Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Intimní trápení – únik moči

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerová

Znáte to také? Když se zasmějete nebo prudce zakašlete, dojde k nechtěnému úniku moči? Není to moc příjemné, ale inkontinencí, neboli únikem moči trpí nejen starší ženy nebo ženy po porodu, ale dokonce i mladé sportovkyně. Podle průzkumů až 28% atletek zažilo během sportovní aktivity únik moči a 2/3 gymnastek má podobné nehody také častěji, než by bylo zdrávo.

Ilustrační foto
Zdroj: www.snezenka.org

Příčiny jsou různé – u velké části žen se objevuje skutečně po porodu, nebo ve vyšším věku. Ovšem za nechtěný únik moči mohou i časté infekce močových cest či náročná fyzická aktivita. Inkontinence skutečně není žádná výhra, zvláště pokud vás potká v tu nejnevhodnější dobu, třeba v divadle nebo na rande. Řada žen už si do společnosti netroufne vyjít bez „intimky“ a pokud někam cestují, zajímají se nejdříve, zda bude po cestě možnost odskočit si.

Nepodceňujte ji a začněte včas s léčbou

Existují 4 typy inkontinence:

  • Stresová: při ní dochází k bezděčnému úniku moči při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, k němuž dochází právě při smíchu, kýchání, kašli nebo zvedání těžkých břemen
  • Urgentní: jde o náhlé intenzivní nucení na močení, kdy se bojíte, že to včas nestihnete na WC a několikrát za noc se probudíte, protože prostě „musíte“
  • Smíšená: zahrnuje příznaky obou výše zmíněných
  • Inkontinence z přeplnění: nastává tehdy, když nedokážete močový měchýř zcela vyprázdnit – příčinou bývá nervová porucha nebo blokáda močové trubice

Cvičte a zhubněte
Jako první krok byste měla zvážit změny ve vašem životním stylu – největším rizikovým faktorem je totiž nadváha. Někdo prý zhubne 10-15 kg a únik moči je jako zázrakem pryč. Samozřejmě že kromě nadváhy je vhodné také začít s cvičením. Ovšem pozor, ne každý sport je pro inkontinenci vhodný. Například košíková či běh je pro únik moči nejrizikovější. A to proto, že se při těchto sportech opakovaně odrážíte a tyto odrazy zvyšují tlak v břišní dutině, čímž se přenášejí i na svaly močového měchýře. Pokud si nechce upírat běh, pak si rozhodně vezměte tampon, abyste zabránila nechtěnému úniku moči.

Poporodní inkontinence
U poporodní inkontinence se jedná výhradně o stresovou inkontinenci. Při těhotenství se rozvolňuje tkáň pánevního dna, mění se tedy anatomické poměry v malé pánvi. Již během gravidity udává až polovina pacientek občasný nechtěný únik moči, u většiny z nich (3/4) se stav včetně dočasné inkontinence po porodu do 6 měsíců zcela upraví. Příčinou obtíží je tedy jednak samo těhotenství, jednak mechanismus porodu, tedy např. prodloužený porod, velký plod nad 4000 g, klešťový porod, porodní poranění, ale i věk rodičky (nad 30 let), četnost porodů a obezita pacientky. Porod císařským řezem naopak riziko vzniku stresové inkontinence snižuje.

Tip
Kegelovy cviky: Jde o cviky na posílení pánevního dna. Není těžké se je naučit – pak je můžete cvičit několikrát denně, klidně při jízdě autem či při večerním mytí zubů. A jak na to? Stáhněte svaly pánevního dna na tři doby a pak je na stejnou dobu uvolněte. Opakujte 15x a neméně 3x denně – jednou vleže, jednou vsedě a jednou vestoje. Po dvou týdnech dávky zvyšte a svaly stahujte na 10 sekund a pak opět povolte. Cvičte 3x denně 15x-. Zhruba 8 týdnů bude trvat, než uvidíte nějaký výsledek.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr.  Ivana Ašenbrenerová

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerovánovinářka a publicistka

Mgr. Ivana Ašenbrenerová vystudovala Fakultu sociálních věd UK v Praze, obor rozhlasová žurnalistika. Pracovala v Mladém světě, v týdeníku Překvapení, spolupracovala s ČT i TV Premiéra (nyní Prima) a v současnosti je redaktorkou časopisu Maminka. Je spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy, autorkou knihy Co dělat, když dítě... Zajímá se o psychologii, pedagogiku, zdraví a alternativní medicínu a vše, co se týká péče o dítě. Je matkou tří synů.

Motto: "Ještě nedávno jsem všechny neduhy, které se u mě i u mých dětí objevily, léčila pouze "klasicky". Neříkám, že jsem skalní odpůrce klasické medicíny, ale na druhou stranu si myslím, že není na škodu obohatit život jinou formou a jinými cestami. Každým dnem se stává aromaterapie víc a víc součástí mého života. Už teď vím, že mi pomohla v několika pro mě významných situacích, které bych dříve řešila jinak. Myslím, že bychom my ženy měly být více ženami a využívat toho, co nám příroda nadělila - třeba s pomocí aromaterapie. A když pro nic jiného, aspoň proto, že provoněný domov je mnohem krásnější." 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.10.2019 20:12

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze