Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Muškátový oříšek – konejšivá náruč

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Po svatém Martinovi pro mě začíná „předadventní“ čas. Venku je chladno, o to víc nás těší možnost sedět u krbu a zahřát se třeba kořeněným čajem. V hromádce prohřívacích koření možná vykoukne také muškátový oříšek a ptá se nás, jestli ho přidáme do čaje, do punče, či do svařáku.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Toto koření je dobré mít doma nejen pro kuchyňské využití – přidává se do zeleniny, omáček, polévek, k sýru, či k rybám.

Využijeme ho také při různých zdravotních potížích:

 • Má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
 • Pomůže při poruchách vstřebávání (podporuje vstřebávání v tenkém střevě).
 • Zlepšuje trávení, tlumí bolesti břicha.
 • Působí proti nadýmání a plynatosti.
 • Je vynikající pro zklidnění mysli, harmonizuje nervový systém a zlepšuje náladu.
 • Pomáhá při nespavosti.
 • Doporučuje se také při nočním pomočování.
 • Používá se jako podpůrný prostředek při léčbě zánětu slinivky a zánětu ledvin.
 • Zmírňuje dnavé bolesti a působí proti revmatismu.
 • Rozpouští hleny, pomáhá při zánětech dýchacího ústrojí.
 • Vyvolává menstruaci. (Proto je nevhodné užívat muškátový oříšek v těhotenství.)

Ajurvéda vnímá muškátový oříšek jako koření horké povahy, které snižuje vátu a kaphu, a naopak – pittu zvyšuje. Zvýšená váta se projevuje pocitem chladu, nervozitou, hubnutím, suchou pokožkou, nemocemi žlučníku, ledvin, nespavostí, strachem, úzkostí. Zvýšená pitta se projevuje horkostí, kožními vyrážkami, záněty, překyselením, průjmy, padáním vlasů, nemocemi jater, žlučníku, slinivky, průjmy, pocity frustrace, netrpělivostí, kritičností, návaly zlosti. Zvýšená kapha se projevuje nadváhou, pomalým trávením, otoky, nadměrnou tvorbou hlenu, vysokým krevním tlakem, pomalostí, leností a spavostí.

 • Pozor:

Muškátový oříšek se nemá užívat v těhotenství.
Ve vyšším dávkování je halucinogenní. 

 • Tip 1: Smícháním nastrouhaného muškátového oříšku se sádlem (ideálně husím) získáme účinné mazání, které uleví při zánětu průdušek. Směsí namažte hrudník na noc, přikryjte papírovým ubrouskem a zabalte.
 • Tip 2: V případě úzkostí a déletrvajících podzimních chmur ajurvéda podává kořeněné sušenky: 10 g muškátového oříšku, 10 g skořice, 5 g hřebíčku umeleme na prášek. Přidáme 500 g mouky, 125 g másla, trochu třtinového cukru, vaječný žloutek, vodu (podle potřeby). Upečeme sušenky. Užívá se maximálně 4 kousky denně. (Schováme před dětmi – není to „mlska“, ale lék.)

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.5.2022 13:40

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze