Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

S čím nám homeopatie pomůže na jaře?

Autor: MUDr. Eliška Bartlová

Na jaře se vše kolem nás mění. Vzduch voní jinak, ptáci zpívají hlasitěji, stromy a květiny se začínají probouzet k životu. Ale není to pouze příroda, která se probouzí k životu, je to i naše tělo a mysl. Jaro bývá symbolem nové energie. Klíčovými orgány pro zpracování energie jsou játra a žlučník. Očistné jarní kúry a půsty vedou k regeneraci jaterní funkce, a tím ke zlepšení funkce žlučníku. Proto právě na jaře je třeba tyto orgány podporovat a čistit. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Strava v období jara by měla být jednoduchá, lehká a dobře stravitelná. Nejvhodnější úprava stravy je rychlé vaření a napařování. Kyselá chuť jídla i pití je ideální podporující faktor.

Na jaře je důležitá strava bohatá na enzymy – klíčky, dýňová a slunečnicová semena nebo kvašená zelenina. Jaro je proto nejlepší doba pro doplnění železa z jedlých plevelů, které rostou všude kolem, například koktejlem z rozmixovaných a scezených čerstvých lístků mladých kopřiv, který ochutíme snítkou bazalky. Čerstvé, zelené natě – pažitka, pampeliška, petržel, majoránka, bazalka či medvědí česnek – přidávejme nejlépe do každého jídla.

Příčinou jarní únavy bývá nedostatek sluníčka v zimě (nedostatek vitaminu D vede k rozvoji deprese), méně pohybu (snížená aktivita srdečně-cévního systému) a nedostatek čerstvé stravy. Také nám chybí enzymy, vitamíny a minerály.

Jak si poradit s jarní únavou pomocí homeopatických léků? Dle pociťovaných příznaků si vyberte ten svůj:

  • Kalium phosphoricum 15 C – když se cítíte schvácený, s bolestmi hlavy, sebemenší práce se zdá být těžkým úkolem. Mohou být potíže s pamětí.
  • Phosphoricum acidum 9 C – velký lék jarní únavy tam, kde převládají deprese spolu s nespavostí. Mohou být bolesti kostí, kloubů, klíčové slovo nejlépe odpovídající užití tohoto léku je vyčerpanost.
  • Pulsatilla 9 C – únava nejlépe odpovídá charakteru pojmu střídání: střídá se nálada od radostné po plačtivost, střídají se změny chuti, člověka unavuje rychlý zvrat počasí do náhlého oteplení, nesnáší nevětrané prostory, po sebemenší práci je člověk vyčerpaný.
  • Phosphorus 15 C – je vhodný tam, kde je rychlý začátek problémů – emotivnost, radost, je touha vše rychle zvládnout. Organismus se ale rychle unaví, člověk touží po odpočinku vleže. Lidé mají zvýšenou touhu po sladkém a na jaře také přibírají na váze.
  • Gelsemium sempervirens 9 C – když vám nesvědčí teplé počasí. Máte obavy zbavit se teplého oblečení a pak se pohybujete s námahou, cítíte se být bez svalové síly, pohyb vás obtěžuje, cítíte těžké, bezvládné svaly.

Abychom mohli čerpat energii z jarní rovnodennosti, která pomáhá rychlému růstu (v duševní a fyzické rovině), musíme se s přírodou znovu propojit. K tomu nám poslouží jednoduché jarní rituály. Určitě na nějaký, vám vlastní, přijdete – i kdyby to měla být jen procházka v lese a omytí v lesní studánce. Někdo třeba ocení pozorování hvězdné oblohy. Stačí se jen tiše posadit a pozorovat nebe. Přijde přirozená meditace, zmírní se tempo, přijde klid...

Je na každém z nás, na co se naladíme a s čím splyneme. Občas je ale potřeba začít znovu hledat smysl života a zamyslet se nad vlastní existencí.

Od jarní únavy pomáhá kopřivová šťáva. Působí na jaterní potíže, pomáhá při nedostatku železa, dodává tělu vitamin C a řadu dalších cenných látek, například vitaminy skupiny B. Připravíme ji tak, že otrháme mladé listy před rozkvětem, omyjeme je studenou vodou a vložíme s trochou vody do mixéru. Rozmělníme je, přecedíme přes sítko z umělé hmoty a šťávu uložíme do chladničky. Užíváme 1žičku 3–5x denně, první dávku nalačno.

U někoho je také problematické setkání s prvním jarním sluníčkem – dochází u něj k tzv. fotodermatóze, tedy k přecitlivělosti na UV záření.

  • Zde se osvědčuje homeopatikum Hypericum perforatum 30 C, a to od prvních jarních paprsků, 2x týdně 5 granulí po dobu jednoho měsíce.

Období jara často provází žlučníkové potíže. Ty se mohou se projevit kolikou, ale i méně dramaticky, například zvýšeným říháním, tlaky pod hrudní kostí, bolestmi od středu hrudníku až po prvou lopatku, záchvaty hněvu. Po mechanické stránce dochází k trápení s tenisovým loktem nebo bolesti kyčle.

Na vzniku a rozvoji nemocí žlučníku se podepisují psychosomatické příčiny – stres, hněv, podrážděnost, potlačovaná zlost. Není náhoda, že se o lidech, které trápí žlučník, často mluví jako o žlučovitých.

Do konfliktů se není třeba řítit, ale nevyplatí se trvale jim uhýbat. Dusíte-li zlost a pocity nespravedlivého zacházení v sobě, žlučník také není v pohodě. Při trápení se žlučníkem (stejně je na tom zcela prokazatelně 10 % světové populace!) se doporučuje změnit nejen svůj život a stravování, ale také rozhodování a duševní život.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eliška Bartlová

Autor: MUDr. Eliška Bartloválékař, odborník v homeopatii, člen HLA

Homeopatii praktikuji od roku 1992 a od roku 2009 se věnuji pouze homeopatické praxi a pedagogické činnosti jako lektor CEDH -
Mezinárodní školy klinické homeopatie. To vše mne naplňuje radostí, neboť věřím, že přispívám k rozšíření povědomí o homeopatii a o jejích možnostech.
Motto: "Pokud máme mít v něčem jistotu, pak rozhodně v tom, že nikdy neexistuje pouze jediný prostředek k vyřešení nějakého problému." Georges DEMANGEAT

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.9.2021 03:59

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze