Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak předejít zánětům středouší? Správně léčit rýmu.

Autor: Magdalena Havelková

Do ORL ordinace lékařky a homeopatky Lucie Kozákové chodí s problémy nejčastěji rodiče s dětmi předškolního věku, tedy od tří do šesti let. Předejít problémům sice není snadné, ale v některých případech pomáhá i správná léčba rýmy.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Co je příčinou, že tato věková kategorie je nejvíce nemocná?

Příčin častější nemocnosti dětí této věkové kategorie je více, vrozené předpoklady, životní styl dítěte – pohybová aktivita, stravování, psychická zátěž v rodině a podobně.

Jak nemocnost ovlivňuje pohybová aktivita a stravování? V čem je v této věkové kategorii jiná? V čem je riziková?

Již od útlého věku, jakmile dítě začne dělat první krůčky, je důležitá pohybová aktivita, tedy rovnováha mezi výživou, energetickým příjmem a pohybovou aktivitou čili energetickým výdejem. Nedostatečná pohybová aktivita a pasivní trávení volného času u počítače či televize vede ke svalové nerovnováze, která způsobuje vadné držení těla, obtíže s páteří, ale i nemoci srdce a cév, nadváhu, později obezitu a poruchy imunity. Tím pádem vede k vyšší nemocnosti a v neposlední řadě má negativní dopad na formování osobnosti dítěte.

Častým problémům, které vaše klienty přivádějí do ordinace, by se dalo předejít třeba i správnou léčbou rýmy. Jak rýmu správně léčit a jaká homeopatika pomáhají?

Léčbu rýmy je ideální podpořit pomocí homeopatických léků. Lékem číslo jedna je Oscillococcinum. Je dobré ho nasadit hned na začátku projevů rýmy, a to v dávce třikrát denně jedna tuba po dobu tří dnů. Lék podpoří imunitu a může již při prvních příznacích infekce dýchacích cest léčit rýmu, a tím i zabránit komplikacím jako je zánět středního ucha či průdušek.

Pokud rýma trvá i pak, měl by lékař-homeopat vybrat lék podle klinického projevu rýmy. Já osobně vybírám podle příznaků obvykle jeden či dva léky a dítě je užívá tři až pětkrát denně v dávce pět granulí na začátku v akutním stavu, po zlepšení dvakrát denně pět granulí až do vymizení příznaků rýmy.

Jaké jsou nejčastější léky?

Ferrum phosphoricum 9 C: ten doporučuji standardně na počátku jakéhokoliv zánětu horních cest dýchacích. Jeho projevem je vodnatá rýma s nitkami krve, bolesti v krku, hlavy, pokašlávání, únava, zvýšená teplota do 38 stupňů Celsia či bolesti ucha.

Nux vomica 9 C: je vhodný pro stavy projevující se salvami kýchání, hlavně po probuzení, vodnatou rýmou, ne příliš hojnou rýmou, ucpaným nosem a to nejvíce v noci.

Allium cepa 9 C: doporučuji u pacientů s vodnatou hojnou rýmou s odřeným červeným nosem, četným kýcháním a nedráždivým slzením.

Pulsatilla 9 C: ten je vhodný v případě charakteristické žluté až žlutozelené rýmy, přes den hojné, nedráždící nos, který je ucpaný v noci.

Sticta pulmonaria 9 C: vhodný při pocitu tlaku u kořene nosu, když je nos ucpaný, sliznice jsou suché a rýma se nespouští.

Jak lze zánětům horních cest dýchacích, mezi které patří rýma, kašel a bolest v krku, předcházet?

Zánětům horních cest dýchacích předcházíme zdravým životním stylem, dostatkem pohybu, správnou životosprávou a dostatečným příjmem ovoce a zeleniny. Můžeme doplnit i postupným otužováním a správným doléčováním infekcí dýchacích cest.

Jaké vitamíny či jiné preparáty včetně homeopatik doporučujete?

Pokud má dítě dostatečně pestrou stravu, včetně ovoce a zeleniny, není nutné vitamíny doplňovat žádnými přípravky. Během zimních měsíců, kdy jsou častější infekce dýchacích cest, doporučuji svým pacientům k podpoře imunity užívání Oscillococcinum jednou týdně v dávce jedna tuba a homeopatický lék Silicea 15 C v dávce jednou týdně pět granulí. Léky je možné doplnit o rakytníkový sirup a produkty s hlívou ústřičnou.

Lze popsat konkrétní problémy, které trápí určité typy dětí?

Ano, jsou typy dětí, které mají sklony k infekcím dýchacích cest a zánětům středního ucha. Ve zkratce je můžeme popsat podle typu léků, které jim pomáhají:

Pulsatilla je například lék pro plaché, plačtivé děti, většinou holčičky, které potřebují útěchu od maminky. Takové dítě vypadá jako ze škatulky, nemá rádo mastné jídlo, ale má rádo zmrzlinu a mívá potíže s nástupem do nového kolektivu. Nemoc se u nich projevuje žlutou, dobře tekoucí rýmou.

Silicea je typická pro bázlivé, bledé, nejisté, tvrdohlavé, hubené dítě, s opakovanými záněty projevující se jako rýmy, angíny, záněty středního ucha, bronchitidy, ječná zrna, hnisavá kožní onemocnění, opakované záněty močového měchýře. Jsou citlivější na chlad, mají křehké nehty, štěpící se jemné vlásky a typicky se potí na hlavě a na nohou.

Calcarea carbonica je lék pro děti baculaté, pomalé, klidné a s velkou hlavou. Potí se hlavně na hlavě a ve vlasech. Mívají chronické zduření lymfatické tkáně nosních a krčních mandlí, bývají vyčerpané i po malé námaze, později než vrstevníkům se jim prořezávají zuby a jejich zdravotní stav se zhoršuje s chladem.

Calcarea phosphorica: je lék pro vysoké, štíhlé dítě se sklony k anémii. Často je bledé, mnohdy s vadným držení těla, neposedné, nervózní, snadno se unaví a mívá bolesti hlavy z přetížení ve škole a také zvýšenou kazivost zubů.

Proč jsou některé děti náchylnější k zánětům středního ucha?

Zánět středního ucha je komplikací zánětu horních cest dýchacích, nejčastěji rýmy. A právě děti s opakovanými rýmami bývají náchylnější k zánětům středouší. Přispívá k tomu také celkové snížení imunity, které může být vrozené, způsobené alergiemi či zvětšenou nosní mandlí.

Jak lze zánětům středního ucha předejít?

Jak jsem již uváděla, zánět středního ucha je komplikace kataru horních cest dýchacích, nejčastěji rýmy, proto odpověď na tuto otázku je stejná, jako na otázku, jak předejít rýmě. Dále u svých malých pacientů se sklony k zánětům středouší doporučuji hned na počátku příznaků nemoci užívat Ferrum phosphoricum 9 C v dávce tři až pětkrát denně pět granulí a lék Aviaire 15 C v dávce jednou týdně pět granulí. Posledně zmiňovaný lék je na individuální dovoz, což znamená, že daný homeopatický lék není v České republice registrován a že k jeho sehnání budete potřebovat recept od lékaře. Předepsat ho může jakýkoliv lékař, ale pokud jej nemá lékárna na skladě, budete na jeho dodání čekat zhruba šest až osm týdnů.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdalena Havelková

Autor: Magdalena Havelkováredaktorka

Redaktorka, která se problematice medicíny věnuje mnoho let. Homeopatie je pro ni jednou z možností, jak se dívat na lidské tělo a jak ho léčit. Své zdravotní problémy velmi často sama konzultuje s lékaři, kteří předepisují homeopatické léky, stejně tak na homeopatii spoléhá, když onemocní někdo z rodiny.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 16:35

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze