Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék LEDUM PALUSTRE?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

V tomto dílu „domácí Materie mediky“ bych zmínil lék mimo vazbu na kalendářní měsíc a jeho vztah k oslabenému orgánu podle čínské medicíny. Nicméně je to lék, který má k tomuto měsíci přeci jen vztah, a to svými indikacemi.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Tímto lékem je Ledum palustre, česky rojovník bahenní, který je pro letní měsíce v homeopatické lékárničce nepostradatelný. Je to opět významný lék traumat a krom toho má i repelentní účinky. V homeopatii se často používá i jako lék revmatologický, ale to zde zmíním jen okrajově.

Jeho hlavní indikace jsou:

  • bodná poranění,
  • poštípání a pokousání hmyzem (ale nejen jím),
  • následky zhmoždění tkání,
  • poranění oka,
  • poranění kloubů – podvrtnutí a zhmoždění.

Je to lék, který pomůže dohojit velké modřiny po různých pádech a podobných úrazech. V první fázi je zde samozřejmě indikována Arnica montana, ale pokud po několika dnech užívání přetrvává modročerná modřina, která je bolestivá, a zlepšení přináší chladné až ledové obklady, lze místo Arniky nasadit tento lék.

Je to lék klasického „monoklu“ při tupém poranění oka. Oční víčko například po zásahu tenisovým míčkem začne „hrát všemi barvami“, je bolestivé a zlepšení opět přinese chlad a klid. Pak je na místě ihned nasadit kombinaci Arnica + Ledum palustre.

Ledum palustre je hlavním lékem bodných poranění, typicky je to například šlápnutí na hřebík a nebo třeba na mořského ježka. Okolí vpichu je bledé, chladné, oteklé a taková rána nekrvácí.

Podobně lze Ledum palustre použít i na bolavá místa po injekci či vpichu očkování.

S bodným mechanismem souvisí i poštípání hmyzem, ať už se jedná o komáry, muchničky a nebo i klíště. Po náležitém ošetření lze tento lék podat v každém takovém případě.

Použít jej lze i při pokousání psem, samozřejmě opět po náležitém vyšetření a ošetření, ale zmírní bolesti tam, kde rána po kousnutí moc nekrvácí, je bledá a chladná. V případě silných bolestí, zejména pokud vyzařují podle průběhu nervu, lze Ledum doplnit lékem Hypericum perforatum.

Poslední traumatologickou indikací léku Ledum jsou podvrtnutí kloubů. Používá se především tam, kde po nějakém špatném došlápnutí začne kotník rychle otékat bledým otokem a úlevu přinese ledování. Teplo v jakékoliv formě v těchto případech postiženému vadí. Je to většinou lék akutního stadia tohoto poranění. Je opět vhodné kombinovat Ledum s lékem Arnica montana.

Ledum palustre, jak již jeho český název napovídá, roste především v bahnitých oblastech bohatých na komáry. Nicméně obsahuje silice, které jsou velmi intenzivní a pronikavé, pro člověka příjemně vonící, ale pro komáry a další hmyz mají naopak repelentní účinek. V této indikaci ho lze používat i v homeopatických ředěních, nicméně v České republice je k dispozici i jako matečná tinktura v gelové lékové specialitě.

Ledum palustre používáme ponejvíce v ředění 9 C, podáváme 5 granulí 2–3x denně. 

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 14:20

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze