Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Vánoce s Covidem a osamění seniorů: Jaká homeopatika pomohou?

Autor: Magdalena Havelková

Poslední měsíce přinesly mnoha lidem osamění, protože se nemohou navštěvovat se svými blízkými, jak by si přáli. Co může pomoci kromě udržování psychického a fyzického zdraví? Pohyb venku a také homeopatika.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Smutek, a dokonce deprese ke stáří bohužel nezřídka patří. Souvisí často s odchodem do důchodu nebo se ztrátou blízké osoby. V současné situaci problémy ještě více zvyšuje osamění. Lidé v domovech důchodců mají omezené nebo žádné možnosti návštěv, v mnoha rodinách se snaží dodržovat izolaci, aby ochránili nejrizikovější skupiny.

Některé rodiny se setkávají venku, jen krátce a v rouškách. Rodiče pokřikují, aby se děti k babičce a dědovi nepřibližovaly a aby děda opravdu vydržel v respirátoru. Jinde mají kontakt jen přes mobil nebo obrazovku počítače. To všechno psychice nedodá.

Odborníci, kteří napsali knihu Homeopatie pro seniory, obecně radí, jak s depresí pracovat a jak jí předcházet. Problém je, že deprese se ve vyšším věku nemusí projevovat klasickými příznaky. „Mívá jiný charakter než v mladším věku, často nebývá úplně vyjádřena. Starší lidé jsou většinou ‚jen‘ podráždění, bez zájmu a o svých emocích nemluví. Mají tendenci depresi potírat, bagatelizovat či racionalizovat,“ popisuje doktorka Eliška Bartlová. Ta lidem osobně radí nerezignovat ani teď na pohyb a pobyt venku. „Jedna hodina denně strávená na denním světle může u starších lidí s depresí oživit náladu a zlepšit spánek. Stejně prospěšné je jasné světlo v místnosti,“ radí odbornice.

Kromě zdravé výživy mozku, kterému prospívají ořechy, lněné a dýňové semínko, mastné druhy ryb, borůvky, listová zelenina a celozrnné obiloviny, je důležitý pohyb. A toho by mělo být pětkrát denně alespoň půlhodina, spíš víc. „Přinese šťastnější pocity, duševní a tělesnou sílu, zlepší zdravotní stav, výkon plic, srdce, kůže, očí, okysličí mozek,“ popisuje Bartlová.

V době, kdy se může chodit ven, je dobrý nordic walking – i ve skupinách. Pozitivní vliv má ale samozřejmě také duševní činnost, jako třeba čtení nebo poslouchání hudby. A pokud se máte čemu zasmát, můžete si gratulovat.

Jaká homeopatika mohou zlepšit vaše psychické zdraví? Vybírat lze podle toho, jaký jste typ a jaké máte potíže. Ideální je poradit se s lékařem-homeopatem.

První volbou může být lék Sédatif, který je namíchaný na úzkosti a stres. „Velmi často jej doporučuji jako samostatný lék nebo jako doplněk cílené homeopatické léčby,“ říká Bartlová.

Další možností je podle ní Aconitum napellus 30 C. „Je to velký homeopatický lék na stavy strachu a akutního ohrožení. Lze jej užívat až třikrát denně pět granulí. Frekvenci snižujeme v souvislosti se zlepšením stavu,“ radí lékařka a dodává: „Věřte tomu, že každá situace pomine, důvěřujte odborníkům, nejste v tom sami. Dopřejte si každý den malou radost, malé vybočení – může to být poslech audioknihy. Poslouchejte hudbu. V každém počasí se snažte jít ven, jen tak, bezcílně a jen pozorujte přírodu, ulice, domy, všímejte si i malých detailů.“

Pulsatilla 30 C
Pomáhá lidem s mírnou povahou a silným pocitem osamělosti, který vede k plačtivosti. Takoví lidé vyžadují stálou společnost a dělají jim dobře projevené sympatie. Co se týká tělesné stránky, často si stěžují na mnoho různých střídajících se potíží.

Kalium carbonicum 15 C
Lék na stavy, kdy je člověk vyděšený z maličkostí, snadno se vyleká, je citlivý na hluk, průvan, velmi se bojí o své zdraví. Může pociťovat napětí kolem srdce, má špatné sny. Jsou to lidé, kteří přísně dbají daných pravidel chování při pandemii a úzkostlivě sledují, zda je dodržují i jiní. Lék navíc podporuje a ulehčuje dýchání.

Ignatia amara 30 C
Hodí se pro ty, kdo pociťují větší množství nestálých, nepříjemných tělesných příznaků a úzkost. Pomáhá na přecitlivělost všech smyslů, mrzutost, zármutek, bušeni srdce a nespavost. Funguje také pro ty, co mají pocit knedlíku v krku a často a nevědomky vzdychají.

Léky (jednotlivě) užívejte dvakrát denně (ráno a večer) v dávce pět granulí.

Následující dva léky jsou na lékařský předpis, proto je vždy třeba poradit se o jejich užívání i dávkování s lékařem homeopatem. Bez předpisu je stejně nedostanete:

Veratrum album 15 C
Je vhodný u lidí, kteří mají oslabenou vitalitu, pocity chladu, zoufalství a beznaděje. Ty mohou doprovázet chronické dýchací potíže, stavy na omdlení nebo i průjmy. Depresivní stavy se v těchto případech někdy střídají s manickými, které se projevují neklidem a destruktivitou.

Magnesia carbonica 15 C
Tento lék je vhodný pro lidi, kteří se cítí izolovaní a osamocení a jsou velmi citliví na projevy krutosti, smutné příběhy a na násilí, i když je vidí jen ve filmu. Mohou mít tendence ke krátkodobému a prudkému vzteku a na fyzické úrovni si dokonce někdy stěžují na nesnesitelné bolesti. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdalena Havelková

Autor: Magdalena Havelkováredaktorka

Redaktorka, která se problematice medicíny věnuje mnoho let. Homeopatie je pro ni jednou z možností, jak se dívat na lidské tělo a jak ho léčit. Své zdravotní problémy velmi často sama konzultuje s lékaři, kteří předepisují homeopatické léky, stejně tak na homeopatii spoléhá, když onemocní někdo z rodiny.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 11:27

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze