Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Máte ve své lékárničce lék CHELIDONIUM?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

V březnu se energie přelévá do prvku dřeva a k němu patří v tradiční čínské medicíně orgány játra a žlučník. V březnu je nejzranitelnější ten druhý z nich čili žlučník.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Narušená funkce žlučníku je v čínské medicíně spojována mj. s těmito příznaky:

  • bolest žlučníku
  • nevolnost po jídle
  • migréna
  • neklidný spánek, především mezi 23. a 1. hodinou ranní
  • bolesti kloubů
  • vztek
  • špatná nálada
  • podrážděnost a výbušnost

V homeopatii je se žlučníkem nejvíce spojován lék Chelidonium, známý vlaštovičník. Pro homeopaty je to lék žlučníkových potíží číslo 1 a mimo jiné je to komplementární lék k nedávno zmíněnému Lycopodiu. Někdy je vhodné k Lycopodiu coby terénnímu léku přidat právě Chelidonium k podpoře detoxikace cestou žluči.

Sférou jeho působení jsou tedy v prvé řadě žlučník a játra, ale působí i na slezinu a ledviny.

Nejcharakterističtějším příznakem tohoto léku je akutní a nebo tupá bolest v pravém podžebří, která vystřeluje pod pravou lopatku. S takovou bolestí se můžeme setkat při žlučníkových záchvatech, hepatitidě, ale třeba i při pravostranných zápalech plic. Při žlučníkových potížích můžeme Chelidonium podávat jako lék detoxikační, čili drenážní, ale spolu s lékem Phosphorus jej lze použít jako pomocnou léčbu při léčbě prakticky jakýchkoliv jaterních chorob či například infekční žloutenky. Obraz léku Chelidonium může totiž velmi odpovídat obrazu pacienta s infekční žloutenkou – žluté zbarvení kůže a očního bělma, žlutý povlak na jazyku. Žluté zbarvení stolice, kdy se objevuje střídání průjmu a zácpy. Ale toto je lépe zkonzultovat s lékařem-homeopatem.

Trávení je vlivem narušené funkce žlučníku u tohoto léku slabé podobně jako u Lycopodia a i příznaky jsou hodně podobné. Pacient se po jídle cítí slabý a otupělý a chce si lehnout. Ale i mimo jídlo je hrozně unavený a chce odpočívat po sebemenší námaze. Chce teplé až horké jídlo, potí se a také se zhoršuje po 16. hodině večer.

Chelidonium může být lékem těhotenské nauzey a zvracení s velmi specifickým příznakem – a to je zlepšení teplým až horkým mlékem.

Jak už jsem zmínil, Chelidonium je lékem tzv. drenážním čili používáme jej v ředění nejlépe 9 C 3x denně 5 granulí. Dlouhodobější podávání a případné použití vyšších ředění je nutné zkonzultovat s homeopatem.

Krom léku Chelidonium je možno podpořit dobré fungování žlučníku také odlehčením stravy, zmírněním stresu a tím, že se naučíme vyjadřovat své vlastní pocity. Doporučují se i vydatné procházky venku na vzduchu a hluboké dýchání. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 28.9.2021 18:35

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze