Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Intimní trápení – únik moči

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerová

Znáte to také? Když se zasmějete nebo prudce zakašlete, dojde k nechtěnému úniku moči? Není to moc příjemné, ale inkontinencí, neboli únikem moči trpí nejen starší ženy nebo ženy po porodu, ale dokonce i mladé sportovkyně. Podle průzkumů až 28% atletek zažilo během sportovní aktivity únik moči a 2/3 gymnastek má podobné nehody také častěji, než by bylo zdrávo.

Ilustrační foto
Zdroj: www.snezenka.org

Příčiny jsou různé – u velké části žen se objevuje skutečně po porodu, nebo ve vyšším věku. Ovšem za nechtěný únik moči mohou i časté infekce močových cest či náročná fyzická aktivita. Inkontinence skutečně není žádná výhra, zvláště pokud vás potká v tu nejnevhodnější dobu, třeba v divadle nebo na rande. Řada žen už si do společnosti netroufne vyjít bez „intimky“ a pokud někam cestují, zajímají se nejdříve, zda bude po cestě možnost odskočit si.

Nepodceňujte ji a začněte včas s léčbou

Existují 4 typy inkontinence:

  • Stresová: při ní dochází k bezděčnému úniku moči při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, k němuž dochází právě při smíchu, kýchání, kašli nebo zvedání těžkých břemen
  • Urgentní: jde o náhlé intenzivní nucení na močení, kdy se bojíte, že to včas nestihnete na WC a několikrát za noc se probudíte, protože prostě „musíte“
  • Smíšená: zahrnuje příznaky obou výše zmíněných
  • Inkontinence z přeplnění: nastává tehdy, když nedokážete močový měchýř zcela vyprázdnit – příčinou bývá nervová porucha nebo blokáda močové trubice

Cvičte a zhubněte
Jako první krok byste měla zvážit změny ve vašem životním stylu – největším rizikovým faktorem je totiž nadváha. Někdo prý zhubne 10-15 kg a únik moči je jako zázrakem pryč. Samozřejmě že kromě nadváhy je vhodné také začít s cvičením. Ovšem pozor, ne každý sport je pro inkontinenci vhodný. Například košíková či běh je pro únik moči nejrizikovější. A to proto, že se při těchto sportech opakovaně odrážíte a tyto odrazy zvyšují tlak v břišní dutině, čímž se přenášejí i na svaly močového měchýře. Pokud si nechce upírat běh, pak si rozhodně vezměte tampon, abyste zabránila nechtěnému úniku moči.

Poporodní inkontinence
U poporodní inkontinence se jedná výhradně o stresovou inkontinenci. Při těhotenství se rozvolňuje tkáň pánevního dna, mění se tedy anatomické poměry v malé pánvi. Již během gravidity udává až polovina pacientek občasný nechtěný únik moči, u většiny z nich (3/4) se stav včetně dočasné inkontinence po porodu do 6 měsíců zcela upraví. Příčinou obtíží je tedy jednak samo těhotenství, jednak mechanismus porodu, tedy např. prodloužený porod, velký plod nad 4000 g, klešťový porod, porodní poranění, ale i věk rodičky (nad 30 let), četnost porodů a obezita pacientky. Porod císařským řezem naopak riziko vzniku stresové inkontinence snižuje.

Tip
Kegelovy cviky: Jde o cviky na posílení pánevního dna. Není těžké se je naučit – pak je můžete cvičit několikrát denně, klidně při jízdě autem či při večerním mytí zubů. A jak na to? Stáhněte svaly pánevního dna na tři doby a pak je na stejnou dobu uvolněte. Opakujte 15x a neméně 3x denně – jednou vleže, jednou vsedě a jednou vestoje. Po dvou týdnech dávky zvyšte a svaly stahujte na 10 sekund a pak opět povolte. Cvičte 3x denně 15x-. Zhruba 8 týdnů bude trvat, než uvidíte nějaký výsledek.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr.  Ivana Ašenbrenerová

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerovánovinářka a publicistka

Mgr. Ivana Ašenbrenerová vystudovala Fakultu sociálních věd UK v Praze, obor rozhlasová žurnalistika. Pracovala v Mladém světě, v týdeníku Překvapení, spolupracovala s ČT i TV Premiéra (nyní Prima) a v současnosti je redaktorkou časopisu Maminka. Je spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy, autorkou knihy Co dělat, když dítě... Zajímá se o psychologii, pedagogiku, zdraví a alternativní medicínu a vše, co se týká péče o dítě. Je matkou tří synů.

Motto: "Ještě nedávno jsem všechny neduhy, které se u mě i u mých dětí objevily, léčila pouze "klasicky". Neříkám, že jsem skalní odpůrce klasické medicíny, ale na druhou stranu si myslím, že není na škodu obohatit život jinou formou a jinými cestami. Každým dnem se stává aromaterapie víc a víc součástí mého života. Už teď vím, že mi pomohla v několika pro mě významných situacích, které bych dříve řešila jinak. Myslím, že bychom my ženy měly být více ženami a využívat toho, co nám příroda nadělila - třeba s pomocí aromaterapie. A když pro nic jiného, aspoň proto, že provoněný domov je mnohem krásnější." 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.9.2020 06:16

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze