Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Bolí vás lýtka? Nejste v tom sami!

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Na bolesti v lýtkách či bércích si často stěžuje mnoho lidí. Co do intenzity to může být bolest poměrně mírná, ale pro někoho to může být hodně limitující záležitost.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Bolest v bércích či lýtkách může mít celou řadu příčin. Hlavní jsou tyto:

1. Křeče – svalové křeče mohou být velmi bolestivé, snad každý někdy zažil prudkou svíravou bolest, která je někdy doprovázena i zkroucením prstů či celé nohy. Mohou se objevit při sportu, ale i v klidu, při odpočinku či v noci. Potencuje je dehydratace, pocení a s ním související elektrolytové dysbalance, nedostatečné protažení u sportovců a nebo velká svalová námaha. Tady je potřeba dbát na dostatečnou hydrataci, iontové roztoky, pomáhá hlavně opatrná masáž a strečink.

Homeopatika

 • Cuprum metallicum – silné křeče, které se mohou objevit i v noci, se záškuby ve svalech, doprovází je ledové nohy.
 • Magnesia phosphorica – křeče, které se objevují hlavně po námaze a jsou horší v noci a v posteli.
 • Rhus toxicodendron – křeče, které se objeví po přetížení, zlepší je chůze a zhorší se o půlnoci.
 • Calcarea carbonica – křeče s tuhými uzly ve svalech, protahování je spíše zhorší.

2. Nadměrná svalová námaha
Zde je hlavním lékem Arnica montana na pocity zhmoždění a rozbitosti.

3. Postižení šlach – zejména bolestí v lýtku se projeví postižení Achillovy šlachy. K němu ponejvíce dochází při jejím přetěžování, což vede ke sterilnímu zánětu a bolestem. Bolest je lokalizována do dolní části lýtka či nad patu a zhorší se nejvíce stoupáním do schodů. V klasické medicíně se na tyto stavy doporučuje klid, ledování a nesteroidní protizánětlivé léky.

4. Bolest bérců – tzv. „shin splints“ známé například běžcům – opět se jedná o sterilní zánět, v tomto případě šlach na přední straně bérce. Dochází k němu ponejvíce při přetěžování a při běhání na tvrdých površích. Přitěžujícím faktorem mohou být i ploché nohy. Klasická medicína opět doporučuje klid, ledování a protizánětlivé léky.

Homeopatika

 • Arnica montana – indikací jsou opět pocity zbitosti a zhmoždění a etiologie výrazné námahy.
 • Rhus toxicodendron – potíže doprovází pocity ztuhlosti a vznikají po velké námaze a nebo po poranění, typicky podvrtnutí. Odpočinek potíže zhoršuje, pomáhá spíše opatrný pohyb a jemná masáž.
 • Ruta graveolens – je to hlavní lék na bolesti tohoto typu.
 • Bryonia – lék na stavy, kdy bolesti jsou zhoršené každým pohybem a pomáhá klid a teplo.

5. Plantární fasciitida – je to opět sterilní zánět šlach, tentokrát v oblasti chodidla a bolest při něm může také vyzařovat až do oblasti bérců. Jeho příčinou je v tomto případě opět plochá noha či přetěžování při dlouhém stání (zejména u určitých profesí) a především patní ostruha. Zde je hlavním lékem v „první linii“ Hekla lava 5 C.

6. Varixy – známé křečové žíly. Velmi často jsou jasně vidět, ale to nemusí být vždy. Projevují se tupou bolestí zhoršenou stáním a chůzí. Někdy uleví zvednutí nohou při sezení. Velmi často se vyskytují dědičně, u starších, obézních, případně se objevují či zhoršují v těhotenství či u žen v souvislosti s hormonálními změnami. K jejich vzniku napomáhá i malá fyzická aktivita dotyčné osoby.

Homeopatika

 • Aesculus hippocastanum 5 C – žíly jsou rozšířené, doprovázené bodavými a štípavými bolestmi, zhoršují se chůzí a v chladu.
 • Arnica montana 9 C – žíly jsou oteklé, bolestivé na dotyk, s pocitem zbitosti v nohách, zhoršuje je fyzická námaha a pacient má tendence ke vzniku modřin.
 • Bellis perennis 9 C – lék varixů, které se objevují v těhotenství a jejichž následkem má žena problémy s chůzí, což je způsobeno hlubokým pocitem zhmoždění.
 • Pulsatilla 9 C – varixy jsou oteklé, modravé, doprovázené bodavými bolestmi; zhoršení nastává v teple a zlepší se pomalou chůzí na čerstvém vzduchu.
 • Sepia officinalis 15 C – je lékem na varixy, které se objevují v průběhu těhotenství anebo menopauzy, většinou jako důsledek ztráty pružnosti vazivové tkáně; tyto ženy jsou zimomřivé a mají sklon k zácpě, potíže se žilami se zlepšují v teple a při pohybu.

Bolesti v bércích mohou mít ale i závažnější příčiny, tyto ale jednoznačně patří do rukou odborníků:

 • Hluboká žilní trombóza – mělo by na ni budit podezření, když se bolesti objeví náhle po delším sezení, například v rámci cestování. Tady je na místě časné vyšetření u lékaře, protože je to potenciálně život ohrožující stav.
 • Postižení tepen – pocity křečí a bolestí v nohách mohou být způsobeny i při zúžení tepen, typicky při ateroskleróze. Při chůzi dochází ke zhoršení, bolesti nutí postiženého zastavit a odpočinout si a teprve poté může zase jít.
 • Neurogenní bolesti – bolest v nohách může být vyvolána i při zúžení páteřního kanálu, jedná se o tzv. spinální klaudikace, kdy bolesti vyvolá chůze a nebo i jen delší stání a k úlevě dochází hlavně v předklonu a nebo dřepnutím „na bobek“. Tady je léčba velmi svízelná a patří do ambulancí léčby bolesti a neurochirurgů.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.3.2023 18:56

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze