Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Děti bolí hlava často z přepracovanosti, potřebují odpočívat, a to nejen od elektroniky

Autor: Magdalena Havelková

Zatímco u dospělých se častěji než migrény vyskytují tenzní bolesti hlavy nejčastěji ze stresu, u dětí je to naopak. Hlava může bolet každé dítě, ale jak vysvětluje doktorka a homeopatka Kateřina Formánková, jsou určité typy dětí, které k bolestem hlavy inklinují více.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Příčinou je nejčastěji přetížení ve škole, nebo náročný režim – škola, kroužky, sport a do toho ještě růstový spurt. „To může být velmi vyčerpávající. Jsou to nejčastěji děti, které rychle rostou, jsou samá ruka, samá noha a v náročnějším období se u nich zvláště v oblasti čela objevují bolesti hlavy, které nejčastěji začínají dopoledne ve škole,“ vysvětluje doktorka Formánková.

Oboustranná bolest při migréně

Homeopat a anesteziolog Jaroslav Čupera připomíná, že u dětí se vyskytuje i celá řada bolestí hlavy typická pro dětský věk. Migréna, která je u malých pacientů častější, ale i tenzní bolesti mají trochu jiné příznaky než u dospělých. Například migréna – u dospělých je to typicky jednostranná bolest hlavy, zatímco u dětí oboustranná. „U dětí se tak častěji projevuje zvracení, přecitlivělost na světlo, hluk či pachy. Děti taky nedovedou přesně bolest hlavy popsat. Obecně lze ale říci, že bolest hlavy a její prožívání jsou výrazně modifikovány osobností pacienta,“ popisuje Čupera.

Svoji roli hrají podle lékaře i psychosociální faktory – jak v roli spouštěčů, tak i modifikujících faktorů. Jsou to zejména konflikty a nesoulad v rodině, problémy ve škole, konflikty se spolužáky a tak dále. Svoji roli může hrát i narušení spánkového stereotypu, často i čas strávený před obrazovkami, ať již televize nebo jiné elektroniky.

Bolest hlavy dokáží vyvolat i některé potraviny, a to jak obyčejná tučná jídla, cukr, kofein (pozor na nápoje s jeho obsahem), tak například sójová omáčka, kořeněná jídla a vůbec vše, co obsahuje hodně takzvaných éček. Svůj vliv mají samozřejmě i hormonální vlivy u dospívajících dětí.

Nepříliš známé jsou, jak připomíná doktorka Formánková, takzvané žlučníkové bolesti hlavy. Postižení cítí největší bolest na spáncích, nejčastěji vpravo, ale může to být i oboustranné. „Pacient dokáže ukázat konkrétní bod největší bolesti. Tyto bolesti nejčastěji spouští rozčilení nebo požití většího množství tuků, které jsou špatně tráveny,“ vysvětluje podstatu lékařka.

Jednou měsíčně je ještě v pořádku

Co by mělo rodiče varovat, že to mají řešit? Pokud se bolest hlavy objevuje zřídka, zhruba jednou za měsíc, dá se pomoci jednoduchými opatřeními: klidem a běžnými léky na bolest. Znepokojivé je, když si dítě na bolesti hlavy stěžuje několikrát do týdne, případně když bolest limituje školní docházku a běžné denní aktivity.

Zpozornět mají rodiče také ve chvíli, kdy mají problémy charakter migrény, dítě zvrací, má závratě nebo je mu špatně a neobejde se bez léků na bolest. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře a udělat celkové vyšetření včetně neurologického.

Do jisté míry lze říci, že bolesti hlavy se dědí, jde tedy spíše o určitý sklon, jak se organismus vyrovnává například se stresem, jak zvládá psychicky náročné situace. „Dědí se pouze určitá dispozice, pokud členové rodiny trpívají migrénami. Vždy ale musí být splněno hodně zevních faktorů, aby se tato genetická predispozice uplatnila a obtíže se projevily i u dítěte,“ vysvětluje MUDr. Formánková.

Jaké jsou příčiny bolesti hlavy u dětí?

Proč vůbec děti hlava bolí? Kromě již zmíněného přetížení jsou to podle doktorky Formánkové i problémy s krční páteří, které jsou následkem nesprávně prováděných pohybových aktivit jako kotrmelců, skákání na trampolíně a podobně, protože vazivo krční páteře je u dětí ještě hodně pružné. Negativní vliv může mít i lehké posunutí krčních obratlů při komplikovaném porodu.

Co se týče psychických spouštěčů, mezi ně patří, jak vysvětluje doktorka Formánková, kromě přetížení také velké rozčilení, ponížení a strach.

Doktor Čupera pak připomíná, že závažnější kapitolou jsou takzvané druhotné příčiny bolestí hlavy, jejichž příčina je v jiném onemocnění, jako jsou úrazy, zánětlivá postižení (například známý zánět mozkových blan), cévní postižení, nádory a řada dalších. „Jsou známé varovné příznaky, při kterých je třeba rychlé a komplexní vyšetření dítěte lékařem. Rodiče by měly varovat: náhle vzniklé bolesti hlavy nebo změna ve schématu bolestí hlavy, bolest hlavy vázaná na polohu, bolest budící dítě ze spánku, dále bolest hlavy vázaná na známý úraz, změna chování a osobnosti dítěte a především neurologické příznaky, jako jsou křeče či například postižení hybnosti. Extrém je samozřejmě bezvědomí, což už je stav přímého ohrožení života,“ popisuje doktor Čupera.

Nejlepším lékem je samozřejmě vyhýbat se známým spouštěcím faktorům. „Dítě by mělo chodit pravidelně spát, spát dostatečný počet hodin, pravidelně a kvalitně jíst, dostatečně pít, přiměřeně sportovat, nevysedávat u počítače, odpočívat. Dítě musí mít dostatečné množství času na hru, na kreativní činnost. Pokud je celý den zaměstnáno a pro sebe mu nezbývá čas na takzvané lelkování, může to časem vést k mnoha obtížím, včetně bolestí hlavy,“ doporučuje Formánková.

Jak léčit bolest hlavy homeopatiky?

Homeopatických léků je mnoho a vždy záleží na vyvolávající příčině. Každého pacienta je podle Formánkové nutné řádně vyšetřit a vybrat lék cíleně podle osobnosti dítěte, jeho psychologického profilu, sklonů k nemocem a řady dalších faktorů.

„To znamená, že každý pacient dostane svůj lék na bolest hlavy, nelze doporučit žádný univerzální lék. Obvykle se vybere takzvaný terénní lék, který harmonizuje celý organismus, a k tomu přidáváme lék akutního stavu bolesti. Efekt však není takový, jako když si vezmete Brufen či Paralen, trvá to déle a závisí to i na účinnosti terénního léku. Proto léčba chronických bolestí hlavy, které nemají fyzickou příčinu, patří do rukou homeopata, který ji bude řídit,“ vysvětluje složitost situace Formánková.

Její slova potvrzuje i doktor Čupera, sám pacient může léky volit bez konzultace s homeopatem například v situaci, kdy jeho bolesti hlavy souvisí s akutní infekcí (chřipka, rýma a podobné), ty pak lze řešit například lékem Belladonna. To platí zejména tehdy, pokud jsou bolesti pulsujícího charakteru a zhoršuje je hluk či světlo.

Lék Bryonia působí na bolesti bodavého charakteru, které se zhoršují sebemenším pohybem. Gelsemium má vliv na bolesti hlavy spíše v týle, ať už jsou doprovázeny ospalostí, svalovou slabostí nebo špatnou koordinací pohybů.

Kalium phosphoricum je zase jeden z hlavních léků na bolesti hlavy studentů, když se musí hodně učit, učení jim už „neleze do hlavy“, mají problém číst, protože je hned rozbolí hlava, a ze všeho jsou vznětliví a podráždění.

Unaveným a přetaženým dětem obvykle pomůže odpočinek a dostatek spánku a omezit dobu strávenou na počítači a tabletu. Z léků homeopaté doporučují lék Calcarea phosphorica, podává se v ředění 15 C, každý den ráno po probuzení.

Emoční nevyrovnanost

Co se týká psychosociálních faktorů, doktor Čupera doporučuje například lék Ignatia, který je lékem na bolesti hlavy vznikající v důsledku emočních nevyrovnaností, jako jsou hádky, špatné známky ve škole, rozchod, stěhování, úmrtí rodinného příslušníka či domácího mazlíčka a podobně.

Při této příležitosti připomíná doktorka Formánková příběh ze své ordinace. Jednalo se o čtrnáctiletou dívku, která přišla do ordinace s mnoha potížemi. Trpěla velkou únavou ve škole, byla neklidná, nesoustředěná, na konci vyučování byla unavená tak, že ležela na lavici, a často si stěžovala na bolesti hlavy. Ve třídě byla druhá nejvyšší a to jí hodně vadilo, protože si připadala nemotorná a navíc se u ní začalo projevovat akné. Z vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, kam ji poslali kvůli zhoršenému prospěchu, byl shledán náznak ADHD, čili porucha soustředění a hyperaktivita, dyslexie a dysgrafie.

Dívka měla spoustu strachů, ze strašidelných příběhů, bála se tmy, byla hubená, s bledou pokožkou. „Doporučila jsem lék Calcarea phosphorica 15 C jednou denně pět granulí. Na kontrolu za dva měsíce už nepřišly. Matka pouze stručně telefonicky sdělila, že bolesti hlavy zmizely a zlepšilo se i soustředění a výsledky ve škole,“ uzavírá Formánková.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdalena Havelková

Autor: Magdalena Havelkováredaktorka

Redaktorka, která se problematice medicíny věnuje mnoho let. Homeopatie je pro ni jednou z možností, jak se dívat na lidské tělo a jak ho léčit. Své zdravotní problémy velmi často sama konzultuje s lékaři, kteří předepisují homeopatické léky, stejně tak na homeopatii spoléhá, když onemocní někdo z rodiny.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 22:05

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze