Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék SEPIA?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Podle čínské medicíny je v lednu nejohroženějším orgánem našeho těla močový měchýř.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

K příznakům oslabení tohoto orgánu patří:

  • studené ruce a nohy,
  • otoky a bolest kotníků a kolen,
  • bolesti bederní páteře,
  • časté močení s páchnoucí močí,
  • kruhy a váčky pod očima,
  • výkyvy nálad,
  • nechuť se rozhodovat,
  • zloba na partnera,
  • skrytý pláč.

Tento soubor symptomů a potíží velmi silně evokuje homeopatický lék Sepia officinalis.

Tento lék jsem poprvé použil na léčbu těhotenského zvracení u kamarádky. Nevolnost jí zhoršoval pach jakéhokoliv jídla, takže když měla vařit a nebo vůbec něco sníst, skončilo to mohutným zvracením. Přitom měla podivný pocit prázdna v žaludku. Lék zabral skvěle a po pár dávkách zbytek těhotenství zvládla bez jakýchkoliv nevolností a potíží.

Je to opět jeden z tzv. polychrestů, tedy homeopatických léků, které mají velmi široké pole použití a dají se uplatnit v léčbě mnoha potíží, nicméně spíš chronických. Je to tedy především lék tzv. terénní. Při léčbě akutních potíží se používá docela málo, hlavně při již zmíněných nevolnostech v těhotenství, případně pak u problémů souvisejících s porodem a obdobím po porodu.

Prvním pacientem vyléčeným tímto lékem byl sice muž, ale v současné homeopatické praxi je lék Sepia především ženským lékem. Je předepisován všem věkovým kategoriím žen, a to od malých dívek až po zralé ženy.

To, že je to lék především ženský, napovídá, že velmi důležitou sférou působení léku Sepia je hormonální systém, a je to lék důležitý vždy, když se mění hladiny hormonů, tedy především v pubertě, v těhotenství, po porodu a v období menopauzy. A samozřejmě tam, kde je jasné, že s ženskými hormony není něco v pořádku.

Další důležitou sférou jeho působení je vazivo, které je uvolněné a ochablé, a dále žíly, kde dochází k městnání (stáze) krve. Krom hormonálního vlivu tyto dva základní patogenetické mechanismy vysvětlují mnohé z příznaků, se kterými se v obraze tohoto léku setkáváme.

Kolísání hormonálních hladin vede k příznakům typickým pro tento lék. Patří k nim premenstruační syndrom a vlastně všechny nepravidelnosti menstruace. Ta bývá ponejvíce nehojná a nebo chybí. Typická je podrážděnost a vznětlivost před menstruací, ale může přetrvávat i v jejím průběhu. Před menstruací si tyto ženy mohou stěžovat na slabost, nevolnost, únavu, větší zimomřivost, ale někdy naopak před menstruací mají náhlý příliv energie. A velmi často mají před menses neodolatelnou chuť na čokoládu. V průběhu menstruace se u nich velmi často objevují opary.

Co se týče samotných ženských orgánů a močového měchýře, vlivem slabého a uvolněného vaziva dochází k jejich poklesu. To spolu s městnáním krve v malé pánvi vyvolává typický pocit, že orgány mohou vypadnout pochvou ven, což je opět výraznější během menstruace. Pokles orgánů může popsat i gynekolog při vyšetření.

Uvolnění žilních stěn a stáza krve vedou ke vzniku varixů na genitáliích a hemeroidů v konečníku.

Pokles orgánů vede také k neúplnému vyprazdňování močového měchýře, což usnadňuje vznik chronických infekcí močových cest. A taky se zde setkáváme s inkontinencí při námaze, kašli nebo smíchu.

Z gynekologických potíží tyto typy často trpí na suchost sliznice a svědivé výtoky, což výrazně přispívá k tomu, že si sex příliš neužijí.

V těhotenství se můžeme setkat se zvýrazněním obvyklých zažívacích potíží žen typu Sepia. Jednak jsou to typické nevolnosti, kdy kvůli ochablosti vaziva mají pocit prázdna v žaludku, a nevolnost či zvracení u nich vyvolá pach či i jen pomyšlení na jídlo. Tyto potíže jsou horší spíš ráno. Pocitu prázdna v břiše ale jídlo neuleví. Tyto ženy obecně mají oslabené trávení, a to kvůli horšímu vyprazdňování žlučníku a městnání krve (i zde se projeví již zmíněná žilní stáza). Nemají rády potraviny, po kterých je jim těžko – tučná jídla, maso, mléko. Mají rády především kyselé a ostré věci. V těhotenství se jim taky zhoršuje chronická zácpa způsobená ochablostí svalstva konečníku. A taky se zhorší hemeroidy.

Po porodu je to snad jeden z nejdůležitějších léků. Je vhodné jej užívat dlouhodobě k navrácení pevnosti vaziva a jako prevenci všech výše uvedených gynekologických a urologických potíží. V této indikaci používám často lék v ředění 15 C, v šestinedělí denně a pak 1x týdně několik měsíců.

Z poporodních indikací je to i jeden z důležitých léků na „baby blues“. Slabost a únava po porodu, opět výrazný pocit prázdna v břiše často v kombinaci s velkými nároky okolí – tedy partnera, již přítomných dětí a podobně – vedou k tomu, že žena je velmi podrážděná, chce být sama, ale přitom se samoty bojí. Nejlépe jí vyhovuje nenápadná přítomnost někoho nablízku. Současně je zde nechuť k jakékoliv činnosti, duševní i fyzické, a objevuje se odpor ke členům rodiny i k novorozenci.

Sepia officinalis patří také mezi léky velmi často indikované ženám v období menopauzy. Vhodná je zejména pro ženy, které se v této životní fázi cítí vyčerpané, opotřebené, slabé a plačtivé. Návaly u nich často probíhají od pánve směrem nahoru a jsou doprovázeny výrazným a páchnoucím pocením. V menopauze se jim taky mohou zhoršit i varixy, které jsou opět projevem ochablých žil.

Z tělesných potíží bych ještě zmínil jejich únavu, která se projevuje jako emocionální i fyzické vyčerpání se slabostí svalů a bolestí bederní páteře. Slabost je výraznější opět ráno a nebo před menses, zlepší ji teplo a energické cvičení.

Nelze zapomenout na bolest hlavy: Ta se objevuje zejména vlevo a doprovází ji pocit těžkých víček a někdy i zvláštní pocit, že jim vypadne oko ven z hlavy. Tento příznak je naprosto jedinečný a nesetkáme se s ním v obraze žádného jiného léku.

Co se týče psychiky a chování, mohou mít ženy typu Sepia dvě tváře. V dobré společnosti jsou živé, energické, extrovertní. Naproti tomu doma, snad pod vlivem neustálých a velkých nároků manžela, dětí, zaměstnání a okolí vůbec, bývají často depresivní, unavené a snadno podrážděné a vzteklé. Bývají pesimistické, s břitkým humorem. Nesnáší jakékoliv pokusy okolí o útěchu či společnost a snadno při nich vybuchnou. Pak ale mohou mít výčitky za své chování. Mohou také cítit nezájem až odpor vůči svému manželovi a dětem. Když se zkouší vybrečet, moc jim to neuleví.

Zlepšení, jak duševní, tak i tělesné, jim přináší nějaká zajímavá činnost, kde mohou vyjádřit svoji energii a kreativitu. Velmi se zlepšují pohybem, tancem, intenzivním cvičením a nebo aspoň procházkou na čerstvém vzduchu.

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 17:51

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze