Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Oranžové kouzlo pomerančů

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Oranžově zbarvené plody plné šťávy, které nás hladí svou svěží vůní, připomínají nám barvou podzimní listí a drží nás v jemné nostalgii po letních západech slunce na dovolené… Oranžová barva symbolizuje mládí, radost ze života, optimismus. Lze ji využít při nechuti, pesimismu a takzvaných podzimních „depkách“. Říká se, že oranžová barva nás nabádá ke zvědavosti a podněcuje chuť zažít dobrodružství.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Tak pojďme na to – objevme společně, proč je dobré čas od času mít v misce s ovocem i oranžové pomeranče.

 • Chutnají dětem i dospělým, a pokud chcete zvýšit příjem vitamínů, volíte správně, protože pomeranče obsahují vitamín C (chrání buňky neutralizací volných radikálů), působí proti krvácení dásní i krvácení z nosu.
 • Obsahují draslík, který je nezbytný k udržování stabilní tepové frekvence.
 • Preventivně působí proti vzniku ledvinových kamenů, chrání svalovou hmotu a hustotu kostí.
 • Konzumace pomerančů napomáhá buněčnému metabolismu.
 • Nabídněte je školou povinným dětem – pomáhají lepšímu soustředění a podporují duševní energii.
 • Podporují růst vlasů a pevnost vaziv.
 • Malé děti, zejména ty, které právě nastoupily do školky, budou potřebovat posílit imunitní systém – i zde pomůže konzumace pomerančů.
 • A něco i pro dospělé – prý aktivizují všechny žlázy v těle a zvyšují libido.

V přírodním léčitelství se pomeranče podávají k řešení potíží souvisejících s trávením: poruch trávení, plynatosti, ale i infekčních a horečnatých onemocnění.

Podle slov Jiřího Bodláka díky vysokému obsahu vitamínu C, karotenoidů, flavonoidů a terpenů existuje předpoklad, že pomeranče mohou preventivně bránit vzniku rakoviny prsu a žaludku a že působí proti arterioskleróze a astmatu.

Aromaterapie využívá svěží, intenzivní pomerančovou silici v kosmetice pro mastnou a zralou pleť, při celulitidě, k regeneraci pokožky, k dezinfekci úst, k masážím apod. Pomerančová silice má výrazné protikřečové účinky, pomáhá při žaludeční nevolnosti, bolestech zažívacího traktu, při zvracení, pálení žáhy i při bolestech hlavy.

Působí i na psychickou stránku – podpoří kreativitu a optimismus, pomůže spontánnosti, hravosti a pocitu štěstí. Intenzivní pomerančová vůně umožní zbavit se strachu, nervozity, rigidity. Připomíná, že všeho je dostatek.

Éterický olej z pomeranče má antiseptické, pročišťující, posilující, osvěžující účinky. Hodí se do směsí – příjemně se mísí s dalšími vůněmi (levandule, heřmánek římský, mandarinka, eukalyptus, geránie…)

Ajurvéda považuje pomeranče za těžce stravitelné a syté ovoce a jeho účinky jsou podle ní kyselé, sladké a prohřívací. Z hlediska účinků na jednotlivé dóši (typy) dokáže pomeranč zklidnit vátu. Pomeranče prospívají pittě, ale jen v případě, že jsou sladké. Přemíra pomerančů zahleňuje.

Ajurvéda má několik doporučení ohledně konzumace pomerančů:

 • Sklenice čerstvé šťávy se špetkou kamenné soli prospívá při nadměrné únavě po sportu.
 • Sklenice čerstvé pomerančové šťávy s půl lžičkou přírodního cukru a špetkou mletého kumínu mírní krvácení dásní, pomáhá i při hemoroidech.
 • Při pocitech pálení při močení a při vysokém krevním tlaku se doporučuje jedna sklenička čerstvé pomerančové šťávy s půl skleničkou kokosové šťávy 2–3x denně.
 • V případě stavů úzkosti, napětí a bušení srdce pomáhá 1 sklenice čerstvé pomerančové šťávy s lžičkou medu a špetkou muškátového oříšku.
 • Šťáva ze sladkých pomerančů je velmi výživná pro těhotné ženy.

TIP:
1. Při podzimním zavařování využijte výraznou chuť pomerančů. Do zavařovací sklenice s ovocem (jablíčka, hrušky…) vložte kolečko bio pomeranče a postupujte podle svého ověřeného receptu.
2. Vyzdobte své obydlí oranžovou barvou, použijte pomerančové dekorace, pokud chcete v podzimní dny podpořit radost ze života, pocit štěstí a představu slunce a tepla.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 21:18

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze