Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Růst zubů

Autor: Mgr. Jitka Lysická

Který homeopatický lék je známý svým účinkem při bolestivém růstu zubů nejen u kojenců a batolat? Ano, odpovědí je zajisté homeopatický lék Chamomilla vulgaris. Tento úžasný lék bývá obvykle lékem první volby pro většinu homeopatů-specialistů, ale rovněž je i v širokém povědomí laické veřejnosti.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Na jaké potíže bude tedy vhodným výběrem lék Chamomilla vulgaris 15 C či 30 C?

Obrazem tohoto léku je především výrazná přecitlivělost na jakékoli bolestivé podněty a s tím spojené projevy vzteku a podrážděnosti. Bolestivé prořezávání zoubků může způsobit i u jinak hodného a milého kojence velké změny v chování a dítko se pak často stává velmi zlostným a nevrlým. Při typickém záchvatu bolesti můžeme pozorovat i jakousi dvojakost tváří – jedna tvář bývá červená a teplá, druhá bledá a chladnější. Ve většině případů se dítko zklidní vřelým intenzivním konejšením v náručí, pohupováním nebo při tzv. pasivním pohybu (jízda autem, vlakem…). Mezi doprovodné příznaky, se kterými si Chamomilla hravě poradí, patří i teplota a vodnatý, zapáchající a až nazelenalý průjem připomínající míchaná vajíčka se špenátem způsobující pak podráždění a zarudnutí pokožky zadečku a hýžďový erytém. Stejně dobře si tento lék poradí i s novorozeneckými kolikami s výraznou potřebou schoulit se do klubíčka.

Ale co když nám Chamomilla sama o sobě nepomáhá, tak jak by bylo třeba, a chtěli bychom to poladit a malému pacientovi ulevit s jeho trápením?

Víme, kde hledat odpovědi. Přeci mezi dalšími homeopatickými léky a jejich obrazy, které se budou shodovat!

Phytolacca decandra 9 C – bolestivé prořezávání zubů je doprovázené zvýšenou tvorbou slin a zároveň potřebou něco neustále kousat, tisknout a třít si dásně, což je ulevující.

Apis mellifica 15 C – dásně jsou velmi oteklé, narůžovělé a od bolesti uleví studený obklad či chladivá „kousátka“.

Belladonna 9 C – výrazná bolestivost spojená se známkami zánětu, horkost, zarudlost, může se vyskytnout i vysoká horečka.

Calcarea carbonica 15 C – častěji u baculatějších dětí s opožděným vývojem zubů i kostí, pocením na hlavě; doprovázené kyselou řídkou stolicí.

Coffea cruda 15 C – velká citlivost na bolest s neklidem a obtížným tišením, bolest nepůsobí zuřivé stavy ale spíše ustrašenost, nespavost. Tento lék je na lékařský předpis.

Cina 15 C – zvýraznění potíží, které představují obraz léku Chamomilla, zuřivost, vadí vše okolo (i hračka, které se před chvílí dítko dožadovalo, po podání okamžitě letí do kouta).Tento lék je na lékařský předpis.

Rheum officinale 9 C – neklid a vztek při prořezávání zubů doprovázený kysele páchnoucími průjmy, kdy dítko pláče a křičí při každé stolici; zhoršení v noci. Tento lék je na lékařský předpis.

Nezapomínejme ani na velkého pomocníka při potížích s obtížnou denticí a tím je polykomponentní lék Camilia, který obsahuje již zmíněné homeopatické léky Chamomilla vulgaris, Phytolacca decandra a Rheum officinale. Nespornou výhodou tohoto léku je jeho léková a aplikační forma. Jedná se o jednodávkové ampule, které jsou určeny k jednorázovému podání.

A jak podat a dávkovat homeopatické léky kojencům a batolatům?

Léky novorozencům a kojencům připravujeme tak, že necháme rozpustit 10 granulí každého vybraného léku ve 100 ml kojenecké či převařené vody. Roztok podáváme po malých doušcích, lžičkou či injekční stříkačkou přímo do úst během dne i noci intenzivně dle potíží co 15 minut. Při zlepšení stavu dávkování postupně umírňujeme a podáváme každou hodinu a následně snižujeme na 53x denně. Roztok připravujeme každý den čerstvý, chráníme před světlem a před podáním důkladně protřepeme.

Mohou se homeopatické léky kombinovat popř. s jinými léky na bolest?

Určitě ano. Pokud je potřeba, můžeme podávat analgetika či antipyretika podle doporučeného dávkování nezávisle na homeopatické pomoci i současně. Zároveň můžeme využít různé gely na potírání a masáž dásní, které uleví od bolesti, či chladivé gely a „kousátka“.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Jitka Lysická

Autor: Mgr. Jitka LysickáFarmaceutka, homeopatka

Mé krátké představení? Pocházím z malebného Podkrknoší, kde žiji se svoji milovanou rodinou. Malou odbočkou z našich krásných hor pro mne bylo studium farmacie na Farmaceutické fakultě VFU v Brně. S homeopatií jsem se setkala již v průběhu studia na naší brněnské alma mater. Avšak jejímu kouzlu jsem propadla až posléze při hledání řešení a odpovědí na otázky týkající se zdravotních obtíží svých nejbližších. Úspěšně jsem absolvovala systém mezinárodního vzdělávání CEDH a tím se mi otevřely nekonečné možnosti, které homeopatie nabízí.Tato léčebná metoda mě naprosto pohltila svojí přirozeností, individualitou a bezpečností. Svoji každodenní lékárenskou praxi si již nedokáži bez homeopatického poradenství představit.

Je mi ctí Vás nyní, jako lektor Homeopatické lékařské asociace, provázet poznáváním obdivuhodného světa homeopatie.

"§ 2 Nejvyšším ideálem léčby je rychlé, nenásilné, trvalé obnovení zdraví, nebo odstranění a zničení nemoci v celém jejím rozsahu, a to co nejkratším, nejspolehlivějším způsobem, na základě jasně pochopitelných principů."
(S.Hahnemann, Organon léčebného umění)

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.3.2023 18:47

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze