Rychlé rady
Víte, že ...
Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Bolí vás lýtka? Nejste v tom sami!
Autor: MUDr. Jaroslav Čupera
Na bolesti v lýtkách či bércích si často stěžuje mnoho lidí. Co do intenzity to může být bolest poměrně mírná, ale pro někoho to může být hodně limitující záležitost.

Zdroj: Shutterstock
Bolest v bércích či lýtkách může mít celou řadu příčin. Hlavní jsou tyto:
1. Křeče – svalové křeče mohou být velmi bolestivé, snad každý někdy zažil prudkou svíravou bolest, která je někdy doprovázena i zkroucením prstů či celé nohy. Mohou se objevit při sportu, ale i v klidu, při odpočinku či v noci. Potencuje je dehydratace, pocení a s ním související elektrolytové dysbalance, nedostatečné protažení u sportovců a nebo velká svalová námaha. Tady je potřeba dbát na dostatečnou hydrataci, iontové roztoky, pomáhá hlavně opatrná masáž a strečink.
Homeopatika
- Cuprum metallicum – silné křeče, které se mohou objevit i v noci, se záškuby ve svalech, doprovází je ledové nohy.
- Magnesia phosphorica – křeče, které se objevují hlavně po námaze a jsou horší v noci a v posteli.
- Rhus toxicodendron – křeče, které se objeví po přetížení, zlepší je chůze a zhorší se o půlnoci.
- Calcarea carbonica – křeče s tuhými uzly ve svalech, protahování je spíše zhorší.
2. Nadměrná svalová námaha
Zde je hlavním lékem Arnica montana na pocity zhmoždění a rozbitosti.
3. Postižení šlach – zejména bolestí v lýtku se projeví postižení Achillovy šlachy. K němu ponejvíce dochází při jejím přetěžování, což vede ke sterilnímu zánětu a bolestem. Bolest je lokalizována do dolní části lýtka či nad patu a zhorší se nejvíce stoupáním do schodů. V klasické medicíně se na tyto stavy doporučuje klid, ledování a nesteroidní protizánětlivé léky.
4. Bolest bérců – tzv. „shin splints“ známé například běžcům – opět se jedná o sterilní zánět, v tomto případě šlach na přední straně bérce. Dochází k němu ponejvíce při přetěžování a při běhání na tvrdých površích. Přitěžujícím faktorem mohou být i ploché nohy. Klasická medicína opět doporučuje klid, ledování a protizánětlivé léky.
Homeopatika
- Arnica montana – indikací jsou opět pocity zbitosti a zhmoždění a etiologie výrazné námahy.
- Rhus toxicodendron – potíže doprovází pocity ztuhlosti a vznikají po velké námaze a nebo po poranění, typicky podvrtnutí. Odpočinek potíže zhoršuje, pomáhá spíše opatrný pohyb a jemná masáž.
- Ruta graveolens – je to hlavní lék na bolesti tohoto typu.
- Bryonia – lék na stavy, kdy bolesti jsou zhoršené každým pohybem a pomáhá klid a teplo.
5. Plantární fasciitida – je to opět sterilní zánět šlach, tentokrát v oblasti chodidla a bolest při něm může také vyzařovat až do oblasti bérců. Jeho příčinou je v tomto případě opět plochá noha či přetěžování při dlouhém stání (zejména u určitých profesí) a především patní ostruha. Zde je hlavním lékem v „první linii“ Hekla lava 5 C.
6. Varixy – známé křečové žíly. Velmi často jsou jasně vidět, ale to nemusí být vždy. Projevují se tupou bolestí zhoršenou stáním a chůzí. Někdy uleví zvednutí nohou při sezení. Velmi často se vyskytují dědičně, u starších, obézních, případně se objevují či zhoršují v těhotenství či u žen v souvislosti s hormonálními změnami. K jejich vzniku napomáhá i malá fyzická aktivita dotyčné osoby.
Homeopatika
- Aesculus hippocastanum 5 C – žíly jsou rozšířené, doprovázené bodavými a štípavými bolestmi, zhoršují se chůzí a v chladu.
- Arnica montana 9 C – žíly jsou oteklé, bolestivé na dotyk, s pocitem zbitosti v nohách, zhoršuje je fyzická námaha a pacient má tendence ke vzniku modřin.
- Bellis perennis 9 C – lék varixů, které se objevují v těhotenství a jejichž následkem má žena problémy s chůzí, což je způsobeno hlubokým pocitem zhmoždění.
- Pulsatilla 9 C – varixy jsou oteklé, modravé, doprovázené bodavými bolestmi; zhoršení nastává v teple a zlepší se pomalou chůzí na čerstvém vzduchu.
- Sepia officinalis 15 C – je lékem na varixy, které se objevují v průběhu těhotenství anebo menopauzy, většinou jako důsledek ztráty pružnosti vazivové tkáně; tyto ženy jsou zimomřivé a mají sklon k zácpě, potíže se žilami se zlepšují v teple a při pohybu.
Bolesti v bércích mohou mít ale i závažnější příčiny, tyto ale jednoznačně patří do rukou odborníků:
- Hluboká žilní trombóza – mělo by na ni budit podezření, když se bolesti objeví náhle po delším sezení, například v rámci cestování. Tady je na místě časné vyšetření u lékaře, protože je to potenciálně život ohrožující stav.
- Postižení tepen – pocity křečí a bolestí v nohách mohou být způsobeny i při zúžení tepen, typicky při ateroskleróze. Při chůzi dochází ke zhoršení, bolesti nutí postiženého zastavit a odpočinout si a teprve poté může zase jít.
- Neurogenní bolesti – bolest v nohách může být vyvolána i při zúžení páteřního kanálu, jedná se o tzv. spinální klaudikace, kdy bolesti vyvolá chůze a nebo i jen delší stání a k úlevě dochází hlavně v předklonu a nebo dřepnutím „na bobek“. Tady je léčba velmi svízelná a patří do ambulancí léčby bolesti a neurochirurgů.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích