Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Radost z pohybu v těhotenství

Autor: Bc. Romana Gogelová

Jako porodní asistentka, která se zabývá předporodní přípravou maminek k porodu, jsem byla nucena se zamyslet i nad otázkou vhodných pohybových aktivit pro těhulky. Ženy se dnes snaží být hodně aktivní a mají pocit, že pokud nenavštěvují těhotenské cvičení, nepřistupují ke svému těhotenství zodpovědně, aktivně. Často se tak setkávám s paradoxním obrázkem.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Těhulky se neustále honí, a aby vše stihly, přestávají se věnovat pohybové aktivitě zcela nejzákladnější – tedy chůzi po čerstvém vzduchu, dýchání a relaxaci. Do cvičení jedou autem, ze cvičení na balonech zajedou autem nakoupit a další den zajedou autem do plavání pro těhulky. V horším případě ze svého těhotenství vyloučí pohyb zcela, protože mají tzv. rizikové těhotenství. Ty tam jsou procházky v přírodě na čerstvém vzduchu po měkké travičce spojené s dechem, jak radily už našim babičkám jejich porodní babičky.

Těhulka potřebuje zdraví, klid, pohodu a harmonii. Zapomenout na hektický život plný stresů a obrátit svou pozornost sobě samé a svému děťátku – mít s ním symbiózu, něco jako stav vzájemného obohacení, užitku a radosti, který si s dítětem vychutnává.

Zvažovala jsem mnoho druhů pohybových aktivit a přemýšlela o jejich benefitech pro vás maminky a vaše děti. Nakonec jsem vsadila na jógu pro těhotné ženy – tzv. kundalíní jógu.

Cviky této jógy jsou zaměřeny přímo na těhotenství, vynechává cviky na zádech a svislé polohy, v těhotenství se samozřejmě neposilují břišní svaly. Cviky optimálně a vyváženě protahují celé tělo, působí blahodárně na kardiovaskulární systém těhulek, jenž je značně zatížen, jsou účinné proti otokům zejména dolních končetin a učí ženy správně dýchat.

Základem tohoto cvičení je tedy dech – břišní dýchání, které je současně velmi účinným pomocníkem nejen v těhotenství, ale i u porodu. Principem kundalíní jogy je očista organismu, proto je kladen důraz na uklidňující a posilující cviky, dech a relaxaci. Ženy povětšinou tento způsob dýchání neovládají, poněvadž mají vžitý vzorec dechu do hrudníku se zataženým bříškem, aby jejich postavy lahodily oku. V těhotenství je moc dobré a prospěšné tento vzorec zrušit!

Častou potíží v těhotenství je tvrdnutí bříška – pár kontrakcí denně jistě neškodí (děloha je přece sval a ten musí občas cvičit). Je-li však děloha nadměrně dráždivá, může to vést i k předčasnému porodu, maminky pak mají velké obavy a pohybovým aktivitám se vyhýbají zcela. Jóga je velmi prospěšná i pro tyto ženy, je však velmi vhodné, aby ji s vámi alespoň v počátku cvičila porodní asistentka. Většina žen s dráždivou dělohou, které se mnou začaly cvičit jógu, zaznamenala opravdu citelné zlepšení tohoto problému, cítily se méně napjaté a cvičení si skutečně užívaly, po čase se zbavily obav. Ženy bez potíží se naopak naučily zpomalit svůj životní běh, dýchat, relaxovat, vnímat své tělo a své děťátko – navazovat s ním první kontakty už v bříšku.

V závěru gravidity jóga obzvláště posiluje vnitřní orgány, které pracují několikanásobně více než mimo těhotenství, jóga pomáhá zmírňovat bolesti zad, bolesti hlavy a prostřednictvím dechových praktik maminkám pomůže vydatně i u porodu. Jóga pro těhulky patří do útulného a bezpečného prostředí, kde je vám dobře (příjemná tělocvična, domov i příroda), používejte při cvičení volné a pohodlné oblečení a dodržujte pitný režim i při cvičení (stále upíjejte čistou vodu po doušcích). Velmi vhodným doplňkem jógy je dle mého názoru a zkušenosti aromaterapie (tedy využití éterických olejů) – často využívám éterické oleje v aromalampě při cvičení, např. eukalyptus citronovonný, litseu cubeba, grapefruit, mandarinka, pomeranč, mateřídouška, citron, limetka atd.

Éterické oleje jsou přírodní těkavé vonné esenciální látky, destilují se z přírodních silicí, které produkují rostliny. Mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu a působit na naši psychiku a emoce, imunitní systém. Vhodně volenými éterickými oleji docílíme v těhotenství snáze harmonizace, důležitou podmínkou je vždy fakt, že je vám ta která silice skutečně příjemná.

Přestože jóga doteď nebyla šálkem vašeho čaje (řečeno obrazně), jste-li těhotné, zkuste se z něj poprvé napít – možná objevíte nový způsob pohybu i myšlení – jóga není sport – je to ladný a tělu prospěšný pohyb, který těhulkám pomáhá najít klid a vnitřní sílu a harmonii, učí je dýchat pro sebe i děťátko.

Hodně úspěchů při jejím praktikování přeje porodní asistentka Romana Gogelová.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Romana Gogelová

Autor: Bc. Romana Gogelováregistrovaná porodní asistentka

Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Pořádá kurzy předporodní přípravy pro maminky, tatínky a jim blížké osoby "Přivádíme děti na svět beze strachu". O zkušenostech účastníků kurzů Romany Gogelové si můžete přečíst na www.rodinavezline.cz

Také provádí osobní konzultace, individuální přípravu k porodu, cvičení pro těhotné ženy a doporučuje homeopatii pro období těhotenství, porodu a šestinedělí.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 16:16

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze