Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Zácpa

Autor: Redakce

Pod pojmem zácpa se většinou rozumí obtížné vyprazdňování tuhé stolice, které je doprovázené nepříjemnými pocity. Jedná se o časté onemocnění a trpí jím asi 30 % dospělé populace. Většinou jde o zácpu tehdy, udává-li se menší počet stolic než tři týdně. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Proč použít homeopatika?

K léčbě velmi častého onemocnění, které je obvykle léčeno doma nadměrným používáním alopatických léků a současně / nebo samostatně užívaných fytoterapeutik, jejichž účinky jsou často velmi agresivní.

Přínos homeopatie:

 • Homeopatická preskripce se uskutečňuje na základě: přítomnosti či nepřítomnosti nucení na stolici, potíží při vylučování stolice, vzhledu stolice.
 • Homeopatie umožňuje léčit zácpu efektivně, bez nežádoucích účinků projímadel (např. flatulence, nafouknutí břicha, agresivního působení na střevní sliznici), které už pacienti nemusí používat.
 • Zácpa není jen izolovaným symptomem. Abychom dosáhli dlouhodobého účinku, je třeba brát pacienta jako celek. Pokud potíže přetrvávají, je nezbytné se poradit s lékařem.

Naše rady:

 • Hygienicko-dietetické návyky jsou velmi důležité, je nutné vysvětlit pacientům základy správného stravování, nutnost pitného režimu a tělesného cvičení.
 • Léky mohou být podávány současně nebo samostatně.

Je třeba být obezřetný:

 • V případě obstipace vzniklé v nedávné době je třeba vyloučit etiologii endokrinní, lékovou nebo například tumorózní atd.
 • V případě střídání fáze zácpy a průjmu.
 • V případě přítomnosti krve ve stolici.

Homeopatická lékárnička:

 • Alumina 9 C, 5 granulí 3x denně - chybí pocit nucení na stolici, stolice je drobná, cárovitá, k vyloučení je třeba velkého úsilí, velmi vhodná k léčbě zácpy u starších lidí
 • Ammonium muriaticum 9 C, 5 granulí 3x denně - tvrdá stolice, drobivá, suchá jako hlína, k vyloučení je třeba velkého úsilí, pocit pálení
 • Bryonia alba 9 C, 5 granulí 3x denně - tvrdá, suchá stolice, objemná stolice jakoby seskupená z drobných kuliček, k vyloučení je třeba velkého úsilí, pocit žízně
 • Causticum 15 C, 5 granulí 3x denně - zácpa je paretického původu (paretický - částečně ochrnutý), nucení je neúspěšné, vhodná indikace u starších osob a u malých dětí při nácviku udržování čistoty
 • Hydrastis 9 C, 5 granulí 3x denně - tvrdá stolice, kouskovitá, pokrytá hlenem, chybí pocit nucení na stolici, použití na zácpu u dětí nebo po nadužívání projímadel
 • Lycopodium 9 C, 5 granulí 3x denně, časté nebo neúspěšné nucení na stolici, nafouknutí břicha pod úrovní pupku, obleněná střevní pasáž
 • Nux vomica 9 C, 5 granulí 3x denně - neúčinné nucení, pocit nedokonalého vyprázdnění, spasmy


STŘÍPKY Z PRAXE:

Dítě - nácvik udržování čistoty - dožaduje se pleny, aby mohlo jít na stolici, schovává se do kouta, nepodaří se mu vyloučit stolici jinak než ve stoje. K vyloučení dochází až po velkém úsilí, celý zrudne.
Doporučení: Causticum 15 C, 5 granulí 3x denně.

Žena, 50 let - trpí na zácpu, bez pocitu nucení na stolici. Stolice jen málo častá, v drobných cárovitých kouscích, někdy pokrytá hlenem. Pacientka používá dlouhodobě projímadla.
Doporučení: Hydrastis 9 C, Alumina 9 C, 5 granulí střídavě od každého 3x denně.

Dítě, 10 let - objemná suchá stolice, která odchází po velkém úsilí. Stolice je vysušená, často pocity pálení v anorektální oblasti. Pije velké množství sody s coca-colou.
Doporučení: Bryonia alba 9 C, Ammonium muriaticum 9 C, 5 granulí střídavě od každého 3x denně.

Žena, 36 let - zácpa spojená s neúspěšnými křečovitými pocity nucení na stolici, s pocitem nedostatečného vyprázdnění, trávení je pomalé a spojené s nafouknutím břicha pod pupkem. Zácpa se zhoršuje při cestování.
Doporučení: Lycopodium 9 C, Nux vomica 9 C, 5 granulí střídavě od každého 3x denně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Redakce

Autor: Redakce

Informace, které ve Světě homeopatie.cz najdete, jsou garantovány týmem lékařů a dalších odborníků, kteří ve své každodenní praxi praktikují homeopatii.  

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.4.2021 04:53

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze