Rychlé rady
Víte, že ...
Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Plenková dermatitida – hýžďový erytém
Autor: Mgr. Jitka Lysická
Plenková dermatitida je zvláštní forma opruzenin u kojenců a batolat, která vzniká působením tření plenek, kalhotek a chemických látek z moči a stolice. Dochází k podráždění a porušení celistvosti kůže. Postižené místo pak mohou osidlovat bakterie a plísně či kvasinky.

Zdroj: Shutterstock
Výskyt opruzenin obvykle začíná v okolí genitálií a zadečku a v oblasti, kterou zakrývají pleny. Postižená místa jsou většinou sytě červená, s výskytem drobných pupínků, které mají sklon k mokvání. Podrážděná pokožka pak bývá bolestivá, pálivá, ale nesvědí.
Akutní výskyt a lokální úleva:
- Belladonna 9 C – červené až rudé plochy, mokvavé, sálající horkost, přecitlivělost na dotyk.
- Apis mellifica 15 C – růžové, lesklé a vlhké plochy, mohou být doprovázené otokem sliznic.
- Chamomilla vulgaris 15 C – velká bolestivost s přecitlivělostí, neklid, často při průjmech doprovázejících prořezávání zoubků, červený, podrážděný zadeček.
- Croton tiglium 9 C – výskyt drobných průhledných puchýřků, které mohou zahnisat a pokryjí se nažloutlým stroupkem; velká citlivost na dotyk a otěr.
- Cantharis 9 C – charakterizován výsevem větších puchýřků doprovázených silným pálením a přecitlivělostí.
Častější výskyt opruzenin:
- Medorrhinum 15 C – hnisavé puchýřovité erupce, zapáchající vlhké hýžďové erytémy a ekzémy, úporné opakované opruzení většinou u tmavovlasých dětí s hojným výskytem chloupků na zádech a hrudníku. Tento lék je na lékařský předpis.
- Sulfur 15 C – suchá, rozpálená a začervenalá pokožka, která tvoří šupinky; zarudlé tělní otvory, intenzivní pocení v oblasti genitálií, často u dětí sebevědomých a samostatných.
- Calcarea carbonica 15 C – výskyt opruzenin u baculatých klidných a bázlivých dítek, která mají tendenci k pocení na hlavičce a ve vlasech; stolice i pot páchnou kysele; výrazné sklony k hýžďovému erytému.
- Arsenicum album 15 C – vyhublé, zimomřivé dítko; častý výskyt opruzenin po silných průjmech v kombinaci s vyčerpáním, zlepšení celkového stavu teplem.
Dávkování:
Léky novorozencům a kojencům připravujeme tak, že necháme rozpustit 10 granulí každého vybraného léku ve 100 ml kojenecké či převařené vody. Roztok podáváme po malých doušcích lžičkou či injekční stříkačkou přímo do úst 3–5x denně podle intenzity potíží. Dávkování umírňujeme se zlepšením stavu. Roztok připravujeme každý den čerstvý, chráníme před světlem a před podáním důkladně protřepeme.
Další doporučení:
Dodržovat režimová opatření a vhodně ošetřovat pokožku. Doporučuje se využívat možnosti bylinných obkladů (z černého čaje, řepíku, dubové kůry…) a nechat postižená místa řádně vysušit. Při přebalování je lepší šetrně omýt pod proudem tekoucí vody. Omezit používání vlhčených parfemovaných ubrousků, které mohou působit na citlivou pokožku velmi dráždivě. Následně nanést vhodný krém např. s obsahem hojivého zinku, dexpanthenolu, měsíčku apod.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích