Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Máte ve své lékárničce lék GELSEMIUM?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Tento lék používám ve své praxi velmi často a doporučuji jej pacientům na nachlazení nebo chřipky, stresy a psychické problémy či studentům na strachy ze zkoušek a trému.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Je vyrobený ze žlutého jasmínu, rostlinky docela jedovaté, která postihuje především nervový systém, kde vyvolává stavy paralýzy, a paralýza je jakýmsi klíčovým slovem tohoto léku.

Jak jsem už zmínil, je to lék na nachlazení a chřipku. Je to spíš lék rozvinuté nemoci a ke slovu přichází po akutních lécích, jako jsou Aconitum či Belladonna. Nachlazení je charakterizováno hojnou, řídkou a vodnatou rýmou, ale když je nemocný i poměrně malým onemocněním opravdu paralyzován (něco jako muž s „rýmečkou“…). Chřipka, kde tento lék pomůže, bývá s vysokými horečkami, které mohou střídat zimnice. Důležité pro rozpoznání tohoto léku je ale to, že nemocného bolí celé tělo, které cítí jako ztěžklé, a pohyb mu dělá problémy (a taky veškeré potíže zhoršuje). Nemocný je prostě paralyzovaný a otupělý, může vypadat jako opilý, protože k obrazu léku patří i červený, brunátný obličej, ztěžklá a pokleslá víčka a jistá nekoordinovanost pohybů. A taky paralýza myšlení, kdy mu dělají problémy běžné věci či nedovede hned odpovědět i na banální otázku. Dalším charakteristickým a trochu i paradoxním rysem tohoto léku je, že i při vysokých horečkách nemá pocit žízně.

Chřipka či horečka bývají často doprovázené bolestí hlavy, ale Gelsemium lze využít i na léčbu bolestí hlavy, které mají určité charakteristiky. Bolest hlavy (často by odpovídala klasickému popisu tenzní bolesti hlavy) vychází z oblasti krční páteře nebo zátylku a šíří se do čela. Někdy ji může pacient popisovat jako stažení hlavy těsným páskem. Při bolesti je hlava pociťována jako těžká, kdy ji pacient nemůže unést, dále má ztěžklá víčka a může si stěžovat na dvojité vidění či závratě. Opět nemá pocit žízně a typicky se bolest zmírní po hojném vymočení. Bolest je zhoršena opět pohybem a zlepší se vleže na vyšším polštáři.

Gelsemium často používám jako lék trémy či třeba v rámci předoperační přípravy na zmírnění obav. Indikuji jej tam, kde dotyčný je ze zkoušky, operace a nebo nějaké náročné události, která jej čeká, paralyzovaný strachy. Nedovede racionálně a souvisle přemýšlet, odpovídá otupěle a k tomu jej postihuje třes. Ten může být vnitřní, ale často je i vidět. Krom toho může mít průjem z očekávání a také časté nucení na močení, kdy vymočí velké množství světlé moči.

Pocit otupělosti a typické bolesti hlavy mohou být i indicie k použití Gelsemia při vyrovnávání se s jet lagem.
Gelsemium se mi rovněž osvědčilo u emočních šoků, například v důsledku rozchodu či úmrtí blízkého člověka, kdy člověk zastižený touto špatnou zprávou je opět paralyzován fyzicky, mentálně i emočně, třese se a bojí se budoucnosti.

V indikacích nachlazení, chřipky nebo například bolestí hlavy podáváme Gelsemium v ředění 9 či 15 C, povětšinou 3–4x denně v dávce 5 granulí. Při řešení trémy nebo psychických potíží je lépe použít ředění 15 či spíše 30 C, zpočátku opět 3–4x denně v dávce 5 granulí s postupným snížením počtu dávek.

Pokud Gelsemium používáme ke zmírnění obav z operací, porodu a podobně, můžeme jej začít podávat týden před očekávaným termínem večer v dávce 5 granulí a ředění 15 C a potom ráno v den zákroku jednu dávku zopakovat.

Poznámka redakce: další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 4.3.2021 19:52

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze