Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Chřipka a chřipkové stavy

Autor: PharmDr. Lenka Štýsová

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které není radno podceňovat. Na její následky a komplikace ročně zemřou stovky, ba i tisíce lidí. Její inkubační doba je krátká - 1 až 3 dny a v tuto dobu nejčastěji nakazí nemocný ostatní. Propuká vždy z plného zdraví vysokou horečkou, zimnicí, bolestí hlavy. Přidávají se i další příznaky jako je bolest kloubů a svalů, malátnost, světloplachost a většinou se objeví i suchý kašel. U starších, oslabených a chronicky nemocných osob je větší riziko komplikací zahrnujících zápal plic i onemocnění srdečního svalu nebo zánět středního ucha. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Preventivní opatření hrají velice důležitou roli nejen v předcházení infekce, ale i v zastavení šíření chřipky. Měli bychom mít na paměti nejen očkování a mytí rukou, používání jednorázových kapesníků a pravidelné větrání místností, ale i aktivní pohyb, otužování a dostatek vitamínů. Neméně důležitý je i dostatek kvalitního spánku. Naši imunitu můžeme podpořit také bylinkami - dobrou službu pro nás vykonají echinaceové kapky, zázvor či rakytník. Oscillococcinum podáváme preventivně 1x týdně. V případě rizika přenosu virové infekce - pokud kolem nás padá jeden člověk za druhým - zvyšuji preventivní dávkování na 1x denně.

Léčba chřipky je symptomatická, vždy se léčí příznaky, které se u nemocného projeví. Základem léčby je klid na lůžku a dostatek spánku. Mnozí tento důležitý fakt přehlíží. Možnost dát tělu věnovat se jen boji s infekcí většinou urychlí celkovou léčbu i následnou rekonvalescenci o mnoho dní. Neméně potřebným faktorem pro rychlou léčbu je dostatek tekutin - vody, zeleninové a ovocné šťávy, bylinkový čaj při nachlazení. Již naše babičky znaly léčivou moc silného maso zeleninového vývaru - ať už byl slepičí či hovězí.

Na vysokou horečku, kdy se nemocný nepotí, velice dobře zabírá lék Aconitum napellus 15 C. Horečka se většinou objeví kolem půlnoci, může být doprovázena i zimnicí. Všechny slizinice jsou suché a nemocný má velkou žízeň na studenou vodu. Lék podáváme velice často do úlevy, i po 30 minutách. V případě velkého pocení u nemocného, dáme lék Belladonna 15 C. Pocení bývá většinou velice intenzivní, nemocný propotí většinou pyžamo i postel, žízeň ale nemusí mít. Tváře a tělo mohou být horké a rozpálené, chodidla mohou být studená. U vysoké horečky je snazší lék rozpustit do vody a popíjet. Pro zchlazení těla při horečce přes 39 °C je dobré použít studený zábal na předloktí a lýtka. Aplikujeme jej tak na 20 minut.

Horečku se žízní má ve svém obraze i lék Bryonia 15 C. Nastupuje ale většinou postupně a doprovází ji bolest celého těla a hlavy, která se zhoršuje sebemenším pohybem. Nemocný tak leží bez jediného pohybu. Lék podáváme podle akutnosti stavu 3 až 5x denně 5 kuliček. Může nastat i opačný případ, kdy s sebou nemocný neustále šije a nevydrží v klidu ležet. Bolesti kloubů jsou horší v klidu a zlepšují se pohybem. V tomto případě je krásně zabírá lék Rhus toxicodendron 15 C. Podáváme jej podle potřeby a akutnosti stavu 3x až 5x denně. Při rozbolavělosti celého těla, kdy má nemocný pocit příliš tvrdé postele, je dobré přidat Arnicu montanu 15 C. Pokud přetrvávají jen bolesti svalů a kloubů a horečka již ustoupila, můžeme dát tyto léky v ředění 9C.

Gelsemium 15 C patří mezi léky na chřipku též Horečka postupuje postupně a je spojena se silnou bolestí hlavy a celkovou slabostí celého těla. Dávkujeme též dle intenzity příznaků 3x až 5x denně.

Po chřipce je tělo hodně vyčerpané a potřebuje v období rekonvalescence nabrat ztracených sil. Není dobré toto období podceňovat a okamžitě se vracet do plného zatížení v práci. Organismus a jeho obranyschopnost jsou oslabeny a náchylnější k další infekci. Při přetrvávající únavě a slabosti pomůže lék China 9 C. Tělo s ní lépe hospodaří s vodou a rychleji se zotaví. Podáváme ji při ztrátách tekutin nejen pocením, ale i při průjmu, horečce, zvracení i krvácení.

Pokud je pacient unavený a bledý, popřípadě přetrvává lehce zvýšená teplota, velice mu prospěje lék Ferrum phosphoricum 9 C. Podporuje krvetvorbu a pomůže navrátit do normálu krevní obraz, který po viroze bývá zhoršený. Při přetvávajícím kašli a rýmě s bolestí kloubů můžeme přidat lék Sulfur iodatum 9 C. Léky rekonvalescence podáváme 2x denně aspoň týden.

Přeji Vám, abyste zůstali zdrávi a pokud přeci jen Vaše tělo podlehne viróze, abyste se z ní rychle dostali a mohli si užívat krásný začátek jara.

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Lenka Štýsová

Autor: PharmDr. Lenka ŠtýsováFarmaceutka, homeopatka

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 16:37

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze