Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Konečně září a rýma kouká z tváří

Autor: PharmDr. Lenka Štýsová

Konečně září! Letošní začátek školního roku je spojen s mnoha otazníky. Jak to bude s rouškami, jaká budou hygienická opatření, a bude se vůbec vyučovat? Budou děti chodit do školy nebo sedět doma u počítače? Mnoho a mnoho podobných otazníků znělo v hlavě většiny rodičů. S prvním zářím se otevřely dveře škol a napínavý seriál jménem škola konečně započal.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Zvětšení kolektivu s sebou nese jistá rizika. Snadněji si děti mezi sebou předají své „bacily" a v kombinaci se stresem ze začátku školy tu máme rychle první rýmy.

Preventivní opatření jsou velice důležitá a je dobré na ně nezapomínat. V září bývá ještě hezky teplo a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu udělá dobře nejen dětem, ale i nám dospělým. Vyvážená strava s dostatkem vitamínů a ostatních živin podpoří nejen zdraví, ale i celkovou kondici organismu, což spolu neodmyslitelně souvisí.

Preventivně proti virovým onemocněním je možné podávat Oscillococcinum - 1x týdně jednu dózu. V případě propuknutí prvních příznaků virózy zvýšíme dávkování na 3x denně jednu dózu.

Akutní rýma je onemocnění, ke kterému dochází většinou po prochladnutí a oslabení imunity. Často je doprovázena výtokem z nosu a kýcháním. Podle výtoku ji rozlišujeme na suchou, vodnatou a hustou rýmu. Důležitým pomocníkem u léčby rýmy je výplach nosu buď za pomocí konvičky nebo ve formě spreje.

Suchá rýma:

 • Pro toto rané stadium je typické překrvení nosní sliznice, často kýchání a pocit ucpaného nosu. Jedním z léků suché rýmy je Nux vomica. Ucpaný nos doprovází časté kýchání v záchvatech. Kýchání je nejvíce po ránu a přes den se občas může objevit vodnatý výtok. Užívá se dle stavu 3-5x denně v ředění 9 C.
 • Pokud je ucpaný nos doprovázen bolestí v oblasti kořene nosu a neustálým nutkáním na smrkání, které ale nejde, může pomoci lék Sticta pulmonaria 5 C popř. 9 C.
 • Suchá rýma s teplotou - Aconitum napellus nebo Belladonna - dle dalších příznaků.

Vodnatá rýma:

 • Euphrasia officinalis 9 C - vodnatý, nedráždivý výtok z nosu, často bývá doprovázen dráždivým slzením se zarudnutím spojivek
 • Allium cepa 9 C - všichni známe, jak na nás působí cibule - pálivý, dráždivý výtok z nosu, příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu a zhoršují v teple. Výtok z nosu dráždí i okolí nosu a horní ret.
 • Pokud jsou ale modality opačné - zlepšení v teple a zhoršení na čerstvém vzduchu - promítá se do obrazu rýmy lék Sabadilla 9 C. Výtok je také vodnatý a málo dráždivý.
 • Arsenicum album 9 C - tento lék má v obraze také vodnatou sekreci, která je ale velmi pálivá a dráždivá. Příznaky se zmírňují v teple.
 • Kalium iodatum 9 C - pálivý vodnatý výtok z nosu, u kterého se příznaky zmírňují v teple. Nos je zarudlý, oteklý, velice často se objevují bolesti v oblasti dutin a oteklá jsou i víčka.

Hustá rýma:

 • Nejčastěji hustá rýma začíná jako bezbarvý nebo bělavý hlenovitý výtok, konzistence jako vaječný bílek. Na tento typ rýmy zabírá velice dobře lék Kalium muriaticum 9 C. Může se přidat i zhoršení sluchu a praskání v uších při smrkání.
 • Pulsatilla 9 C - hustý žlutý výtok z nosu, sekret je nedráždivý a je hojný. Přes den rýma teče a v noci bývá nos uspaný. Příznaky se zhoršují v teple místnosti a zlepšují na čerstvém vzduchu.
 • Kalium bichromicum 9 C - výtok z nosu je velmi hustý, žlutý až zelený, je lepivý a velice přilnavý na sliznici. V oblasti nosních dírek často vznikají krusty. Rýma se zhoršuje v chladu a na čerstvém vzduchu a zlepšuje teplem.
 • Mercurius solubilis 9 C - výtok z nosu je žlutý až žlutozelený, hojný a dráždivý. Je spojen s otokem nosu a zarudnutím. Sekret z nosu může být páchnoucí. Většinou je doprovázen i oteklým jazykem s otisky zubů, zápachem z úst a zvýšeným sliněním.
 • Hydrastis canadensis 9 C - žlutá, hustá rýma, která je přilnavá. Je to velký lék na tzv. „zadní rýmu", kdy hleny nejdou vysmrkat a stékají po nosohltanu do hltanu. V teplé místnosti může být i ucpaný nos.

Velikým pomocníkem při léčbě rýmy je mi lék Coryzalia - polykomponentní homeopatický přípravek. Obsahuje léky na nejčastější typy rýmy od vodnaté po hustou (Allium cepa, Belladonna, Sabadilla, Kalium bichromicum, Gelsemium a Pulsatilla).

Nachlazení a rýmě se většinou v podzimním období nevyhneme. Přeji Vám krásný slunečný podzim a pokud přeci jen přilétne mráček rýmy, aby se velice rychle rozplynul.

Zdroj: Magazín Healthcomm

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Lenka Štýsová

Autor: PharmDr. Lenka ŠtýsováFarmaceutka, homeopatka

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 13:41

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze