Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Imunitní systém a koronavirus

Autor: PharmDr. Daniela Pešová

Více než polovina současných nakažlivých nemocí pochází ze zvířecí říše. Když patogenní mikroorganismy překonají mezidruhovou bariéru, mohou se dál šířit z jednoho člověka na druhého. Například virus HIV se na lidi přenesl pravděpodobně konzumací masa primátů zabíjených v Africe. Prakticky s každým naším nádechem je náš imunitní systém konfrontován s různými patogeny, stejně tak jako s každým naším soustem.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Většina mikroorganismů je pro nás sice neškodná, některé mohou vyvolat poměrně závažná onemocnění, jako byl například SARS, MERS nebo ebola. Takovéto případy bývají hodně medializované. Přitom na běžné infekce dýchacích cest, chřipky a zápaly plic ročně zemře více lidí. Nyní je na scéně nový typ koronaviru. Infekce na počátku může začít běžnými příznaky chřipky a zvýšenou teplotou.

Je velmi důležité udržovat náš imunitní systém v dokonalé kondici správným životním stylem a zdravým stravováním. Také je důležitá ohleduplnost k našemu okolí, dodržování určitých zásad. Například kašlat a kýchat do ohybu skrčené paže směrem k lokti. Pokud si zakrýváme ústa dlaní, šíříme posléze nákazu všude tam, kde se dotkneme (deset nejhorších zdrojů nákazy je deset prstů).

Je potřeba často si dezinfikovat ruce přípravkem na bázi alkoholu. Když už víme, že jsme nemocní, mějme ohled a berme si roušku, abychom nemoc dále nešířili.

Výraz „imunitní systém“ je odvozený od latinského slova immunis, což znamená nezatížený nebo nedotčený. Je s výjimkou nervové soustavy nejsložitější soustavou v lidském těle. Roku 2012 byla zveřejněna studie, která sledovala vliv stravy na imunitní systém u dobrovolníků starších 65 let. Vzhledem k tomu, že imunita s věkem klesá, bylo cílem zjistit, jestli je to nevyhnutelný důsledek stárnutí, nebo se jedná o horší výživu. Jedna skupina jedla méně než 3 porce ovoce a zeleniny denně, druhá minimálně pět. Pak byli všichni očkováni a druhá skupina, která si dopřávala dostatek ovoce a zeleniny, měla o 82 % vyšší ochrannou reakci.

Z toho se dá usuzovat, že naše stravování výrazně ovlivňuje funkci imunitního systému. Některé druhy zeleniny a ovoce jsou v tomto ohledu významnější. Jsou to především brokolice, kapusta, růžičková kapusta a bobulové ovoce všech barev. Bylo zjištěno, že konzumace brukvovité zeleniny dává střevu signál k údržbě imunitního systému pomocí receptorů na intraepiteliálních lymfocytech. Takže pokud součástí každého našeho jídla není zelenina, tak trochu si sami blokujeme ochrannou strategii našeho těla. Fytonutrienty z rostlin navíc snižují škodlivý vliv toxických látek, které na nás denně působí. Také se v těle zvyšuje počet tzv. NK buněk, natural killer cells, neboli „přirozených zabijáků“, které jsou součástí pohotovostního týmu naší imunitní soustavy.

K výraznému posílení našeho imunitního systému přispívá také pohyb. Stačí půlhodinová pravidelná procházka svižným tempem a naše odolnost vůči infekcím může být až pětkrát vyšší. Dlouhodobá intenzivní námaha však může mít opačný efekt. Bezprostředně po ultramaratonu se tedy může riziko infekce zvýšit, stejně jako po jiné velké námaze, např. už po jednom velmi vyčerpávajícím cvičení.

Měli bychom pamatovat na to, že před chorobami přenášenými vzduchem i potravinami nás může ochránit zdravý životní styl. Větší příjem ovoce a zeleniny a častější pohybové aktivity posílí náš imunitní systém tak, že se ubráníme také běžným infekcím dýchacích cest. Antibiotika jsou stejně vůči virovým infekcím neúčinná.

Vzhledem k tomu, že nový typ koronaviru vyvolává v organismu příznaky chřipky, neváhala bych použít homeopatický přípravek Oscillococcinum, a to hned, jak by se chřipkové symptomy vyskytly. Pomáhá obecně lépe a bez vážných následků zvládat virová onemocnění s horečkou, celkovou schváceností, bolestmi a kašlem. Podle symptomů u konkrétního pacienta bych přidala podle potřeby další homeopatické léky, viz např. článek: "Homeopatická léčba chřipky".

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Daniela Pešová

Autor: PharmDr. Daniela PešováFarmaceutka, homeopatka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.2.2020 06:54

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze