Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Yzop – svatá bylina

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Hebrejské slovo „ezob“, ze kterého je název „yzop“ odvozen, znamená „svatá bylina“. Je to léčivka, která se už ve starověku těšila velké pozornosti. Dokonce i Bible se o ní zmiňuje hned několikrát. V Knize žalmů najdeme větu: „…zbav mě hříchu, očisť yzopem a budu čistý, umyj mě, budu bělejší nad sníh.“ Yzop se používal k očistným obřadům, ale také k léčení. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

V dávných dobách ho bylináři používali zejména v péči o staré lidi, k posílení zraku, úlevě od bolestí žaludku, očistě mysli a k pěkné barvě zdravých tváří.

Využít ho ale můžeme pro všechny věkové kategorie.

Silný nálev: Protože yzop působí jako přírodní antibiotikum, hodí se k desinfekci drobných ran, úlevě od svědění a otoku při bodnutí hmyzem a na nehojící se rány. Stejně tak se nálev používá i jako kloktadlo při bolesti v krku, zánětu hrtanu i mandlí.

Olej: K jeho přípravě použijte sušenou nať, kterou zalijete mandlovým olejem a necháte louhovat měsíc. Používá se k masážím ochrnutých končetin a páteře po náhlých mozkových příhodách.

Nálev – čaj: Jednu lžičku sušené yzopové natě zalijte vařící vodou, louhujte 15 minut. Pomalu popíjejte dvě šálky denně.

Tento čaj je vhodný:

  • při bolesti v krku,
  • při kataru horních dýchacích cest – uvolňuje hleny,
  • při suchém i astmatickém kašli,
  • při střevních potížích a nadýmání,
  • při nechutenství,
  • k podpoře činnosti ledvin,
  • podobně jako šalvěj proti nadměrnému pocení.

Aromaterapie: Éterický olej v difuzéru, či vykuřování sušenou bylinou mají silně očistné účinky a projasňují mysl. V minulosti se používal spolu s cedrem k uctění pouti slunce (od zimního slunovratu po letní slunovrat), k ceremoniím, modlitbám a pro získání moudrosti.

Při vykuřování vydává silně dřevitou a teplou kafrovitou vůni.

Éterický olej má zas vůni sladkou a teplou. Pomáhá při pocitu chladu, při stavech úzkosti, únavy a psychického vypětí. Využijete ho zejména při rekonvalescenci po virových onemocněních, při onemocněních dýchacích cest, při nachlazení, kašli, bolesti v krku, angíně i chřipce.

Yzopová silice pomáhá při nadýmání a poruchách trávení.

Ženy ocení, že dokáže zmírnit bolesti při menstruaci.

Tomuto éterickému oleji by se měly vyhýbat těhotné ženy.

Kuchyň: Yzop pomáhá lepšímu trávení tučných jídel, proto se podává k masu, ale i luštěninám, zelí a houbám. Ochucují se jím i kompoty z výrazného ovoce a letní nápoje.

Pozor: Užívání yzopu ve velkých dávkách může vyvolat křeče. Ale pokud se užívá v běžném dávkování, je přínosem pro zdraví těla i duše.  

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.12.2022 15:00

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze