Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie pro běžce

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Běh patří v současnosti mezi velmi populární sporty. Jako každá pohybová aktivita s sebou může přinášet menší či větší problémy, nicméně homeopatie i zde může být dobře nápomocná.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Mezi nejmenší potíže mohou patřit například puchýře či „jen“ bolavé svaly. U nezkušených začátečníků, běžců s nekvalitní výbavou či u těch, kteří naopak dlouhodobě a soustavně tělo přetěžují, je však vyšší i riziko výraznějších problémů.

Poranění u běžců můžeme rozdělit do dvou kategorií. Jsou to jednak obtíže vzniklé působením vnějšího činitele, což jsou nejčastěji zhmoždění po pádech či podvrtnutí kloubů při špatném došlapu či již zmíněné puchýře, a jednak zranění vzniklá „vnitřně“, tedy nejčastěji v důsledku mikrotraumat při dlouhodobém přetěžování nebo nesprávném tréninku.

Nejčastější potíže u běžců a jejich homeopatická léčba

Svalová únava, přetížení

 • Arnica montana 9 C je obecně hlavním a nejdůležitějším homeopatickým lékem při přetížení a poranění všech měkkých tkání a pro všechny sportovce je to skoro povinná součást výbavy. Pomáhá na pocity zhmoždění a „rozbitosti“ po nepřiměřené sportovní zátěži či při jakémkoliv poranění. Bolesti zlepší odpočinek a chladné obklady. V prvních chvílích můžeme podávat 5 granulí v intervalu 30 minut, při zlepšení tento interval prodlužujeme.

Svalové křeče – mohou se objevit v průběhu sportování, po tréninku nebo i nečekaně ve chvílích odpočinku. Jejich příčinou může být nerovnováha v minerálech, nejčastěji hořčíku, dehydratace nebo svalová únava.

 • Základním přípravkem při bolestivých křečích je Magnesium phosphoricum jako tkáňová sůl. Potíže v tomto případě zlepšuje také teplo a masáž. Podáváme 2 tablety každých 15 minut až do nástupu úlevy.
 • Mezi další vhodné přípravky patří Cuprum metallicum 9 C, který pomáhá při křečích v nohách, jež se objevují především v noci, ponejvíce po velké námaze. Potíže se zhoršují při pohybu, zlepšení přináší protažení svalu. Dávkování je obdobné léku Magnesium phosphoricum.

Puchýře – kromě dezinfekce, propíchnutí a sterilní náplasti mohou přijít ke slovu tyto homeopatické léky:

 • Apis mellifica 15 C – spíše jde o homeopatický lék na prvotní bolestivý otok a zarudnutí, kdy se samotný puchýř ještě nevytvořil. Podáváme 5 granulí 3× denně.
 • Cantharis 9 C – přípravek urychlí zhojení puchýře vyplněného čirou tekutinou. Podáváme 5 granulí 3× denně.

Poranění

Pády a odřená kolena – krom již zmíněného léku Arnica montana může být vhodným lékem také:

 • Calendula 9 C – hlavní přípravek na tržné a zhmožděné rány, případně odřeniny, například po pádu na kolena.

Podvrtnutí, vymknutí kloubů – základními léky jsou zde opět Arnica a k ní doplňkově:

 • Ledum palustre 9 C – homeopatický lék, který je vhodné podávat ihned po podvrtnutí kloubu, kdy se rychle tvoří otok a objevuje se pocit chladu v postiženém kloubu. Potíže zmírní studený až ledový obklad.
 • Rhus toxicodendron 9 C – homeopatikum bývá indikováno po podvrtnutí, kdy je kloub bolestivý, což nutí poraněného jej neustále rozhýbávat ve snaze zmírnit nepříjemné pocity. Poraněný pociťuje bolest jako pálení či zhmoždění a kromě pohybu mu uleví teplé obklady.
 • Causticum 9 C – jde o homeopatikum indikované v případě opakovaných vymknutí kloubů, které jsou tím pádem ztuhlé, bolestivé a šlachy jsou tuhé a zkrácené. Zlepšení přináší vlhko a teplo.

Dávkování v akutním stavu již bylo zmíněno, jinak tato homeopatika podáváme 3–4× denně 5 granulí až do zhojení.

Patní ostruha, zánět plantární fascie – bolesti pat či celého chodidla bývají velmi často důsledkem přetížení námahou nebo hmotností či při nevhodné obuvi. Pak mohou trápit při běhu, obyčejné chůzi nebo i v klidu, často v noci.

 • Základními léky jsou opět Arnica montana 9 C a Ruta graveolens 9 C, konkrétně v případech, kdy si postižený stěžuje na pocit rozbitosti, který se horší při chůzi.
 • Hekla lava 5 C – je hlavním přípravkem, který se používá v případě rentgenologicky prokázané patní ostruhy. Podáváme 3× denně 5 granulí dlouhodobě, i několik měsíců. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 20:58

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze