Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Konečně září a rýma kouká z tváří

Autor: PharmDr. Lenka Štýsová

Konečně září! Letošní začátek školního roku je spojen s mnoha otazníky. Jak to bude s rouškami, jaká budou hygienická opatření, a bude se vůbec vyučovat? Budou děti chodit do školy nebo sedět doma u počítače? Mnoho a mnoho podobných otazníků znělo v hlavě většiny rodičů. S prvním zářím se otevřely dveře škol a napínavý seriál jménem škola konečně započal.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Zvětšení kolektivu s sebou nese jistá rizika. Snadněji si děti mezi sebou předají své „bacily" a v kombinaci se stresem ze začátku školy tu máme rychle první rýmy.

Preventivní opatření jsou velice důležitá a je dobré na ně nezapomínat. V září bývá ještě hezky teplo a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu udělá dobře nejen dětem, ale i nám dospělým. Vyvážená strava s dostatkem vitamínů a ostatních živin podpoří nejen zdraví, ale i celkovou kondici organismu, což spolu neodmyslitelně souvisí.

Preventivně proti virovým onemocněním je možné podávat Oscillococcinum - 1x týdně jednu dózu. V případě propuknutí prvních příznaků virózy zvýšíme dávkování na 3x denně jednu dózu.

Akutní rýma je onemocnění, ke kterému dochází většinou po prochladnutí a oslabení imunity. Často je doprovázena výtokem z nosu a kýcháním. Podle výtoku ji rozlišujeme na suchou, vodnatou a hustou rýmu. Důležitým pomocníkem u léčby rýmy je výplach nosu buď za pomocí konvičky nebo ve formě spreje.

Suchá rýma:

 • Pro toto rané stadium je typické překrvení nosní sliznice, často kýchání a pocit ucpaného nosu. Jedním z léků suché rýmy je Nux vomica. Ucpaný nos doprovází časté kýchání v záchvatech. Kýchání je nejvíce po ránu a přes den se občas může objevit vodnatý výtok. Užívá se dle stavu 3-5x denně v ředění 9 C.
 • Pokud je ucpaný nos doprovázen bolestí v oblasti kořene nosu a neustálým nutkáním na smrkání, které ale nejde, může pomoci lék Sticta pulmonaria 5 C popř. 9 C.
 • Suchá rýma s teplotou - Aconitum napellus nebo Belladonna - dle dalších příznaků.

Vodnatá rýma:

 • Euphrasia officinalis 9 C - vodnatý, nedráždivý výtok z nosu, často bývá doprovázen dráždivým slzením se zarudnutím spojivek
 • Allium cepa 9 C - všichni známe, jak na nás působí cibule - pálivý, dráždivý výtok z nosu, příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu a zhoršují v teple. Výtok z nosu dráždí i okolí nosu a horní ret.
 • Pokud jsou ale modality opačné - zlepšení v teple a zhoršení na čerstvém vzduchu - promítá se do obrazu rýmy lék Sabadilla 9 C. Výtok je také vodnatý a málo dráždivý.
 • Arsenicum album 9 C - tento lék má v obraze také vodnatou sekreci, která je ale velmi pálivá a dráždivá. Příznaky se zmírňují v teple.
 • Kalium iodatum 9 C - pálivý vodnatý výtok z nosu, u kterého se příznaky zmírňují v teple. Nos je zarudlý, oteklý, velice často se objevují bolesti v oblasti dutin a oteklá jsou i víčka.

Hustá rýma:

 • Nejčastěji hustá rýma začíná jako bezbarvý nebo bělavý hlenovitý výtok, konzistence jako vaječný bílek. Na tento typ rýmy zabírá velice dobře lék Kalium muriaticum 9 C. Může se přidat i zhoršení sluchu a praskání v uších při smrkání.
 • Pulsatilla 9 C - hustý žlutý výtok z nosu, sekret je nedráždivý a je hojný. Přes den rýma teče a v noci bývá nos uspaný. Příznaky se zhoršují v teple místnosti a zlepšují na čerstvém vzduchu.
 • Kalium bichromicum 9 C - výtok z nosu je velmi hustý, žlutý až zelený, je lepivý a velice přilnavý na sliznici. V oblasti nosních dírek často vznikají krusty. Rýma se zhoršuje v chladu a na čerstvém vzduchu a zlepšuje teplem.
 • Mercurius solubilis 9 C - výtok z nosu je žlutý až žlutozelený, hojný a dráždivý. Je spojen s otokem nosu a zarudnutím. Sekret z nosu může být páchnoucí. Většinou je doprovázen i oteklým jazykem s otisky zubů, zápachem z úst a zvýšeným sliněním.
 • Hydrastis canadensis 9 C - žlutá, hustá rýma, která je přilnavá. Je to velký lék na tzv. „zadní rýmu", kdy hleny nejdou vysmrkat a stékají po nosohltanu do hltanu. V teplé místnosti může být i ucpaný nos.

Velikým pomocníkem při léčbě rýmy je mi lék Coryzalia - polykomponentní homeopatický přípravek. Obsahuje léky na nejčastější typy rýmy od vodnaté po hustou (Allium cepa, Belladonna, Sabadilla, Kalium bichromicum, Gelsemium a Pulsatilla).

Nachlazení a rýmě se většinou v podzimním období nevyhneme. Přeji Vám krásný slunečný podzim a pokud přeci jen přilétne mráček rýmy, aby se velice rychle rozplynul.

Zdroj: Magazín Healthcomm

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Lenka Štýsová

Autor: PharmDr. Lenka ŠtýsováFarmaceutka, homeopatka

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 04:21

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze