Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Šafránový dýchánek – třeba na svatou Lucii?

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Šafrán je jedno z dražších koření. Má skvělé účinky na organismus, zejména na krev a krevní oběh. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Ajurvéda považuje šafrán za pikantní – pálivé, hořké, sladké, lepkavé, olejnaté, lehké a ochlazující sattvické koření (sattva je nejvyšší ze tří složek kosmické energie, projevuje se světlem, jasem, lehkostí, harmonií a čistotou) a doporučuje ho pro všechny tři konstituce.

Šafrán obnovuje látkovou výměnu, podporuje trávení, je výborný při jaterních potížích. Pokud ho pravidelně používáme při vaření, pomůže lépe vstřebat výživné látky z potravy.

Šafrán (Crocus sativus) můžeme považovat ze téměř univerzální léčivo, protože jeho využití je velmi široké:

  • čistí krev a působí proti anémii,
  • je velmi silné afrodiziakum,
  • ovlivňuje reprodukční orgány: pomáhá při neplodnosti i impotenci,
  • pozitivně působí na nervovou soustavu (nervová slabost, hysterie, deprese),
  • omlazuje a vitalizuje,
  • mírní křeče (i menstruační),
  • působí proti bolestem pohybového systému,
  • podává se při astmatu.

Dalším pozitivem šafránu je jeho schopnost zvýšit účinek jiných léčivých bylin. Úspěšně se používá například v kombinaci se shatavari – královnou ženských bylin, která působí zejména na ženské pohlavní orgány.

Ještě přidáme trochu indické moudrosti: používáním šafránu, sattvického koření, napomáháme působení lásky a harmonie.

Upozornění: Neužívejte v těhotenství. Při časté konzumaci se může vyvinout závislost.

Využití v kuchyni – přidejte do rýže, nejchutnější je kombinace šafránu s rýží basmati. Vyzkoušet můžete také ochutit různé sladkosti.

Známé jsou například šafránové koláčky „lussekatter“, které se kdysi jedly jen na svatou Lucii:

100 g másla
5 dl teplého mléka
1 kostka droždí
250 g jemného tvarohu
1 g šafránu
1,5 dl třtinového cukru
špetka soli
1,6 l špaldové celozrnné hladké mouky
vejce na pomazání, hrozinky

Postup: Rozpuštěné máslo smícháme s mlékem, tvarohem, droždím, cukrem, šafránem, solí a moukou. Necháme kynout asi tři čtvrtě hodiny. Poté těsto rozdělíme na 4 části, vyformujeme váleček, který rozkrájíme na 10 částí. Každou část vyválíme do tvaru válečku, smotáme z jedné i druhé strany (vznikne jakoby písmenko S). Do prostředka srolované části dáme hrozinku, takže na každý „koláček“ potřebujeme 2 hrozinky. Na plechu vyloženém pečicím papírem necháme kynout ještě asi půl hodiny, pak pomažeme rozšlehaným vejcem a pečeme na 250 °C asi 10 minut.

TIP: Světlice barvířská má v rozumném dávkování podobné účinky jako šafrán. Květy této byliny se přimíchávaly k šafránu. V roce 1374 dokonce v Benátkách vznikl samostatný úřad na kontrolu pravosti šafránu „Ufficio dello zafferano“, aby se jeho falšování předešlo.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 19.8.2022 12:57

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze