Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Úzkost i vztek jsou přirozené!

Autor: Magdalena Havelková

Lidé, kteří jsou zvyklí dlouhá léta se léčit homeopaticky, nemají podle lékařky Elišky Bartlové ze současné situace takový strach. Z minulosti totiž vědí, že mají v homeopatii účinnou a bezpečnou léčbu příznaků, které virové nákazy obvykle provázejí. Kromě toho znají i prostředky na zvýšení obranyschopnosti organismu. 

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Tím, že mají důvěru v homeopatii, méně prožívají stres, který obecně vede ke snížení imunity. Se svými pacienty doktorka Bartlová řeší jak projevy jejich onemocnění, ať jsou jakéhokoliv původu, tak i prevenci pro celou rodinu. Podle jejích zkušeností hledají lidé dnes stále častěji také na informace na webu Homeopatické lékařské asociace www.svethomeopatie.cz.

Lékařka se dokonce domnívala, že pacientů, kteří budou mít v souvislosti s pandemií covidu-19 psychické potíže, bude více, ale není tomu tak. I to přikládá tomu, že v homeopatii mají ověřeného pomocníka, a proto i v době epidemie zůstávají relativně v klidu.

Obavy z budoucnosti

Co se lidí nyní rovněž dotýká, je nejistota, a to včetně té ekonomické. Vysiluje je i sledování zpravodajství a případné poplašné zprávy. Problém je, že jsou omezeni v tom, jak žili doposud. To se týká samozřejmě nejvíce seniorů, kteří jsou velmi ohroženou skupinou obyvatelstva, což je dáno přirozeně klesající imunitou v závislosti na věku a také sníženou vitalitou a častými probíhajícími chronickými onemocněními.

Nesmírně zatěžující je, že jsou omezeni především v rodinných a sociálních kontaktech. Je pochopitelné, že kontakt přes moderní technologie nemůže nahradit společné setkání. To vše se jich dotýká, i když samozřejmě chápou, že je třeba se chránit. Sama lékařka například zažila dialog se svou vnučkou, která jí na Skypu se strachem říkala: „Ty nejsi ještě tak stará, ty ještě neumřeš…“

Beznaděj, ale i agrese

Reakce seniorů na omezení a obavy se kromě všeobecného strachu a úzkosti můžou také projevit agresí, neklidem, beznadějí a pocity bezmocnosti a ohrožení a dále fyzickými projevy, jako je bušení srdce, slabost a podobně. Je výhoda, že homeopatie umí přesně uchopit individuální příznaky člověka a jeho jedinečné prožívání, nejde cestou pouhého obecného utlumení.

Psychická zátěž je pak podle lékařky jedním z důvodů, proč se může snížit imunita. A v tu chvíli je samozřejmě výhodou homeopatie, která dokáže šetrně zlepšit stav organismu. Proto lidé léčící se homeopaticky pravidelně jsou často v lepší kondici. Znají své tělo a své reakce, čili tuší, že ne každé nachlazení může souviset s covidem-19.

Pokud ale příznaky nemoci odpovídají, je samozřejmě nutné testování, karanténa a všechna další opatření včetně hygienických. Sledovat je podle lékařky třeba zejména vývoj teploty a také charakter kašle, únavu, bolesti svalů a hlavy a neprodleně se spojit se svým praktickým lékařem.

Homeopatické léky

Po jakých lécích je podle lékařky dobré sáhnout? Je třeba zdůraznit, že ani homeopatie nemá specifický preventivní a léčebný lék na covid-19. Ale stoletím prověřený homeopatický léčivý přípravek užívaný při velkých epidemiích je v první řadě Oscillococcinum. Lék původně připravený na léčbu španělské chřipky obsahuje látky, které jsou podle doktorky Bartlové nositelem specifických antigenů, které v organismu působí jako ochrana proti virům.

Důležitou roli v prevenci má také Echinacea v nízkém ředění. Tento lék stimuluje v těle makrofágy, které pak působí opět jako první linie v obraně proti virům. Má tak významný imunostimulační účinek a tradičně se využívá v prevenci.

Arsenicum album podle Bartlové výborně působí u starších lidí, kteří v tomto období pociťují strach a ohrožení ze změny dosavadních životních podmínek. Navíc výrazně stimuluje imunitu a působí i léčebně. Pomáhá v situaci, kdy se zásadně mění styl života seniorů – omezení v pohybu, ztráta rituálů, změna životních podmínek, strach z finanční nouze, strach o blízké, strach i o vlastní život.

Lék Phosphorus má velký preventivní efekt v situaci, kdy jsou virem ohroženy funkce životně důležitých orgánů těla, jako jsou srdce, plíce a játra. Pomáhá také předcházet dechovým komplikacím při virózách u starších lidí. Na podporu dechových funkcí u ztíženého dýchání je důležité Antimonium tartaricum.

Při léčbě onemocnění lékařka doporučuje dle charakteru teploty léky Aconitum napellus a Belladonna, pro dobu rekonvalescence pak Kalium phosphoricum a Sulfur iodatum.

Na psychické problémy je vhodné Gelsemium sempervirens, které pomůže těm, kdo jsou nervózní z toho, že nevědí, co je čeká a jak dlouho to bude trvat. Cítí se utlumení, ochablí, nevýkonní a ohrožení.

Argentum nitricum doporučuje lékařka při velké úzkosti nejen z toho, co se děje, ale i z toho, co se bude dít později, třeba za rok, jaké bude mít epidemie ekonomické dopady. Pacienti, kteří na tento lék reagují, mají obvykle v podobných situacích tendenci k horečnaté aktivitě, k pobíhání bez cíle, protože se cítí jako v pasti. Mohou mít psychicky podmíněné průjmy, závratě.

Aconitum napellus je na místě ve chvíli, kdy člověk cítí paniku, pocit okamžitého ohrožení. Takovým lidem také pomůže, pokud si budou den v rámci možností plánovat – a tím alespoň relativně mít něco pod kontrolou.

Pocity nejistoty

Psychické problémy podle lékařky souvisejí s tím, že jsme si odvykli žít s pocitem větší nejistoty, ohrožení a vlastně i nesvobody. Generace, která prožila válku, nám své zkušenosti může logicky předat jen velmi minimálně.

Pacienti léčení homeopaticky ale přesto i v tomto směru mají velkou výhodu, protože mají zkušenost z minula, že nakonec se na jejich obtíže nějaký účinný lék našel. Teď věří, že i když je nemoc zasáhne, budou na ni preventivně připraveni a ani její průběh potom nebude tak zlý.

Přesto se u některých lidí můžou projevit skryté vrstvy povahy a vlivy konstituce či temperamentu v reakci na nenormální stav, na jakýsi zastavený čas. Když lékař své pacienty zná, pak podle Bartlové již tuší, jaký prožitek u nich může očekávat. V této souvislosti má samozřejmě lékařka pochopení pro různé projevy včetně vzteku, jen připomíná, že by člověk neměl udělat nic, čeho bude v budoucnu litovat, protože stav se nepochybně vrátí k normálu, budeme jen obohaceni o tuto zkušenost a více vděční za „normální“ život.

Poznámka redakce: V nakladatelství Grada vyšla nová kniha Homeopatie pro seniory, jejíž spoluautorkou je také MUDr. Eliška Bartlová. Více se o knize dozvíte ZDE.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdalena Havelková

Autor: Magdalena Havelkováredaktorka

Redaktorka, která se problematice medicíny věnuje mnoho let. Homeopatie je pro ni jednou z možností, jak se dívat na lidské tělo a jak ho léčit. Své zdravotní problémy velmi často sama konzultuje s lékaři, kteří předepisují homeopatické léky, stejně tak na homeopatii spoléhá, když onemocní někdo z rodiny.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 11.8.2022 17:40

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze