Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Kyberšikana!

Autor: Mgr. Magda Devátová

Počítače a mobily se stávají významným zdrojem informací i zábavy. O jejich přínosu není pochybnosti. Avšak je třeba si uvědomit, že virtuální svět skrývá stejné, ne-li větší nebezpečí než svět skutečný.  

Ilustrační foto

O to víc, že děti a dospívající se v rychle se rozvíjejícím kyberprostoru zabydlí snadněji než jejich rodiče, kteří se na něj stále mohou dívat s určitým odstupem a nedůvěrou. Fenoménem současnosti je kyberšikana, druh psychické šikany, jehož dějištěm je virtuální prostor, nejčastěji internet nebo GSM sítě. Ve skutečném světě děti chráníme. Zajímáme se o ně i tehdy, když sedí v pokojíku před počítačem?

Co všechno můžeme nazvat kyberšikanou?

Způsobů, jimiž lze zaútočit, je celá řada. Můžeme vyjmenovat například:

 • zasílání výhružných či urážlivých SMS, MMS zpráv a e-mailů, včetně obtěžujících zpráv (spamy, hoaxy…);
 • napadání oběti v rámci sociálních sítí, diskusních fór;
 • zneužívání či tvorba www stránek s vtipy, obrázky, videi apod., které oběť zesměšňují;
 • snaha ukrást osobní údaje a jejich zneužívání;
 • infikování počítače virem apod.

Jaká jsou specifika kyberšikany?

Jeden ze zásadních rozdílů oproti „klasické“ šikaně spočívá v anonymitě a jednosměrnosti komunikace. Podle výzkumů se asi 40% obětí šikany nedozví jméno agresora. Důsledkem anonymity je odstup od utrpení oběti a snížené uvědomění následků svého jednání.

Druhým specifikem je fakt, že kyberšikana dostihne dítě kdykoli a kdekoli. Nelze před ní uniknout. Následkem je opakované zraňovaní, neboť ponižující materiál může být trvale umístěn ve virtuálním prostoru. Kdokoli ho může prohlížet, stahovat i šířit. A dítě se tak může potýkat s trvalým tlakem a nekončícími útoky.

Také se podstatně mění postava agresora, oběti i přihlížejících. Role útočníka už není podmíněna fyzickou silou nebo sociální zdatností, ale může jím být prakticky kdokoli. Oběť nemusí být pouze jedinec, který nedokáže úspěšně čelit přímým fyzickým nebo psychickým útokům, ale jakákoli osoba pohybující se v kyberprostoru. Publikum roste a je velmi snadné překročit hranici pouhého přihlížejícího a připojit se k agresorovi např. sdílením ponižujících obrázků.

Jak rozpoznat, že mé dítě je ohroženo?

Virtuální útoky nemají fyzický, ale psychický charakter. Jsou tedy i méně rozpoznatelné. Navíc k nim často dochází v „bezpečí“ domova. Zbystřit pozornost by měl rodič zejména v případě, že dojde ke změně chování týkající se využívání počítače či mobilu:

 • dítě náhle přestane počítač využívat nebo naopak tráví u počítače nezvykle mnoho času, popř. chce být u počítače v určitou dobu;
 • začne využívat nové programy a odmítá rodičům vysvětlit jejich účel;
 • je nejisté, úzkostné, rozčilené při čtení SMS zpráv, e-mailů, po odchodu od počítače;
 • má tendenci skrývat své jednání, např. začne mazat historii navštívených www stránek, odmítá sdělit s kým komunikuje, nelíbí se mu přítomnost rodičů u počítače apod.
 • Indicie však mohou být obecnější (viz. článek Šikana ve škole – jak postupovat). Zvláště tehdy, pokud se prolíná kyberšikana s šikanou „klasickou“.

Jak mohu své dítě před kyberšikanou ochránit?

Velmi významná je prevence. Můžete se inspirovat těmito možnostmi:

 • rozvíjejte důvěru mezi vámi a dítětem;
 • podporujte ho v aktivitách strávených ve světě reálných kontaktů;
 • naučte dítě základním pravidlům bezpečného chování ve virtuálním světě: anonymita (neposkytovat osobní údaje, fotografie…), opatrnost (neotevírat neznámé e-maily, nereagovat na výzvy ke zpětnému zavolání od neznámých osob….), odstup (nechodit na schůzky s cizím člověkem, popř. nechodit sám a vždy informovat rodiče…);
 • věnujte čas společnému prohlížení www stránek, rozvíjejte v dítěti kritické myšlení, společně zkoumejte co je a není pravdivé, vkusné, etické;
 • buďte ochotní se vzdělávat v nových IT technologiích, o informace a pomoc můžete zkusit požádat právě svého syna či dceru;
 • vytvořte společně s dítětem pravidla užívání internetu (př. dobu strávenou u počítače, obsah, který bude vynechán apod.);
 • umístěte počítač spíše v centrální místnosti než v odlehlém dětském pokoji;
 • využijte funkci tzv. rodičovského zámku. Tato technologie umožní dítěti přístup pouze na vámi povolené stránky nebo blokuje stránky zakázané. Bývá součástí operačních systémů, popř. je možné ji získat i zdarma jako freeware. Je však třeba počítat s tím, že je nutné nastavení stále aktualizovat a ověřovat a ochrana není stoprocentní.

Pokud odhalíte kyberšikanu:

 • dejte dítěti slovy i činy najevo svou podporu;
 • zjistěte co nejvíce informací (co, kdo, kdy, kde, jak) a uložte důkazní materiál;
 • veďte dítě ke třem základním pravidlům:
 • Stop – zastavit komunikaci s agresorem,
 • Block – zamezit mu přístup např. změnou virtuální identity, hesla, e-mailové adresy, SIM karty,
 • Talk – cokoli podezřelého oznámit dospělému;
 • situaci řešte se správci serverů, mobilním operátorem apod. a požádejte je, aby zamezili útočníkovi přístup;
 • pokud byl spáchán trestný čin (vyhrožování fyzickým napadením, zasílání erotických videí či fotek dětem a mladistvím apod.) nahlaste událost na Policii ČR.

Kde najdu více informací i konkrétní pomoc?

Rodičovská linka – 840 111 234 (jedná se o telefonickou krizovou pomoc rodičům či prarodičům v odpoledních hodinách: Po, St, Pá 13.00 -16.00 hod; Út, Čt v 16.00 – 19.00 hod.)

Linka bezpečí ONLINE - 116 111 (bezplatná a časově neomezená linka důvěry)

http://www.e-bezpeci.cz/ (celorepublikový projekt zaměřený zejména na kyberšikanu, sexting, kybergrooming, kyberstalking a stalking, rizika sociálních sítí, hoax a spam, zneužití osobních údajů v prostředí elektronických médií);

http://www.saferinternet.cz (projekt Národního centra bezpečnějšího internetu, v rámci kterého je možné využít následujících služeb):

www.bezpecne-online.cz (vzdělávací server zaměřený především na ochranu uživatelů sociálních sítí a chatů, aktivní ochranu soukromých informací a efektivní využívání informačních technologií a internetu);

horka-linka.saferinternet.cz (kontaktní centrum pro nahlášení nezákonného a nevhodného obsahu na internetu);

www.pomoconline.cz (linka bezpečí poskytující informace i poradenství)

www.seznamsebezpecne.cz(seznámení s reálnými riziky internetových seznamek);

odkazy.seznam.cz/Pocitace-a-internet/Internet-a-WWW/Detske-servery/ (dětské weby);

explore.live.com/windows-live-family-safety(rodičovský zámek);

Vágnerová, M. (2009). Minimalizace šikany. Praktické rady pro rodiče. Praha: Portál.


 

Reklama: Sedatif PC

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Magda Devátová

Autor: Mgr. Magda Devátováučitelka, psycholožka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.10.2020 07:24

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze