Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Máte ve své lékárničce lék STAPHYSAGRIA?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Již nastal první jarní den a energie přírody opět začíná stoupat, vše začíná rašit a příroda se probouzí. Tato stoupající energie je spojena v čínské medicíně s prvkem dřeva, a jak jsem již minule zmiňoval, k tomuto prvku přináleží játra a žlučník. V dubnu se pak energie přesouvá na játra, která jsou v tomto měsíci nejoslabenějším orgánem.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Játra mají nejen funkci syntetickou, tedy stavební, ale jsou i orgánem, kde je nahromaděno velké množství krve. A další velmi důležitou funkcí tohoto orgánu je detoxikace, čili likvidace všeho, co tělu škodí. Škodliviny játra buď pozmění tak, že jsou rozpustné ve vodě a dají se snáze vyloučit ledvinami, a nebo je pomohou pomocí žluči vyloučit střevem.

K příznakům nerovnováhy jater patří:

  • nejrůznější alergie,
  • migrény,
  • ztuhlost šíje a ramen,
  • třepící se nehty,
  • bolesti střední části zad.

Emocí, která je spojována s prvkem dřevo, je hněv, ale v případě jater je to především hněv potlačený, potlačené emoce a nevyjádřená zloba, které játra nejvíce poškozují a oslabují. Nejvíce škodlivé je to, když jsou tyto emoce potlačované dlouho. Krátký výbuch vzteku (což je třeba případ léku Nux vomica) energii spíš uvolní a pročistí a je prospěšný. Nicméně i dlouhodobě potlačované emoce, které se spíše projevují ve formě různých psychosomatických potíží, mohou občas „vybublat“ ve formě podrážděnosti, výbuchů vzteku až agresivního jednání.

Téma potlačeného vzteku je v homeopatii velmi výrazně spojeno s lékem Staphysagria.

Staphysagria je lékem pro osoby, které se navenek zdají mírné a milé, ale v nitru nosí především vztek, může to však být i ponížení či hluboký smutek. Často v jejich životním příběhu můžeme nalézt zmínky o ponížení, zahanbení, hrubosti druhých či přímo zneužívání (psychickém, fyzickém či sexuálním) a nebo znásilnění. Jsou velmi citliví na kritiku a hrubost druhých, ale toto ponížení nedávají najevo, nicméně může se projevit jako třes celého těla (jak známo – třesou se vzteky). Nemají rádi konflikty a vše dusí v sobě. Taky si mohou hledat psychický ventil v podobě alkoholu nebo sladkostí, byť občas můžou vybuchnout až neřízeným vztekem.

Potlačené emoce mohou promlouvat i tím, že tito lidé mohou trpět problémy se spánkem. I když jsou hrozně unavení, mají problém usnout a nebo se v noci probouzí (čas mezi 1. a 3. hodinou ranní je i časem největší aktivity jater podle orgánových hodin čínské medicíny). Nekvalitní spánek se pak projeví únavou, ospalostí a zíváním během dne. Přes den si mohou stěžovat i na bolesti hlavy s otupělostí a taky mohou mít problémy s pamětí, což je důsledek jak nekvalitního spánku, tak i oněch potlačených emocí.

Na tělesné rovině bych v první řadě zmínil indikaci tohoto léku v pooperační péči. Jednak je to osvědčený lék řezných ran s ostrým okrajem, což jsou především operační rány či epiziotomie, tedy nástřihy hráze při porodu. Tady je vhodným doplňkem tohoto léku Arnica montana. Staphysagrii lze použít i u jizev či špatně se hojících ran s bodavými bolestmi. A třetí důležitou indikací je použití po operacích močových cest či jejich cévkování s následnými bolestmi či pocity unikající moči.

S močovými cestami souvisí i další osvědčená indikace tohoto léku a to jsou záněty močového měchýře, které se objevují po prvním sexuálním styku a nebo změně partnera. Potíže můžou být velmi výrazné, ale laboratorní nález je přitom nulový.

Lék Staphysagria lze použít i na ekzémy a nebo psoriázu, kde nacházíme na kůži tlusté a suché krusty, které silně svědí, nicméně po poškrábání tato místa začnou pálit a úleva se nedostaví. U léku Staphysagria bývá typickým příznakem i to, že po poškrábání nějakého svědivého místa (a to i na zdravé kůži) se svědění objeví hned na nějakém jiném. I to je tělesná odezva potlačených emocí.

Jako poslední indikaci tohoto léku, a to velmi osvědčenou, bych zmínil léčbu ječného zrna.

Při řešení potíží na tělesné rovině je ideálním ředěním léku Staphysagria 9 C podávané 2–3x denně v dávce 5 granulí. Při řešení potíží kožních a psychických je potřeba použít ředění 15 C či 30 C, zpočátku podávané 3 dny v týdnu v jedné denní dávce, či jen 1x týdně, opět po 5 granulích.

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.7.2021 08:12

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze