Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék CHELIDONIUM?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

V březnu se energie přelévá do prvku dřeva a k němu patří v tradiční čínské medicíně orgány játra a žlučník. V březnu je nejzranitelnější ten druhý z nich čili žlučník.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Narušená funkce žlučníku je v čínské medicíně spojována mj. s těmito příznaky:

  • bolest žlučníku
  • nevolnost po jídle
  • migréna
  • neklidný spánek, především mezi 23. a 1. hodinou ranní
  • bolesti kloubů
  • vztek
  • špatná nálada
  • podrážděnost a výbušnost

V homeopatii je se žlučníkem nejvíce spojován lék Chelidonium, známý vlaštovičník. Pro homeopaty je to lék žlučníkových potíží číslo 1 a mimo jiné je to komplementární lék k nedávno zmíněnému Lycopodiu. Někdy je vhodné k Lycopodiu coby terénnímu léku přidat právě Chelidonium k podpoře detoxikace cestou žluči.

Sférou jeho působení jsou tedy v prvé řadě žlučník a játra, ale působí i na slezinu a ledviny.

Nejcharakterističtějším příznakem tohoto léku je akutní a nebo tupá bolest v pravém podžebří, která vystřeluje pod pravou lopatku. S takovou bolestí se můžeme setkat při žlučníkových záchvatech, hepatitidě, ale třeba i při pravostranných zápalech plic. Při žlučníkových potížích můžeme Chelidonium podávat jako lék detoxikační, čili drenážní, ale spolu s lékem Phosphorus jej lze použít jako pomocnou léčbu při léčbě prakticky jakýchkoliv jaterních chorob či například infekční žloutenky. Obraz léku Chelidonium může totiž velmi odpovídat obrazu pacienta s infekční žloutenkou – žluté zbarvení kůže a očního bělma, žlutý povlak na jazyku. Žluté zbarvení stolice, kdy se objevuje střídání průjmu a zácpy. Ale toto je lépe zkonzultovat s lékařem-homeopatem.

Trávení je vlivem narušené funkce žlučníku u tohoto léku slabé podobně jako u Lycopodia a i příznaky jsou hodně podobné. Pacient se po jídle cítí slabý a otupělý a chce si lehnout. Ale i mimo jídlo je hrozně unavený a chce odpočívat po sebemenší námaze. Chce teplé až horké jídlo, potí se a také se zhoršuje po 16. hodině večer.

Chelidonium může být lékem těhotenské nauzey a zvracení s velmi specifickým příznakem – a to je zlepšení teplým až horkým mlékem.

Jak už jsem zmínil, Chelidonium je lékem tzv. drenážním čili používáme jej v ředění nejlépe 9 C 3x denně 5 granulí. Dlouhodobější podávání a případné použití vyšších ředění je nutné zkonzultovat s homeopatem.

Krom léku Chelidonium je možno podpořit dobré fungování žlučníku také odlehčením stravy, zmírněním stresu a tím, že se naučíme vyjadřovat své vlastní pocity. Doporučují se i vydatné procházky venku na vzduchu a hluboké dýchání. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 10:22

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze