Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Máte strach z finanční tísně?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

S dalším šířením covidu-19, opatřeními proti němu a opětovně zavedeným nouzovým stavem se u mnoha lidí opět silně projevil nápor na psychiku. Zažíváme celou škálu emocí od beznaděje a deprese po vztek a zlobu. Epidemie a nouzový stav nicméně mají i závažné ekonomické dopady, a tak jedním z velmi častých strachů, a to nejen u podnikatelů, se stává strach z nedostatku financí a finanční tísně.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Není to ale záležitost jen Česka, podobnými obavami trpí snad většina obyvatel po celém světě. Již před pandemií covidu-19 se 6 z 10 Čechů obávalo poklesu životní úrovně. Nejen podnikatelé, ale i mnozí zaměstnanci se bojí nedostatku financí, a to nejen z důvodu obav o práci. Dalšími faktory jsou obavy z propadu příjmů a nárůstu cen potravin, energií, nájmů a v podstatě všeho. Snad nejvíce tyto obavy dopadají na matky samoživitelky, protože jejich zodpovědnost je veliká a málokdo jim s ní pomůže. Strachem z finanční tísně jsou nejvíce ohroženi lidé špatně placení, kteří nemají pod kontrolou svoji pracovní dobu a mají ve svém zaměstnání málo respektu a uznání.

Strach z finanční tísně či přímo chudoby je jedním z největších stresorů, který může velmi komplexně poškodit každého člověka. Jednak může být příčinou mnoha tělesných potíží, ale ve svém důsledku může mít negativní dopady jak na psychiku, tak i na veškeré vztahy jednotlivce. Na tělesné stránce se chronicky a silně prožívaný stres projeví bušením srdce, zvýšeným krevním tlakem, nechutenstvím, poruchami spánku a řadou dalších příznaků. Na psychické rovině člověk, který se obává o svoje základní živobytí, velmi záhy začne ztrácet prožívání smysluplnosti života a naděje a propadne hluboké depresi. V tomto depresivním stavu se pak může začít chovat tak, že od sebe odradí okolí, ztratí přátele, rodinu a dostane se do situace, kdy mu nikdo nechce (a vlastně ani moc nemůže) pomoci. Člověk, který je v depresi a má zacyklené myšlení, pak ani nevidí šance na to, jak by se z obtížné životní situace dostal.

I když se to může zdát jako nesmírně těžké, i se zdánlivě bezvýchodnou situací si lze poradit.

 • Neuzavírejte se před okolím.
 • Nešiřte negativní nálady – ani směrem k okolí a ani k členům rodiny.
 • Zajímejte se o okolí – je to zákon akce a reakce, a když se budete přirozeně zajímat o to, jak trable prožívají jiní, budou se oni zajímat o vás také a poskytnou i pomocnou ruku, když bude třeba.
 • Dělejte si malé radosti – a ty nemusí stát peníze!

A můžete vyzkoušet i homeopatika, která pomohou zvládnout nápor na psychiku a mohou pomoci i v emocionální rovině.

 • Arsenicum album – je to lék pro lidi, kteří okolní svět vnímají jako hrozbu a chaos a cítí se v něm bezbranní. Jsou hodně materiálně založení a jsou velmi šetrní. Nejsou zvyklí moc utrácet a šetří s vědomím „co kdyby bylo zle a peníze budeme potřebovat na horší časy“. Taky mohou mít podvědomé i vědomé obavy, že jejich rodina bude hladovět. To jsou impulsy, které je vedou k šetrnosti a také pečlivosti. Ví naprosto přesně, kolik a za co utrácí, kolik co stojí a snaží se ušetřit co nejvíce. Krom hmotných statků mají velké obavy z nemoci a utrpení a bojí se o zdraví svoje, ale i celé své rodiny. Strachy ze smrti, nemocí, budoucnosti, chudoby a další obavy je vedou jednak ke svědomitosti, ale i k neklidu. Nedokážou vypnout, dokud není vše hotové a na svém místě. Z obav a strachů často trpí nespavostí a z dlouhodobého stresu mohou být slabí a vyčerpaní.
 • Sepia officinalis – je to lék pro ženy, matky, které jsou v podstatě vyčerpané starostmi, povinnostmi, a zdálo by se, že na rodině jim moc nezáleží. I když by si uměly představit mnohem zajímavější život, přeci jen se věnují rodině a snaží se uspokojit její potřeby. Nicméně po určité době se začnou cítit utahané a vyčerpané. A z energické, úspěšné a nezávislé ženy se stane žena unavená, která může mít strach z nedostatku financí. Obávají se chudoby a toho, že nebudou peníze hlavně na jídlo. Nemají rády neustálé „otravování“ dětí, dotazy typu, co bude dnes k večeři a podobně. Když je toho na ně moc, reagují podrážděně a nevrle. Nemají rády utěšování, ale svoji rodinu přeci jen potřebují a úplná samota jim taky vadí.
 • Staphysagria – je to lék pro lidi, kteří to, že musí zavřít svoji provozovnu, nebo že jako zaměstnanci musí zůstat doma a nebo dokonce přijdou o práci, berou jako těžkou křivdu. Všechny životní peripetie berou jako špatný osud a tak, že štěstěna se zrovna k nim obrací vždycky zády. Vnitřně se strašně užírají, neustále se zaobírají vším negativním, co kdy v životě prožili, ale navenek to nedávají moc najevo. Spíš nárazově nebo o samotě můžou vybuchnout vztekem a například impulsivně něco rozbít.
 • Nux vomica – je to lék pro typické podnikatele, ale také zaměstnance, kteří se v práci hodně angažují a jsou velmi ambiciózní. Problémy s podnikáním, zakázkami nebo karanténou v nich provokují podrážděnost, kdy jsou pak neustále „napružení“. Při každém problému, nebo když jim někdo protiřečí, pak hned vybuchnou vzteky. Mají velké pracovní i životní tempo, které ale přiživují kávou, cigaretami a alkoholem. Jsou velmi aktivní, chtějí být nejlepší a pracovní starosti u nich provokují nespavost. Ráno se pak cítí nevyspaní, unavení a jsou hodně podráždění.
 • Calcarea carbonica – opět je to lék pro osoby, které materiální záležitosti velmi destabilizují. Jsou to lidé, kteří potřebují svůj řád a životní jistoty. Zaměstnání a peníze jsou pro ně zárukou poklidného života. Když je v současné době nemají, či je ztrácí, probouzí to v nich řadu strachů a obav. Bojí se, že budou muset třeba změnit zaměstnání nebo začít pracovat někde jinde, na jiné pozici. Nicméně úzkost je stimuluje k akci a k tomu, aby vyhledali pomoc.
 • Ignatia – je to lék pro lidi, kteří v psychickém tlaku propadají velkým výkyvům nálad, které velmi intenzivně prožívají a dávají je svému okolí najevo. Psychika u nich kolísá od značné deprese, kdy se stahují, nemluví, izolují se a jen vzdychají, přes záchvaty plačtivosti až po vztek a naštvání. A nebo mohou mít záchvaty paradoxního smíchu, který nezapadá do vážnosti situace. Na tělesné rovině je budou trápit bolesti hlavy, pocity knedlíku v krku, svírání na hrudi a nebo bolestí žaludku. Přemýšlení o problémech a budoucnosti jejich potíže výrazně zhorší, úlevu najdou, když se zaměstnají nějakou zajímavou činností.
 • Bryonia – je to lék pro lidi, kteří se hodně soustředí na podnikání a nemyslí na nic jiného. V počáteční a nebo taky kompenzované fázi jsou velmi pracovití, zaneprázdnění. Nicméně po určité době se jim to stane spíš přítěží a jsou unavení, vyčerpaní. Chybí jim obratnost mysli, invence a nejsou s to podávat efektivní výkony. Pak jsou také snadno podráždění a protivní a chtějí jen zůstat v klidu, ležet a nebýt nikým a ničím rušení.
 • Calcarea fluorica – je to lék blízký léku Calcarea carbonica, ale jejich deprese a patologie jsou o dost závažnější a hlubší. Je to lék pro lidi, kteří se bojí toho, že peníze a zaměstnání jako zdroje opory a bezpečí jsou nestabilní a nespolehlivé. Mají strach, že přijdou o všechno, a tak hodně spoří, nicméně celkově mají sklony k pasivitě a rezignaci. Mají hluboce zakořeněný pocit, že něco není v pořádku a že se stane nějaké neštěstí. Stejně tak jsou ale přesvědčeni, že jim není pomoci, ale nic s tím nedělají. Nesnaží se najít řešení či pomoc a jen se fatalisticky připravují na katastrofu.

Příslušný lék je dobré brát v ředění 15 či 30 C 1x denně, ideálně večer, po dobu 1–2 týdnů. V případě zlepšení lze pak intervaly podávání prodloužit. Pokud se zlepšení nedostaví, je potřeba se obrátit na lékaře-homeopata. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.10.2021 16:25

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze