Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Vitamín C – cesta ke zdraví

Autor: Lucie Nestrašilová

Vitamín C je nezbytný k životu a k udržení tělesného zdraví. V lidském těle plní mnoho důležitých funkcí – podporuje funkci imunitního systému při nachlazení či hojení tkání, zlepšuje vstřebávání železa, zlepšuje metabolismus cholesterolu a tuků. Je to velký antioxidant. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

První prostředek ochrany proti infekcím

Ovšem není vitamín jako vitamín. Je rozdíl mezi formou přírodní a formou syntetickou, tj. uměle vyrobenou v laboratoři. Přírodní vitamín C je složen z několika dalších látek. Jednou z jeho složek je i kyselina askorbová. Ale kyselina askorbová není vitamín C.

Přírodní vitamín C je látka termolabilní, tj. citlivá na vysoké teploty, ničí se vařením, pasterizací a jakoukoli tepelnou úpravou. Zpracováním se snižuje obsah vitamínu asi o 10 % za každých 5 minut vaření, sušením až o 50 %, šetrnější je dušení v páře. Velké ztráty způsobuje tepelná konzervace a blanšírování. Nejlepší je zdroj vitamínu C zmrazit či zabránit oxidaci (skladování tablet v suchých místech).

Je to vitamín, který bychom měli do těla dodávat každý den. Nejlépe přirozenou cestou, ze stravy. Nachází se v ovoci, zelenině, kysaném zelí, kvašené zelenině (pickles) a klíčcích (ty obsahují velké množství čerstvých enzymů i vitamínů). Hodně „céčka“ obsahuje šípek, rakytník, citrusy (limetka, citron, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papriky, brokolice, černý rybíz, jahody, kiwi, brusinky, plody kopřivy a květák.

Vylučuje se močí. Tělo si vezme jen tolik, kolik potřebuje. Nadbytek vyloučí ledvinami. Vylučování přírodní formy vitamínu C ledviny nepoškozuje. Ovšem dlouhodobé vylučování vysokých dávek syntetické kyseliny askorbové může ledviny přetížit a projevit se tvorbou ledvinových kamenů.

Céčko zkrátí dobu nachlazení

Vitamín C prokazatelně zkracuje dobu nachlazení. Je významným prvkem protivirové imunity a silným antioxidantem. V akutním období (virózy, infekce) se u dospělých doporučuje užívat až 2x denně v dávce 1000 mg. Dávkování u dětí mladších 2 let je 100 mg 2x denně, u dětí starších 2 let 250 mg 2x denně. Takto vysoké dávky užívejte ale jen krátkodobě. Obecně lze říct, že tkáně lidského těla dostatečně saturuje množství 250–500 mg/denně (ve stravě). Při dávkách vyšších než 1000 mg denně se stává silným oxidantem. Tento účinek je výraznější právě během infekce. Tělo si vstřebávání vitamínu C reguluje podle jeho příjmu (při vyšších dávkách vstřebatelnost klesá).

Z dlouhodobého hlediska nutriční poradkyně Ludmila Pszczolková radí svým klientům, aby si hlídali přísun vitamínu C následovně (v závislosti na skupině obyvatel):

Muži: 90 mg/denně
Ženy: 75 mg/denně
Kuřáci: + 35 mg/denně
Děti 14–18: 65–75 mg/denně

Hlídejte si tedy přísun vitamínu C dle aktuálního období. Více neznamená vždy vyšší účinek.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.10.2020 02:47

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze