Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Bodlák štětka léčí boreliózu

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V listopadu v čase dušičkovém chodíme na hřbitovy, kde bývá často součástí věnců i velký bodlák zvaný štětka. Málokdo však ví, že jde o léčivou bylinu, která si poradí s boreliózou. Právě v listopadu, kdy to vypadá, že na zahrádce už není co sbírat, je nejvhodnější čas sběru kořenů, do kterých se stahuje na zimu léčivá síla rostlin i stromů. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdaléna Dobromila Staňková

Babky bylinářky i kořenářky to věděly a těsně před zamrznutím půdy vyrážely s lopatkou na léčivé kořeny kostivalu, omanu, proskurníku nebo právě bodláku štětky. Jak je zpracovat se dozvíte i mé nové knize o bylinkách – „dvojce“, ze které je i tato ukázka.

Bodlák štětka lesní - Dipsacum sylvestris

Štětka je dvouletý bodlák, který vytváří v prvním roce přízemní růžici pichlavých listů a v dalším roce vyžene až 2 m vysokou lodyhu s několika velkými květy, které vypadají jako šišky velikosti a tvaru slepičího vejce. Mohutné listy vytváří srůstem u stonku tzv. Venušino umyvadlo – nádržku na dešťovou vodu, která má prý také léčivé účinky na záněty očí. Štětky můžeme v přírodě najít brzy na jaře, kdy mají jenom listy, a vykopat je dříve, než rostlina vykvete. Listy jsou však podobné i s jinými druhy bodláků, tak pokud si nejsme jisti, že jde opravdu o štětku, počkáme, než vykvete, a kořeny vykopeme až na podzim, kdy je největší síla rostliny soustředěna právě zde.

Co obsahuje a jak působí

K léčení se užívá nať a kořen (Herba et radix dipsaci), které obsahují: třísloviny, flavonoidy, malé množství alkaloidů (glykosid scabiosid), minerální látky, silici a pryskyřice. Hlavní působení štětky je protirevmatické, také močopudné, užívá se při léčbě boreliózy, žaludečních a dvanácterníkových vředů a trávicích potíží. Hořký kořen podporuje trávení, pocení i močení, čímž čistí organismus a krev, pomáhá při artritidě a revmatismu, dále také při akné a kožních vyrážkách. Při zevním použití se formou obkladů používá na popraskanou pokožku rukou, nohou, rtů, prsních bradavek při kojení a některých ekzémech, při trhlinkách v konečníku, podporuje i hojení kostí.

Podle knihy Wolfa-Dietera Storla (Přírodní léčba boreliózy – Pragma 2013) štětka s úspěchem léčí právě boreliózu a její následky – kloubní a ledvinové problémy, lupénku a revmatismus, čistí lymfatický systém. Velmi prý pomáhá, když tuto léčbu kombinujeme s tzv. hypertermickou terapií, tj. alespoň každý třetí den se naložíme do vany s tak horkou vodou, jakou jen dokážeme snést. Pokud horkou vodu snášíme špatně, je dobré nahřívat alespoň bolavé, boreliózou postižené klouby. Mnoho lidí, včetně Wolfa Dietera Storla, kterým nepomohla tradiční léčba antibiotiky, se těmito prostředky skutečně vyléčilo. Při antibiotické léčbě lze užívat štětku současně, zlepšuje imunitu a podporuje také obnovu střevní mikroflóry.

Recepty pro zdraví

  • Tinktura, čaj a prášek z kořene bodláku štětky pro léčení boreliózy podle D. W. Storla: Na podzim nebo brzy zjara vykopeme několik jednoletých kořenů štětky, nakrájíme je na malé kousky (větší kusy nastrouháme) a louhujeme 3 týdny ve sklenici zalité vodkou nebo jiným alkoholem. Užíváme obvykle po 1 lžičce 3krát denně po dobu minimálně jednoho měsíce. Dávkování je však individuální, je třeba se poradit se zkušeným terapeutem. Dětem a citlivým jedincům stačí menší množství – 3krát denně 3 kapky do horkého čaje, aby se alkohol odpařil, nebo lépe prášek z usušeného kořene smíchaný s medem – 2krát denně špetku na lžičku medu. Hořký čaj z kořene štětky připravíme z 1 lžičky sušeného kořene, který svaříme krátce v 1 hrnku vody a necháme louhovat 10 minut. Lze přidat i listy štětky. Pijeme na lačno max. 3 šálky denně.

Pro zdraví duše

Postihne-li tě borelióza od píchnutí hmyzího, zpytuj své svědomí, zda příliš rozumově bez citu nepícháš do druhých – nestrkáš nos do cizích záležitostí? Buď milosrdný i k těm kolem sebe, kteří „píchají“ nepříjemně do tebe. Milosrdenství a láska bezpodmínečná ke všem i k Bohu je lékem. Delší nemoc nám daruje čas potřebný k uzdravení duše a znovunalezení rovnováhy citu a rozumu.

Pro děti a maminky

U bodláku štětky se neuvádějí žádné vedlejší účinky, nedoporučila bych ho nejspíš při kojení. Stejně jako ostropestřec má hořkou chuť a kojenec by mléko mohl odmítat. Pro malé děti od tří let se může užívat po špetkách v prášku na lžičku medu. Obklady z odvaru štětky pomohou hojit i prasklinky bradavek při kojení a další kožní potíže s popraskanou pokožkou i akné. Podle čínské medicíny štětka posiluje dělohu, brání předčasnému potratu u těhotných žen a preventivně brání osteoporóze u žen v přechodu. Pro děti může být zajímavé zkusit si udělat ze štětky kartáček na česání neupravené ovčí vlny tak, že se polovina šištice připevní na prkénko. Plstění z ovčí vlny je krásnou tvořivou činností s dětmi na dlouhé zimní večery.

Pěstování a sběr

Štětka se pěstuje podobně jako ostropestřec, semena vyséváme nejlépe už na podzim nebo na jaře od dubna. Rostliny potřebují kolem sebe prostor, proto se nehodí do smíšených záhonů, jelikož mohutně narůstají do šířky i do výšky. V zahradě se může štětka přemnožit, proto dozrávající semena odstraňujeme včas. Protože mají bodláky dost pichlavé ostny, pracujeme s nimi jen v pevných rukavicích. Štětky se suší pro dekorativní účely. Listy sbíráme v létě, kořeny pro léčení vykopáváme na podzim od října do listopadu nebo brzy na jaře v březnu, než rostlina začne vyhánět lodyhu; vykvetlá rostlina nemá už totiž v kořeni žádnou léčivou sílu. Kořeny omyjeme pod vodou, neloupeme (ve slupce je nejvíce účinných látek), osušené pokrájíme a sušíme či naložíme do alkoholu.

Více o bylinkách se dozvíte v knihách autorky Bylinky pro děti a maminky 1 + 2.  Nová kniha Bylinky pro děti a maminky 2 vyšla v létě v Gradě.

Nový Kalendář pro zdraví duše 2020 s ilustracemi bylin autorky lze zakoupit ZDE.

Také můžete poslouchat vysílání Magdalény Dobromily a Marii Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 19:40

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze