Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Chcete se cítit dobře i v důchodu?

Autor: Mgr. Martina Rybková

Odchod do důchodu je pro většinu lidí velkým životním zlomem. Obzvlášť pro ty, kteří se rádi realizovali především ve své práci, je toto období velmi náročné. Výhodu mají ti, kterým i v seniorském věku slouží dobré zdraví, mají své koníčky či záliby, nebo se věnují své rodině a vnoučatům, případně pokračují i nadále v pracovních aktivitách.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Všichni nemají takové štěstí, mnoho seniorů se dříve či později ocitá v izolaci, trpí pocity osamocenosti, například po ztrátě blízké osoby. Nebo trpí zdravotními potížemi, které jim znemožňují pokračovat v dřívějším aktivním životě, zůstávají většinu času doma bez sociálního kontaktu, vzniká začarovaný kruh, přidává se úzkost, deprese, problémy s nespavostí apod.

Jak o sebe pečovat v seniorském věku?

 • Pokud je to možné, udržujte si pěkné vztahy v rodině a se svými přáteli.
 • Posilujte sociální kontakty, přihlašte se například do klubu seniorů či si najděte nový koníček, kde se můžete seznámit s podobně laděnými osobami.
 • Snažte se jíst a pít zdravě, omezte tučná a sladká jídla, dostatečně pijte vodu.
 • Pokud vám to umožňuje váš zdravotní stav, denně věnujte alespoň 30 minut pohybu venku na čerstvému vzduchu – např. procházky, nordic walking, jízda na kole. Jestliže musíte zůstat doma, zkuste nějakou z forem domácího cvičení – např. jógu, nebo pokud jste pohybově omezeni, naučte se věnovat dechovým a relaxačním cvičením pro uvolnění mysli.

Podpora homeopatickými léky

Psychické potíže, které se objevují v seniorském věku v souvislosti s odchodem do důchodu, lze řešit také pomocí široké škály homeopatických léků. Při závažnějších stavech je vždy dobré konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem-homeopatem.

Jak po ránu nastartovat organismus?

Ve starším věku bývají rána obtížnější. Vstávání z postele nejde tak lehce jako zamlada, ať již z fyzických příčin, nebo i psychických. Ihned po probuzení můžete podávat tyto léky pro lepší ranní start (1 dávka = 5 granulí):

 • Rhus toxicodendron 9 C – pokud jsou po ránu klouby ztuhlé, člověk se musí nejprve trochu rozhýbat a pak už se cítí lépe.
 • Lachesis mutus 9 C – při únavě po probuzení, člověku se nechce vstávat, chce jen spát a spát.

Večerní regenerace

Večer můžeme naopak podávat léky, které podporují zklidnění a regeneraci, užívají se kolem 18:00 hod. večer (1 dávka = 5 granulí):

 • Arnica montana 9 C – při fyzické únavě svalů a srdce.
 • Arsenicum album 15 C – při úzkosti, strachu ze smrti a nemoci, člověk je zimomřivý.
 • Kalium phosphoricum 15 C – při podrážděnosti, vyčerpanosti, bývají bolesti hlavy a beder.
 • Ferrum phosphoricum 9 C – pokud je člověk zimomřivý, potí se, je chudokrevný.

Potíže se spánkem

Kvalitní spánek je důležitý v každém věku, v tom seniorském ale obzvlášť, neboť je základem pro dobré zdraví. Je potřeba dodržovat tzv. spánkovou hygienu, kam mimo jiné patří tyto zásady:

 • Po 16:00 hod. již nepijte kávu nebo zelený či černý čaj.
 • Nejezte večer těžká jídla.
 • Příznivě působí krátká večerní procházka, např. se psím mazlíčkem.
 • Před spaním nekuřte, ideálně samozřejmě vůbec.
 • Nepijte alkohol.
 • Spěte v chladnější, vyvětrané a zatemněné místnosti bez přítomnosti jakékoli elektroniky (TV, PC, mobilní telefon).

Jak zlepšit spánek pomocí homeopatik?

Homeopatické léky určené k léčbě poruch spánku mějte připravené na svém nočním stolku. Užívejte těsně před spaním. Uvádím jen několik příkladů, ze kterých je možné vybírat. Konzultujte se svým lékařem-homeopatem.

 • Ignatia amara 15 C – pro přecitlivělé osoby plné emocí, večer před spaním se probírají svými pocity a starostmi, cítí se nešťastné a osamocené, nemohou usnout. Pokud ten den ale hlídaly vnoučata, problém s usnutím nemají.
 • Staphysagria 30 C – při potlačené zlosti, hněvu, rozhořčení, převládá pocit křivdy.
 • Arsenicum album 15 C – při nespavosti spojené s pocitem strachu, před spaním mívají tito lidé strach z nemocí, o půlnoci se mohou budit se strachem ze smrti a pak nemohou znovu usnout, navíc jsou zimomřiví.
 • Nux vomica 15 C – pokud se budíte mezi 3:00–4:00 hod. ráno, v hlavě se vám honí spousta myšlenek, co vás čeká následující den.

Dávkování: 5 granulí před spaním a další dávka při nočním probuzení. Případně užívejte dle rad svého lékaře.

Přeji vám, ať je pro vás období důchodu krásnou životní etapou, ve které máte konečně čas na své koníčky, rodinu, přátele i na odpočinek a relaxaci. Ať se vám daří udržet si pevné zdraví po fyzické i psychické stránce. Případně pokud není vše v pořádku, ať máte vždy na blízku spřízněnou osobu, o kterou se můžete opřít, vypovídat, vyplakat a která vám pomůže překonat všechny nástrahy života.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Martina Rybková

Autor: Mgr. Martina RybkováFarmaceutka, absolventka seminářů HLA pro zdravotnické profese

Vystudovala jsem Farmaceutickou fakultu na VFU Brno, pracuji jako magistra v lékárně. Svůj volný čas trávím nejraději v přírodě, cvičím jógu, hraji na piano. Od malička mě bavila chemie. Později jsem dospěla k názoru, že nechci jít jen cestou chemických léků a absolvovala jsem dva cykly seminářů homeopatie pro zdravotnické profese, které pořádá Homeopatická lékářská asociace. To mou práci obohatilo. Homeopatii ráda doporučuji v lékárně i mé rodině.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.10.2020 20:08

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze