Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Radost z pohybu v těhotenství

Autor: Bc. Romana Gogelová

Jako porodní asistentka, která se zabývá předporodní přípravou maminek k porodu, jsem byla nucena se zamyslet i nad otázkou vhodných pohybových aktivit pro těhulky. Ženy se dnes snaží být hodně aktivní a mají pocit, že pokud nenavštěvují těhotenské cvičení, nepřistupují ke svému těhotenství zodpovědně, aktivně. Často se tak setkávám s paradoxním obrázkem...

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Těhulky se neustále honí, a aby vše stihly, přestávají se věnovat pohybové aktivitě zcela nejzákladnější – tedy chůzi po čerstvém vzduchu, dýchání a relaxaci. Do cvičení jedou autem, ze cvičení na balonech zajedou autem nakoupit a další den zajedou autem do plavání pro těhulky. V horším případě ze svého těhotenství vyloučí pohyb zcela, protože mají tzv. rizikové těhotenství. Ty tam jsou procházky v přírodě na čerstvém vzduchu po měkké travičce spojené s dechem, jak radily už našim babičkám jejich porodní babičky.

Těhulka potřebuje zdraví, klid, pohodu a harmonii. Zapomenout na hektický život plný stresů a obrátit svou pozornost sobě samé a svému se děťátku – mít s ním symbiózu, něco jako stav vzájemného obohacení, užitku a radosti, který si s dítětem vychutnává.

Zvažovala jsem mnoho druhů pohybových aktivit a přemýšlela o jejich benefitech pro vás maminky a vaše děti. Nakonec jsem vsadila na jógu pro těhotné ženy – tzv. kundalíní jógu.

Cviky této jógy jsou zaměřeny přímo na těhotenství, vynechává cviky na zádech a svislé polohy, v těhotenství se samozřejmě neposilují břišní svaly. Cviky optimálně a vyváženě protahují celé tělo, působí blahodárně na kardiovaskulární systém těhulek, jež je značně zatížen, jsou účinné proti otokům zejména dolních končetin a učí ženy správně dýchat .

Základem tohoto cvičení je tedy dech – břišní dýchání, které je současně velmi účinným pomocníkem nejen v těhotenství, ale i u porodu. Principem kundalíní jogy je očista organismu, proto je kladen důraz na uklidňující a posilující cviky, dech a relaxaci. Ženy povětšinou tento způsob dýchání neovládají, poněvadž mají vžitý vzorec dechu do hrudníku se zataženým bříškem, aby jejich postavy lahodily oku. V těhotenství je moc dobré a prospěšné tento vzorec zrušit!

Častou potíží v těhotenství je tvrdnutí bříška – pár kontrakcí denně jistě neškodí (děloha je přece sval a ten musí občas cvičit). Je-li však děloha nadměrně dráždivá, může to vést i k předčasnému porodu, maminky pak mají velké obavy a pohybovým aktivitám se vyhýbají zcela. Jóga je velmi prospěšná i pro tyto ženy, je však velmi vhodné, aby ji s vámi alespoň v počátku cvičila porodní asistentka.Většina žen s dráždivou dělohou, které se mnou začaly cvičit jógu, zaznamenala opravdu citelné zlepšení tohoto problému, cítily se méně napjaté a cvičení si skutečně užívaly, po čase se zbavily obav. Ženy bez potíží se naopak naučily zpomalit svůj životní běh, dýchat, relaxovat, vnímat své tělo a své děťátko – navazovat s ním první kontakty už v bříšku.

V závěru gravidity jóga obzvláště posiluje vnitřní orgány, které pracují několikanásobně více než mimo těhotenství, jóga pomáhá zmírňovat bolesti zad, bolesti hlavy a prostřednictvím dechových praktik maminkám pomůže vydatně i u porodu. Jóga pro těhulky patří do útulného a bezpečného prostředí, kde je vám dobře (příjemná tělocvična, domov i příroda), používejte při cvičení volné a pohodlné oblečení a dodržujte pitný režim i při cvičení (stále upíjejte čistou vodu po doušcích). Velmi vhodným doplňkem jógy je dle mého názoru a zkušenosti aromaterapie (tedy využití éterických olejů) – často využívám éterické oleje v aromalampě při cvičení, např. eukalyptus citronovonný, litseu cubeba, grapefruit, mandarinka, pomeranč, mateřídouška, citron, limetka atd.

Éterické oleje jsou přírodní těkavé vonné esenciální látky, destilují se z přírodních silicí, které produkují rostliny. Mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu a působit na naši psychiku a emoce, imunitní systém. Vhodně volenými éterickými oleji docílíme v těhotenství snáze harmonizace, důležitou podmínkou je vždy fakt, že je vám ta která silice skutečně příjemná.

Přestože jóga doteď nebyla šálkem vašeho čaje (řečeno obrazně), jste-li těhotné, zkuste se z něj poprvé napít – možná objevíte nový způsob pohybu i myšlení – jóga není sport – je to ladný a tělu prospěšný pohyb, který těhulkám pomáhá najít klid a vnitřní sílu a harmonii, učí je dýchat pro sebe i děťátko.

Hodně úspěchů při jejím praktikování přeje porodní asistentka Romana Gogelová.

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Romana Gogelová

Autor: Bc. Romana Gogelováregistrovaná porodní asistentka

Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Pořádá kurzy předporodní přípravy pro maminky, tatínky a jim blížké osoby "Přivádíme děti na svět beze strachu". O zkušenostech účastníků kurzů Romany Gogelové si můžete přečíst na www.rodinavezline.cz

Také provádí osobní konzultace, individuální přípravu k porodu, cvičení pro těhotné ženy a doporučuje homeopatii pro období těhotenství, porodu a šestinedělí.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 13.6.2021 23:03

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze