Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék NUX VOMICA?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Tento lék je vyroben ze semen tropického stromu Strychnos nux vomica. Ten – jak název napovídá – obsahuje hodně strychninu. Strychnin je jed, který vyvolává křeče a velkou smyslovou přecitlivělost, což je u tohoto léku velmi dobře patrné.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Nux vomica patří mezi velké polychresty a jeho použití je opravdu velmi široké. Pomáhá, krom jiného, v případě alergií, při nachlazení, chřipce, bolestech hlavy a trávicích potížích.

Účinek léku Nux vomica na trávicí orgány je komplexní. Významným orgánem, který Nux vomica ovlivňuje, jsou játra, a tak je tento lék jeden z hlavních detoxikačních léků v homeopatii. Můžeme jej úspěšně použít například k rychlejšímu zotavení po jakékoliv chemické zátěži jater, tedy po užívání antibiotik, po celkové anestezii a nebo i tam, kde pacient užívá hodně klasických léků a může z nich mít různě intenzivní nežádoucí účinky. Nicméně nejběžnějším „detoxikačním“ působením může být léčení následků nadměrné konzumace alkoholu, a to jak samotné, nebo i v kombinaci s přejedením. Nux vomica je lékem i na potíže z nadměrného holdování bohatému, tučnému jídlu, kávě či cigaretám.

Obraz kocoviny může dobře ilustrovat typický obraz trávicích potíží, kde Nux vomica uleví. Nemocný trpí nevolností, kterou může doprovázet kyselé říhání. Nevolnost se zmírní poté, co se vyzvrací. Zvracení je kyselé. Jazyk má povleklý v zadní části bílým povlakem. Břicho má nafouklé a vadí mu jakékoliv stažení. Na „druhém konci“ může trpět buď průjmem, nebo zácpou, ale vždy s pocitem neustálého nucení, čili při průjmu i po stolici bude mít pocit, že ještě potřebuje jít na WC, v případě zácpy bude mít neustálé nucení, ale stolice se dostaví jen obtížně.

Nevolnost, kde zvracení přinese aspoň dočasnou úlevu, a přecitlivělost na pachy mohou představovat indicie k podání toho léku v případech těhotenských nevolností.

bolesti hlavy, kde Nux vomica pomůže, připomínají stav po divokém večírku. Bolest je doprovázena točením hlavy a přecitlivělostí na světlo, hluk či pachy. Dotyčný trpí nespavostí, chce spát, ale nejde mu to (typicky se budí mezi 3. a 4. hodinou ranní, nemůže usnout a usne skoro ve chvíli, kdy má vstát). Pak je samo sebou nevrlý, nemá rád, když na něj někdo vůbec mluví, a už vůbec nesnese odporování a jiný názor. To pak snadno vybuchne vzteky.

Takovéto bolesti hlavy, nespavost a špatná nálada mohou být následek alkoholu, ale taky velké zátěže, proto je Nux vomica velký lék pro přetížené podnikatele a manažery. Osobnosti, které dobře budou reagovat na tento lék, jsou energičtí lidé, kteří hodně pracují a chtějí být ve všech ohledech nejlepší. Nicméně neustálé napětí, ve kterém žijí, vede k tomu, že jsou snadno podráždění a ze sebemenších příčin snadno vybuchnou. Nesnáší selhání, prohru a nebo odporování či jiný názor. Pro udržování „výkonu“, ale i jako ventil psychického přetlaku rádi používají alkohol, kávu či cigarety. Nicméně tyto stimulanty (alkohol, káva, cigarety, ale i léky či drogy) jsou často vyvolávajícím, ale i zhoršujícím faktorem jejich potíží.

Chřipka či horečka, kde je indikovaný lék Nux vomica, jsou charakteristické vysokou horečkou s mrazením zimnicí a pocitem, že se nemocný nemůže zahřát (na zahřátí bude chtít nejlíp čaj s rumem…). Tito nemocní jsou velmi citliví na sebemenší průvan, který u nich vyvolá zimnici (a taky vztek). Doprovodným příznakem je bolest zad, kdy se nemocný nemůže otočit v posteli a musí se k tomu nejdřív posadit.

Nux vomica pomůže i při začátku nachlazení, kdy hlavním příznakem je opět pocit, že se nemocný nemůže zahřát, je citlivý na sebemenší průvan a bude si stěžovat na rýmu, která je charakterizovaná spíše kýcháním a rýmou v průběhu dne, kdežto v noci je nos ucpaný.

Poznámka redakce: další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 11:23

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze