Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Pomohou probiotika napravit i následky nadměrného mlsání?

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Chtěla bych napsat jednoznačné ano, bylo by to tak jednoduše snadné. Ale tak to samozřejmě není…

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Asi všichni víme, co probiotika jsou, ale neodpustím si krátké „opáčko“. Je nutné k tomu, abychom pochopili, že neexistují univerzální probiotika, a že pokud pomohou na zácpu nebo průjem pánovi v televizní reklamě, nemusí pomoct mně s nadýmáním, alergií nebo ekzémem. U všech uvedených obtíží totiž můžete o použití probiotik uvažovat, tedy nejen při a po léčbě antibiotiky.

Probiotika obsahují probiotické bakterie uzavřené v obalu a ten je ochrání při průchodu žaludkem (proto je nutné užívat probiotika během jídla – aby se co nejrychleji posunula ze žaludku dále do dvanácterníku).

Probiotické bakterie máme všichni v našem trávicím traktu, zejména ve střevech, ale žijí i v našich ústech nebo na pokožce. Jejich množství, vzájemný poměr a aktivita přímo ovlivňují naše zdraví, naši obranyschopnost (proti virům, patogenním bakteriím, rakovině, alergiím, zánětům) i naši náladu. Proto bychom se měli opravdu velmi snažit, aby se jim vedlo dobře.

Střevních bakterií je sice hodně (až 10x více než našich vlastních buněk a skoro polovina z nich ještě není úplně popsána), ale jsou nám vydány na milost a to je pak pro ně občas těžký boj o přežití. Proč? Jednoduše pro to, co jim vadí: příliš mnoho sladkostí a bílkovin, málo zeleniny a ovoce, přemíra uzenin, rafinovaných a průmyslově zpracovaných potravin, alkohol a stres.

A tady přicházejí na řadu probiotika z lékárny jako na první pohled snadné řešení. Pokud ale nezměníte svůj jídelníček, bude užívání i těch nejdražších probiotik podobné tomu, jako byste do děravého kbelíku stále lili vodu. Jakmile přestanete probiotika užívat, poměry ve střevě se vychýlí opět na špatnou stranu. Navíc je na trhu celá řada probiotik různého složení, a tak jsme vydáni na pospas reklamám, protože málokdo ví, která probiotika, resp. které kmeny probiotických baterií, a v jakém poměru pomohou na daný problém. A co teprve, když přijde řeč na prebiotika – to už je pak pěkně zamotané!

Ale není. Je to úplně jednoduché. Prebiotika jsou skupina polysacharidů a vlákniny, která je potravou pro probiotické bakterie. Můžete je užívat společně s probiotiky (mnoho výrobků je takto i nakombinovaných), ale daleko lepší je zařadit je do jídelníčku, protože do zdravého jídelníčku jednoduše patří – zelenina, ovoce, luštěniny, ovesné vločky, celozrnné obiloviny, lněné semínko. Jsou nejen potravou pro probiotické bakterie, ale jsou prevencí zácpy a tím i prevencí rakoviny tlustého střeva a konečníku, urychlují průchod obsahu střev, zamezují vstřebávání cholesterolu, snižují riziko vzniku diabetu atd.

Budete-li tedy do jídelníčku zařazovat:

 • ovoce a zeleninu (syrovou, vařenou, dušenou, pečenou),
 • sušené ovoce (neslazené),
 • celozrnné obiloviny a pečivo (nezaměňujte celozrnné za cereální),
 • luštěniny (správně uvařené),
 • semínka a ořechy (předem namočené),
 • zakysané mléčné výrobky (acidofilní mléko, kefír, jogurt),
 • kysanou zeleninu (kysané zelí, pickles, kimči)

a naopak výrazně omezíte: 

 • chemii v potravinách a nápojích,
 • sladkosti,
 • uzeniny,
 • a průmyslově zpracované potraviny,

nepotřebujete žádná probiotika z lékárny ani z internetu. Ty si nechejte v záloze, až budete muset užívat antibiotika nebo až vás na dovolené překvapí průjem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 04:20

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze