Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Cestovní lékárnička: Na co nezapomenout a jaká homeopatika přibalit?

Autor: Magdalena Havelková

I když jsme ještě na jaře počítali s tím, že letos strávíme dovolenou doma, nebo maximálně na chalupě, nakonec se zdá, že je možné vyrazit nejen po Česku, ale i do zahraničí. A cestování, to vždy znamená nejen balení osobních věcí, ale také lékárničky. Jaká homeopatika do ní přidat?

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Připravujete se na dovolenou s rodinou? Pak myslete na vybavení lékárničky. Je snazší připravit se doma, než shánět náplasti nebo i léky na teplotu či hmyzí štípnutí někde na Šumavě nebo v Chorvatsku.

Co by měla každá lékárnička obsahovat? Každopádně teploměr, náplasti, léky na bolest a teplotu a také na kašel a rýmu. Zvolte ty, s nimiž máte už nějakou zkušenost, nebo se poraďte v lékárně. A jaké homeopatické léky vám s typickými prázdninovými problémy mohou pomoct? S tím poradí brněnská lékařka Eliška Bartlová, členka Homeopatické lékařské asociace.

Na úrazy pomůže Arnica montana

Nejčastějším problémem souvisejícím zejména s dětmi jsou úrazy. Náplasti a dezinfekce, to je první pomoc, bez které se neobejdete. Není ale jediná, jako lék první pomoci byste u sebe měli mít homeopatikum Arnica montana 15 C. Lék je vyroben z matečné tinktury rostlinky arnika horská, a ta je známa jako takřka zázračná léčivka již mnoho století. Pomáhá při bolestech a poranění všeho druhu, účinná je též při krvácení nebo pohmoždění, ale také při stavech, kdy vás doslova “bolí celý člověk“.

Dávkování: 3x denně 5 granulí, po zlepšení stavu 2x denně 5 granulí.

Na traumata způsobená úrazem je dobré mít připravený homeopatický lék Traumeel, který pomůže nejen s tím, aby například pohmoždění tolik nebolelo, ale stejně jako Arnica montana pomáhá zlepšit psychický stav nemocného. Jestliže dítě spadne, pláče a celé se klepe, přestože úraz nebyl tak hrozný, jsou právě tato homeopatika nejlepším lékem. Traumeel se přitom může podat i ve formě masti (samozřejmě jen na kůži, která není porušená, čili není odřená a nekrvácí).

Povětrnostní vlivy, pobyt na sluníčku

Aconitum napellus 15 C
Ten si přibalte do zavazadla jako důležitý lék na prevenci i léčbu teplotních šoků, jako jsou úžeh, úpal, prochladnutí.

Apis mellifica 15 C
Lék slouží jako první pomoc poté, když přeženete pobyt na sluníčku a kůže je spálená, horká. Jde-li o závažnější stupeň, kdy je už kůže zarudlá, vyzařující teplo, pak bude dobré začít léčbu homeopatickým lékem Belladonna 9 C. Oba léky budou také důležité při výskytu sluneční kopřivky.

Dávkování všech tří výše uvedených léků: dle závažnosti projevů 1 - 4x denně 5 granulí.

Nevolnost v autě či po jídle

Dalším častým problémem souvisejícím s cestováním je nevolnost, ať již způsobená nějakou dietní chybou nebo třeba jen jízdou v autě. Na kinetózu neboli nevolnost z cestování dokonale pomáhá lék Cocculine, obsahuje vyvážené spektrum látek, takže by měl zabrat na širokou škálu příznaků spojených s nevolností v dopravních prostředcích.

Dávkování: optimální je užití už na noc před cestou jednu tabletu, pak ráno a během cesty 2-3x jednu tabletu (dle délky cesty).

Nevolnost nebývá ale jen důsledkem jízdy v autě, problémy se zažíváním vznikají i kvůli změně stravy, případně infekcí. Jak se s nimi vypořádat homeopatickou cestou? Nejdříve myslete na to, že zejména u malých dětí a starších lidí je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin. Léky volte podle příznaků. Nejuniverzálnějším je Nux vomica 9 C. Užívá se při poruchách trávení s nevolností, plynatostí a pálením žáhy.

Dávkování: ráno a večer 5 granulí.

Štípnutí hmyzem

Kromě lokální dezinfekce se vyplatí ještě přidat homeopatický lék, a to vzhledem k prevenci lokálních i celkových komplikací.

Apis mellifica 15 C použijete, pokud je poštípané místo se světle růžovým, štípajícím otokem, který se zlepší po přiložení chladného obkladu. Tento lék může zabránit i rozvoji alergické reakce.

Ledum palustre 9 C uleví místům poštípaným od komárů, muchniček nebo klíšťat. Tato místa jsou často bolestivě zatvrdlá, bez homeopatie se mohou dlouho hojit. Stejný lék pomáhá i jako prevence při pobytu v místech hodně zamořených komáry.

Dávkování (u obou léků): 2 - 3x denně 5 granulí

Prevence viróz

Letošní léto možná bude specifické v tom, že kromě klasických letních potíží bude dobré myslet i na prevenci virových onemocnění. Co homeopaté doporučují? V první řadě stoletím prověřený homeopatický léčivý přípravek užívaný k prevenci a léčbě chřipkových stavů Oscillococcinum, který je podle doktorky Bartlové nositelem specifických antigenů, které v organismu působí jako ochrana proti virům.

Dávkování: preventivně jedna dóza jednou týdně. Při prvních příznacích se užívá 1 dóza 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.

Důležitou roli v prevenci má také Echinacea 5 C, která stimuluje v těle makrofágy, které pak působí opět jako první linie v obraně proti virům. Povzbuzuje obranyschopnost těla.

Dávkování: 1x denně 5 granulí, lék lze užívat i dlouhodoběji.

Každopádně vám před cestou doporučujeme návštěvu lékárny, kde vám proškolený lékárník poradí i homeopatické léky s více složkami, které pomohou např. při nevolnostech při cestování, senné rýmě nebo jako podpora při léčení pohmožděnin či svalové únavy.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdalena Havelková

Autor: Magdalena Havelkováredaktorka

Redaktorka, která se problematice medicíny věnuje mnoho let. Homeopatie je pro ni jednou z možností, jak se dívat na lidské tělo a jak ho léčit. Své zdravotní problémy velmi často sama konzultuje s lékaři, kteří předepisují homeopatické léky, stejně tak na homeopatii spoléhá, když onemocní někdo z rodiny.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 13.6.2021 22:05

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze