekvalitní výbavou či u těch, kteří naopak dlouhodobě a soustavně tělo přetěžují, je však vyšší i riziko výraznějších problémů.

Poranění u běžců můžeme rozdělit do dvou kategorií. Jsou to jednak obtíže vzniklé působením vnějšího činitele, což jsou nejčastěji zhmoždění po pádech či podvrtnutí kloubů při špatném došlapu či již zmíněné puchýře, a jednak zranění vzniklá „vnitřně“, tedy nejčastěji v důsledku mikrotraumat při dlouhodobém přetěžování nebo nesprávném tréninku.

Nejčastější potíže u běžců a jejich homeopatická léčba

Svalová únava, přetížení

 • Arnica montana 9 C je obecně hlavním a nejdůležitějším homeopatickým lékem při přetížení a poranění všech měkkých tkání a pro všechny sportovce je to skoro povinná součást výbavy. Pomáhá na pocity zhmoždění a „rozbitosti“ po nepřiměřené sportovní zátěži či při jakémkoliv poranění. Bolesti zlepší odpočinek a chladné obklady. V prvních chvílích můžeme podávat 5 granulí v intervalu 30 minut, při zlepšení tento interval prodlužujeme.

Svalové křeče – mohou se objevit v průběhu sportování, po tréninku nebo i nečekaně ve chvílích odpočinku. Jejich příčinou může být nerovnováha v minerálech, nejčastěji hořčíku, dehydratace nebo svalová únava.

 • Základním přípravkem při bolestivých křečích je Magnesium phosphoricum jako tkáňová sůl. Potíže v tomto případě zlepšuje také teplo a masáž. Podáváme 2 tablety každých 15 minut až do nástupu úlevy.
 • Mezi další vhodné přípravky patří Cuprum metallicum 9 C, který pomáhá při křečích v nohách, jež se objevují především v noci, ponejvíce po velké námaze. Potíže se zhoršují při pohybu, zlepšení přináší protažení svalu. Dávkování je obdobné léku Magnesium phosphoricum.

Puchýře – kromě dezinfekce, propíchnutí a sterilní náplasti mohou přijít ke slovu tyto homeopatické léky:

 • Apis mellifica 15 C – spíše jde o homeopatický lék na prvotní bolestivý otok a zarudnutí, kdy se samotný puchýř ještě nevytvořil. Podáváme 5 granulí 3× denně.
 • Cantharis 9 C – přípravek urychlí zhojení puchýře vyplněného čirou tekutinou. Podáváme 5 granulí 3× denně.

Poranění

Pády a odřená kolena – krom již zmíněného léku Arnica montana může být vhodným lékem také:

 • Calendula 9 C – hlavní přípravek na tržné a zhmožděné rány, případně odřeniny, například po pádu na kolena.

Podvrtnutí, vymknutí kloubů – základními léky jsou zde opět Arnica a k ní doplňkově:

 • Ledum palustre 9 C – homeopatický lék, který je vhodné podávat ihned po podvrtnutí kloubu, kdy se rychle tvoří otok a objevuje se pocit chladu v postiženém kloubu. Potíže zmírní studený až ledový obklad.
 • Rhus toxicodendron 9 C – homeopatikum bývá indikováno po podvrtnutí, kdy je kloub bolestivý, což nutí poraněného jej neustále rozhýbávat ve snaze zmírnit nepříjemné pocity. Poraněný pociťuje bolest jako pálení či zhmoždění a kromě pohybu mu uleví teplé obklady.
 • Causticum 9 C – jde o homeopatikum indikované v případě opakovaných vymknutí kloubů, které jsou tím pádem ztuhlé, bolestivé a šlachy jsou tuhé a zkrácené. Zlepšení přináší vlhko a teplo.

Dávkování v akutním stavu již bylo zmíněno, jinak tato homeopatika podáváme 3–4× denně 5 granulí až do zhojení.

Patní ostruha, zánět plantární fascie – bolesti pat či celého chodidla bývají velmi často důsledkem přetížení námahou nebo hmotností či při nevhodné obuvi. Pak mohou trápit při běhu, obyčejné chůzi nebo i v klidu, často v noci.

 • Základními léky jsou opět Arnica montana 9 C a Ruta graveolens 9 C, konkrétně v případech, kdy si postižený stěžuje na pocit rozbitosti, který se horší při chůzi.
 • Hekla lava 5 C – je hlavním přípravkem, který se používá v případě rentgenologicky prokázané patní ostruhy. Podáváme 3× denně 5 granulí dlouhodobě, i několik měsíců. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.12.2022 15:08

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze