Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Nošenci, hnízdoši a běhavci

Autor: Radka Wallerová

Rodič, který stráví půl dne někdy i noci tím, že různými způsoby poponáší kojence, který zkrátka nechce ležet v postýlce, sedět v lehátku ani koukat na stromy z kočárku, může zapochybovat o svých výchovných schopnostech. Proč proboha nevydrží delší dobu v klidu samo? Jenže podobné pochybnosti nejsou v žádném případě na místě – dítě se chová, jak mu velí jeho přirozenost a rodič, který ho nosí, nakonec taky.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Moc hezky to vysvětloval nestor českých dětských psychologů Zdeněk Matějček, který opakovaně zdůrazňoval, jak důležitá je pro nejmenší děti náklonnost rodičů, s nimiž si hned od narození začíná budovat vztah. Tím, že se rodiče o dítě starají nejen co do čistých plen či plného žaludku, ale i tím, že ho nosí a utěšují, naplňují totiž nejen jeho fyzické, ale rovněž psychické potřeby. A ty jsou neméně důležité.

Matějček se například ve své knize Co děti nejvíc potřebují odvolával na německého profesora Bernharda Hassensteina, který se věnoval biologii chování a rozděluje mláďata savců včetně lidských na tři skupiny podle toho, jak se chovají v případě nebezpečí. Mluví o hnízdoších, běhavcích a nošencích.

Mezi hnízdoše podle něj patří samozřejmě ptáci, ale také třeba psi nebo kočky, jejichž mláďata se v případě nebezpečí přikrčí a nevydají ani hlásek. K běhavcům řadil například mláďata zajíců a vůbec všechna zvířata, jejichž potomci hned po narození chodí a dovedou tak před nebezpečím utíkat. S nošenci, kam samozřejmě patří i lidská mláďata, je to ale jiné. „Ti se nepřikrčí, ani sami nedovedou utéci – ty musí někdo odnést. A oni jsou také tak vybaveni, že dovedou tomuto nošení napomáhat, chovají se nošenecky, dovedou si pomoc přivolat, dovedou s vztahovat, dovedou vztah navazovat a udržovat,“ napsal Zdeněk Matějček ve zmíněné knize. Nejde navíc jen o to, jak se dítě chová, ale o tom, že lidská mláďata byla vždy v historii nošena, svědčí i reflexy dítěte podobné reflexům ostatních rovněž nošených primátů, stavba jejich těla či instinktivní interakce matky a novorozence.

Jinými slovy, nošení nejmenších dětí je něco navýsost přirozeného, co děti potřebují a co jim svědčí, protože jim poskytuje potřebný pocit bezpečí. Možná bychom to neměli tolik přehánět se snahou odkladát dítě do různých sedaček, lehátek či předpokládatm že budou nadšeně i ve dne dlouhé hodiny ležet v postýlce či kočárku. Mít malé dítě je zkrátka náročné. Nicméně ač to rodičům dětí, které zatím vyžadují nošení hodně často, může znít nelogicky, je to právě častý tělesný kontakt, co dítěti umožní, aby po čase vyžadovalo nošení méně a méně.
 

Reklama: Sedatif PC

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Radka Wallerová

Autor: Radka Wallerováredaktorka

Psaní článků se věnují jíž osmnáctým rokem a vždy mě nejvíce bavila témata týkající se zdraví, dětí, rodinné a sociální problematiky. Proto se chci na tyto oblasti zaměřit i v článcích, které připravuji pro webové stránky věnované homeopatii. Domnívám se totiž, že se s jeho hlavním zaměřením vhodně doplňují. Krom toho mě baví možnost zúročit v článcích vlastní zkušenosti, které jsem nabrala například při výchově svých dětí.
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.6.2020 23:05

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze