Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Anémie a pomoc homeopatie

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Anémie je definována jako snížený počet červených krvinek a snížená hladina hemoglobinu. Potíže, kterými se anémie projevuje, jsou vesměs způsobeny sníženým zásobováním tkání kyslíkem.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Červené krvinky se tvoří v kostní dřeni a jejich produkce vyžaduje dostatek železa, vitamínu B12, kyseliny listové, nicméně ve vzácnějších případech může být anémie zapříčiněna i nedostatkem vitamínu A, B2, B6 či nedostatkem mědi jako stopového prvku.

Obecně mohou být příčiny anémie velmi různé, může být narušena tvorba červených krvinek, případně červené krvinky podléhají zvýšenému odbourávání nebo dochází k jejich ztrátě krvácením.

Velmi častá je anémie z nedostatku železa. Ta může být zapříčiněna:

 • chronickou krevní ztrátou – například při skrytých žaludečních vředech, zánětech střevní sliznice či nádorech v zažívacím traktu či výrazném menstruačním krvácení atd.,
 • sníženým příjmem železa – to bývá častější u vegetariánů a veganů, ale s nedostatkem železa ve stravě se můžeme setkat i u osob, které více holdují „junk food“, nebo často drží drastické diety,
 • poruchou vstřebávání železa v trávicím traktu – s tímto se setkáváme například u Crohnovy choroby a dalších zánětech trávicí trubice,
 • zvýšenou spotřebou železa – například v těhotenství či při kojení.

Další velmi častou příčinou anémie je nedostatek vitamínu B12, opět docela častý problém u veganů a vegetariánů, nebo porucha jeho vstřebávání, s čímž se lze setkat například u některých autoimunitních chorob.

Projevy anémie:

 • Únava a slabost,
 • problémy se soustředěním,
 • závratě,
 • svalové křeče,
 • snížená funkce imunitního systému,
 • podrážděnost, bolesti hlavy, bušení srdce, závratě, dušnost.
 • V některých případech se můžeme setkat s chutěmi na neobvyklé (a nejedlé) věci jako je například syrová rýže, křída, omítka apod.

Homeopatická léčba:

Lze ji uplatnit po pečlivé diagnostice příčiny anémie u konkrétního pacienta.

 • China rubra 9 C – je hlavní lék na podporu pacienta, který má prokázanou akutní nebo chronickou krevní ztrátu (po úrazech, při silném gynekologickém krvácení atp.). Další indikací je použití na anémii po vyčerpávajících chorobách či ztrátách tělesných tekutin obecně. Pacient je celkově slabý, bledý, unavený a trpí zimomřivostí. Může si stěžovat i na pocity na omdlení či závratě.
 • Natrum muriaticum 9 C – je lék na anémie či její příznaky, které mohou mít nutriční příčinu nebo jsou podmíněny chronickým zánětem žaludku či se opět objeví po těžkých a vyčerpávajících nemocech. Příznaky, které povedou k použití tohoto léku jsou to, že pacient často hubne i při zachované chuti k jídlu, bude hodně žíznivý a mít chutě na slané potraviny. Na tělesné rovině si krom slabosti a únavy bude stěžovat na bolesti hlavy z anémie, nevolnosti, zvracení a chronickou zácpu. Typická je bolest hlavy, kdy pacient má pocit, že se hlava rozskočí. Celkově jsou to smutní a deprimovaní lidé.
 • Ferrum phosphoricum 5 C – je lék, který zlepšuje metabolismus železa a druhotně i okysličení buněk. Je tedy především indikován u pacinetů s prokázaným nedostatkem železa. Tito pacienti bývají bledí, ale mívají ataky zrudnutí ve tvářích a pocity horkosti. Trápí je i palpitace, tachykardie, závratě či noční pocení.

Tyto symptomatické léky můžeme podávat všechny společně v dávkování 3× denně 5 granulí, nicméně jejich kombinaci lze i individualizovat podle příčin a potíží daného pacienta.

K dlouhodobější stabilizaci je vhodné je doplnit i podáním tzv. terénního léku. Nejčastěji zde bývají indikovány léky Pulsatilla, Sepia, Phosphorus, Calcarea carbonica či Calcarea phosphorica. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 22:17

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze