Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Prevence covidu-19? Ilona Ludvíková říká: „Respektujte limity svého těla a odpočívejte.“

Autor: Magdalena Havelková

Ilona Ludvíková je lékařka, stomatoložka a předsedkyně Homeopatické lékařské asociace. Zeptali jsme se jí, jak se v jejích ordinacích liší jarní vlna od podzimní a jaké rady dává svým klientům.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Jak ve vašich ordinacích probíhá další vlna epidemie? Jak se to liší od jara?

Provozuji zubní ordinaci i homeopatickou poradnu a v obou segmentech se epidemie projevila naprosto jinak. V rámci stomatologické péče se pacienti cíleně snažili vyhnout preventivní a nadstavbové péči, řešili jen akutní zubní problémy. Naštěstí se situace během léta již stabilizovala a dnes běží v režimu zvýšených hygienických opatření normální ordinační provoz.

V homeopatické poradně jsem v rámci první vlny epidemie pomáhala svým pacientů zvládnout stres, který na ně kvůli životním nejistotám doléhal. Měla jsem jen jedenáct pozitivních pacientů s lehkým a středně těžkým průběhem. Těm jsme doporučila podpůrnou léčbou pomocí homeopatických léčivých přípravků. Myslím si, že díky skvěle nastavené homeopatické preventivní péči moji pacienti zvládli tohle náročné období výborně, a to jak psychicky, tak fyzicky. A to se přitom často jedná o seniory s mnoha zdravotními riziky a chronickými nemocemi. Pečuji i o pacienty po ukončení onkologické léčby. I jejich oslabené imunitě pomohla homeopatická podpora v průběhu epidemie.

Jak nemoc u vašich pacientů probíhá?

Moji pacienti s lehkým průběhem onemocnění covid-19 měli běžné příznaky virózy jako bolesti svalů, hlavy, bolest za očima, únava, zvýšená teplota, pocení, průjem se zimnicí a tak dále. Jen dva pacienti vykazovali středně těžký průběh a výraznější potíže s kašlem, zahleněním a lehkými dechovými problémy. I v těchto situacích pomohla na tyto konkrétní příznaky homeopatická léčba. Dostalo se ke mně i několik pacientů po prodělání covidu-19, těm jsem pomáhala s rekonvalescencí. Převažovaly potíže spojené s únavou, ztrátou chuti a čichu.

Jak nemoc léčíte?

U lehkých forem jsou to běžná opatření, čili klid na lůžku, dostatečný spánek a úprava životosprávy. Důležitý je pitný režim, odlehčená strava s převahou ovoce a zeleniny. K tomu doporučuji rychlou úlevu od symptomů v lékárnách běžně dostupným polykomponentním homeopatikem Paragrippe (třikrát denně dvě tablety rozpustit pod jazykem). Pacienti sami začnou užívat při prvních příznacích virózy také Oscillococcinum (tři dávky denně). Mají s tímto přípravkem velmi dobré osobní zkušenosti. U pacientů s rizikem plicních komplikací, čili u těch, kteří v minulosti prodělali zápal plic nebo jsou astmatici, jsem přidávala homeopatický lék Serum de Yersin 9–15 C dvakrát týdně. Ale jako nejefektivnější se ukázala především na míru nastavená homeopatická opatření, pro každého pacienta jsem přitom volila individuální strategii preventivních opatření a snažila se pohlídat jejich predispoziční tendence k virovým onemocněním.

Měla jste nějaký vážný případ?

Závažný průběh nemoci jsem neléčila, takové pacienty automaticky odesílám k odborníkům. Zde striktně respektuji limity homeopatické léčby. Pacienti, kteří se na mě v takovém vážném stavu obrátí, vždy informuji o nutnosti konvenčního léčebného postupu a oni to bez problémů a zbytečných diskuzí plně respektují. Jsou na tento přístup ode mne zvyklí i v jiných situacích, například v případě úrazu se jedou ošetřit na příslušné odborné pracoviště, až pak mne osloví s žádostí o podpůrnou homeopatickou léčbu v rámci hojení či rekonvalescence.

Jaké preparáty a homeopatika doporučujete jako prevenci?

Svým pacientům stále zdůrazňuji, že zdraví je jejich osobní věc. Doporučuji aktivní opatření, jako je pohyb, správná strava, dostatečný pitný režim, vitamíny a také respekt k biorytmu, tedy střídání času na aktivitu, ale také na odpočinek. Vysvětluji jim, že jsem jim pouhým průvodcem a podporovatelem, ale zdraví jako takové je v jejich vlastních rukou. Zpočátku jsou často tímto přístupem zaskočeni, ale jakmile ho pochopí a začnou má doporučení aplikovat, čiší z nich sebedůvěra a radost ze života. A to je podle mého názoru nejlepší prevence všech nemocí.

Co užíváte vy sama?

Já sama se řídím naprosto stejnou strategií, kterou doporučuji svým pacientům. I přesto, že jsem zdědila sklon k metabolickým a cévním potížím, snažím se svým životním stylem, do kterého již skoro 20 let skvěle zapadá i homeopatie, rozhodovat o kvalitě svého života zodpovědně. Sebepéče je naprostým základem životní pohody. Mnohokrát jsem již zažila, že nerespektování limitů organismu je rychlou cestou ke zdravotním potížím.

Máte pacienty, které mají v reakci na karanténu a celkovou nejistotu strach a psychické potíže? Co jim radíte?

Situace kolem pandemie s sebou přinesla právě strach z nemocí a z budoucnosti. Tento dlouhotrvající stres často vede k mnohým funkčním potížím, naše tělo přestává zvládat pocit neustálé nejistoty a doslova „vyrobí“ potíže, které jsou pro konvenční léčbu neuchopitelné. Je to velký soubor psychosomatických potíží, který každý člověk ukáže právě ve svém nejzranitelnějším orgánovém systému. Například člověk s problematickou kůží si „vytvoří“ ekzém.

Permanentní stres produkuje stálé napětí nejen ve svalech kosterních, ale i v hladké svalovině trávicího ústrojí, močového měchýře, o srdeční svalovině nemluvě. To znamená, že se zhorší cévní zásobení tkání a to vede následně k celé škále zdravotních problémů. Například se velice často setkávám s problémem žaludečních potíží při stresu. Když se pacient vyšetří endoskopicky, žádné objektivní potíže se neukáží. Pomůže jen obyčejná úprava životosprávy společně s na míru nastavenou homeopatickou léčbou a je po problému. Homeopatický lék pomůže pacientovi získat opětovnou důvěru ve své vlastní tělo. Tato sebedůvěra pak pomůže stabilizovat pacienta během dlouhodobého stresu. Důležité přitom je, že pacient se k problému postaví aktivně.

Prodělala jste vy sama nemoc? Jak u vás probíhala? Jak jste ji léčila?

Já sama jsem prodělala velmi těžké virové onemocnění koncem ledna letošního roku, kdy se o koronaviru vůbec nemluvilo. Z dnešního pohledu to pro mne byla jedinečná zkušenost, která mi umožnila pomáhat pacientům s maximální empatií k jejich potížím.

Můžete uvést nějakou konkrétní kazuistiku?

Maminka sedmiletého chlapce volala v březnu 2020 kvůli jeho potížím. Běžné příznaky nachlazení: únava a zvýšená tělesná teplota. Jelikož tohoto malého pacienta znám již od narození, nastavila jsem mu na míru homeopatické doporučení. Chlapec užíval Ferrum phosphoricum 9 C pět granulí každou hodinu první den (samozřejmě mimo spánek) a následujících pět dní Sulfur iodatum 9 C pět granulí ráno a Hepar sulfur 15 C a Lachesis mutus 15 C vždy po pěti granulích od každého léku večer.

Malý pacient byl do týdne zcela zdráv bez následné zdlouhavé rýmy, bez následné komplikace kloubního zánětu, což po viróze bývá u dětí jeho věku obvyklý scénář. Ošetřující pediatr, který doporučil pouze klidový režim a vitamíny, poslal malého pacienta s matkou na odběr na covid-19. Matka měla test pozitivní, chlapec negativní. Matka přitom neměla žádné příznaky nemoci, ale po této zprávě propadla hysterické panice a ihned mi rozrušená volala, co má tedy dělat.

Doporučila jsem jí Oscillococcinum v dávce jedna tuba denně po dobu dvou týdnů a každý den kombinaci homeopatických léků: Ignatia amara 15 C plus Aconitum 15 C po pěti kuličkách ráno a večer. Po stránce psychiky se stabilizovala doslova do druhého dne a do telefonu mi sebejistě oznámila, že to v pohodě zvládnou. Doporučila jsem tedy homeopatické léky užívat dále pouze jednou denně, a to večer. Po této osobní zkušenosti neváhá známým doporučovat používání mobilní aplikace „Homeopatie“, kde mohou laici přehledně najít mnoho užitečných rad.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdalena Havelková

Autor: Magdalena Havelkováredaktorka

Redaktorka, která se problematice medicíny věnuje mnoho let. Homeopatie je pro ni jednou z možností, jak se dívat na lidské tělo a jak ho léčit. Své zdravotní problémy velmi často sama konzultuje s lékaři, kteří předepisují homeopatické léky, stejně tak na homeopatii spoléhá, když onemocní někdo z rodiny.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 15:39

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze