Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Ach ty mandle!

Autor: Schwabe Czech s.r.o., PR článek

Většina z nás si pamatuje, jak jsme záviděli těm „šťastnějším“ spolužákům, kteří podstoupili operaci krčních mandlí a mohli se do sytosti, v rámci terapie, ládovat ještě přímo v nemocnici nanukem.

Ilustrační foto
Zdroj: Dr. Peinther Prag s.r.o.

Při odstraňování nosních mandlí děti nanuk zřejmě nedostanou, a proto je dobré, než případnou operaci podstoupí, zkusit i šetrnější způsoby léčby. Pojďme si však nejprve říci, co to vlastně nosní mandle je, jaká je její funkce v těle a co může zvětšená nosní mandle způsobovat.

Jaká je funkce mandlí?

Nosní a krční mandle slouží v těle jako filtr, který zachycuje viry a bakterie, proto je samozřejmě žádoucí, aby plnily svou funkci, i když lymfatický systém má takovýchto filtrů více. Nosohltanová mandle, zkráceně nosní mandle, bývá označována jako tzv. třetí mandle (první dvě jsou mandle krční). Nosní mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Největší mandle mívají děti předškolního věku, postupně se však nosní mandle zmenšuje, takže u starších dětí se vyskytuje jen ojediněle.

Zvětšení nosní mandle

Pokud nosní mandle zduří, získává polokulovitý tvar. Její povrch je členitý, sliznice zarudlá a pokrytá hlenem. Svým vzhledem připomíná polovinu vlašského ořechu. Jestliže má dítě nosní mandli zvětšenou, dochází ke ztíženému dýchání nosem. Dítě proto dýchá hlavně ústy a ve spánku hlasitě chrápe. Kvůli zvětšené nosní mandli je dýchání pouze povrchní a spánek bývá neklidný. Děti pak bývají unavené, bledé a nevyspalé.

Ztížené dýchání nosem

Tím, že je omezena možnost dýchání nosem, dochází k porušení funkce nosní dutiny, která není zvlhčována. Dochází také ke zhoršení funkce středoušních dutin a vedlejších dutin nosních. Pokud vaše dítě trápí zhoršené dýchání nosem, měli byste se snažit co nejvíce zvlhčovat prostředí, kde se pohybuje a zejména kde spí.

Časté záněty středního ucha či vedlejších nosních dutin

Kvůli zvětšené nosní mandli trpí děti častými záněty středního ucha nebo záněty vedlejších nosních dutin. Typické pro ně bývá také huhňání a nedoslýchavost. Nosní mandle se navíc stává ložiskem infekce a děti bývají často nemocné.

Víte, jak poznat, zdali má vaše dítě zvětšenou nosní mandli?

  • Dýchá ústy nebo v noci chrápe?
  • Mluví tak, jako by mělo rýmu, tzv. „plný nos”?
  • Je náchylné k infekcím, takže se zdá, že je stále nemocné?
  • Mívá při prochladnutí často kašel, případně zánět středního ucha?
  • Slyší špatně? Musíte s ním mluvit nahlas nebo často opakovat požadavky?
  • Mluví méně srozumitelně než většina dětí v jeho věku?
  • Trpí nechutenstvím a přibírá málo na váze?
  • Je často unavené nebo se špatně soustředí?


Vyhodnocení:

Pokud jste na 2 či více otázek odpověděli kladně, je možné, že vaše dítě má zvětšenou nosní mandli.

Odstranění nosní mandle u dětí

Pokud se u dětí často opakují záněty dýchacích cest, záněty středního ucha či záněty vedlejších nosních dutin, většinou pediatr odešle dítě k vyšetření na ORL. Jestliže lékař na základě vyšetření usoudí, že je nosní mandle zvětšená, doporučí její odstranění.

Než však přistoupíme k operaci, lze zkusit i jiné možnosti, protože v případě operace se vždy jedná o zásah do organismu. Imunita dítěte pak může být oslabena a je nutné vyvarovat se v době rekonvalescence infekcí. Mohou se vyskytnout i logopedické potíže.

Šetrným lékem v případě zvětšených nosních i krčních mandlí může být homeopatický léčivý přípravek Lymphomyosot, který je k dostání v lékárně ve formě kapek. Kapky mohou užívat děti od 2 let, dospívající i dospělí, malým dětem se doporučuje přidat kapky do vody.

Lymphomyosot obsahuje řadu léčivých rostlin, mimo jiné rozrazil lékařský, potočnici lékařskou, přesličku zimní, zemědým lékařský, hořec žlutý a další, a používá se v homeopatii tradičně ke zmírnění příznaků mírného zadržování tekutin a dále při otocích dolních končetin nebo otocích lymfatických uzlin známého původu. Proto jej lze použít i na zvětšené nosní a krční mandle.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Schwabe Czech s.r.o., PR článek

Autor: Schwabe Czech s.r.o., PR článekKomerční sdělení

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 22:28

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze