Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Máte ve své lékárničce lék PHOSPHORICUM ACIDUM?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Nastal máj, v našem kalendáři vrcholí jaro, ale energie (aspoň podle starých Číňanů) v tomto období již patří k létu a jeho symbolem je oheň. K tomuto prvku v čínské medicíně patří hned čtyři orgánové systémy – jednak srdce s tenkým střevem, jednak další pár orgánů: osrdečník a trojitý ohřívač.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

V květnu je energeticky nejzranitelnějším orgánem srdce. Srdce je podle tradiční čínské medicíny sídlem ducha (Shen) a díky němu tento orgán ovlivňuje naši fyzickou, ale i mentální kondici, paměť, myšlení a spánek.

Energie měsíce května představuje vrchol dynamické energie, kterou započala energie prvku dřeva v předchozích měsících. Venku je už hezky teplo, táhne nás to ven a chceme se setkávat, radovat se, snít – no a pak samozřejmě – máj – lásky čas…

Jenže příliš mnoho fyzické aktivity může srdci škodit a jeho energii vyčerpat a oslabit. Nejvíce mu ale vadí neopětovaná emoce tohoto prvku, tedy neláska, nedostatek lásky rodičů, partnera, nezájem okolí a citový chlad. Právě tyto negativní emoce, obzvlášť pokud jsou potlačené, se mohou projevit celou škálou potíží a onemocnění.

Oslabení energie srdce se může projevit jako:

  • arytmie, bušení srdce,
  • dušnost, otoky,
  • vysoký či nízký krevní tlak,
  • návaly horka,
  • poruchy spánku,
  • neklid,
  • maniodepresivita.

Velké fyzické vyčerpání, hluboký zármutek a milostná zklamání, které vedou k naprosté letargii, hodně evokují homeopatický lék Phosphoricum acidum.

Tento lék je vyroben z kyseliny fosforečné a ta představuje energetický (fyzický i mentální) propad léku Phosphorus. Tento lék je charakteristický intenzivním prožíváním emocí, obdobími velké energie a aktivity, které ale po určité době ochabnou a na povrch vyplují příznaky léku Phosphoricum acidum.

Hlavními sférami účinku tohoto léku jsou psychika, nervový systém a zažívací ústrojí.

Phosphoricum acidum je lékem osob, které jsou velmi emocionálně citlivé a do určité míry po této stránce i závislé na okolí, z čehož pramení i jejich velká zranitelnost. A proto je to tedy velký lék smutku a emočních zranění – ať už se jedná o úmrtí někoho blízkého, rozchody, milostná zklamání, nebo i rozvody či stesky po domově. Jedinec, který potřebuje tento lék, je smutný a totálně apatický. Ani se mu nechce mluvit a jen někde tiše sedí (na rozdíl od léku Ignatia ani nevzdychá). Nechce se mu přemýšlet, nedokáže najít slova k odpovědi a nic si nepamatuje. Emoční šok se u něj může manifestovat i tím, že mu náhle začnou šedivět či vypadávat vlasy.

Velké vyčerpání se slabostí, oslabenou pamětí a intelektuální výkonností a apatií ale mohou být i důsledkem vyčerpávajících akutních chorob, zejména tam, kde došlo k velké ztrátě tělesných tekutin – tedy například u chřipky s velkým pocením nebo u průjmových onemocnění. K vyčerpání se mohou přidat i bolest hlavy, problémy se soustředěním a nespavost. Bolest hlavy je pociťována jako závaží na hlavě a mohou ji doprovázet závratě. Nespavost je pak taková, že jedinec je přes den unavený a ospalý, ale v noci stejně nedokáže usnout.

Další možnou příčinou takového stavu vyčerpání může být přepracování a stres například ve zkouškovém období či jen velké nároky kladené na školáky.

Lék Phosphoricum acidum někdy může být potřeba i u mladistvých, kteří velmi rychle vyrostli a vyspěli. Pak jsou najednou stále unavení, fyzicky i duševně, cítí se hrozně slabí a budou si stěžovat na růstové bolesti.

Tento lék používáme především v ředěních 15 C či 30 C. Zpočátku lze podávat 1x denně 5 granulí a při zlepšení stavu lze intervaly mezi podáním prodloužit.

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 28.9.2021 19:07

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze