Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Co to je GAPS?

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

GAPS je označení pro určitý způsob stravování. GAPS je zkratka anglických slov „Gut and Psychology Syndrome“, což v překladu znamená, že naše bakterie ve střevě mají významný vliv na stav naší psychiky a mohou ovlivňovat náš celkový zdravotní stav. Stav našeho zažívacího systému je v podstatě klíčovým bodem našeho zdraví. Francouzský psychiatr Phillipe Pinel po dlouholeté práci s mentálními pacienty v roce 1807 prohlásil: „Primární kořen bláznovství je obecně v oblasti žaludku a střev.“ Teprve v posledních několika letech se tato souvislost začíná prokazovat a moderní psychiatrie přihlíží i ke stavu trávicí soustavy pacienta.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Podle nejnovějších výzkumů a klinické zkušenosti se ukazuje, že trávicí soustava dítěte je klíčem k jeho mentálnímu rozvoji. Děti s autistickými tendencemi, astmatem, ekzémem a hyperaktivitou nebo děti s dyspraxií, dyslexií a alergiemi, mají různé kombinace symptomů, jejichž začátek spočívá ve střevech! Proto byl navržen název syndrom trávení a psychologie nebo syndrom GAP (v orig. GAPS – Gut and Psychology Syndrome).

Děti se syndromem GAP jsou často nedostatečně diagnostikovány a následkem toho nedostávají přiměřenou léčbu. Kromě dětských poruch učení (autismus, ADHD/ADD, dyslexie, dyspraxie a různé problémy chování a učení) je ještě jedna skupina stavů, která spadá do syndromu GAP, a to jsou schizofrenie, deprese, manická deprese nebo bipolární porucha a obsedantně-kompulzivní porucha.

Už Hippokrates řekl: „Všechny nemoci začínají v střevech.“ Děti a dospělí se syndromem GAP mají někdy velmi vážné zažívací problémy. Koliky, nafouklé břicho, plyny, průjmy, zácpu, potíže s jídlem a podvýživu. Lékaři těmto příznakům často nevěnují dostatečnou pozornost, protože v popředí stojí mentální příznaky. Pokud se podíváme na děti a dospělé se syndromem GAP, začnou trávicí problémy ve většině případů v době odstavení kojence, tzn. když se přechází z mateřského mléka na umělé a zavádí se tuhá strava. Ve druhém roce života se většina dětí s GAPS stává vybíravými v jídle, odmítají různé potraviny a omezí svůj jídelníček na několik jídel, většinou plných škrobu a cukru: snídaňové cereálie, sušenky, chipsy, popcorn, koláče, piškoty, sladkosti, banány, chléb, rýže a slazené jogurty.

Dítě obvykle odmítá jíst zeleninu, ovoce (kromě banánů), maso, rybu a vejce. Průjem a zácpa se velmi často střídají a obvykle jsou ve stolici vidět i nestrávené potraviny. Stolice často velmi silně a nepříjemně zapáchá. Nebo má dítě zácpu, není schopno vytlačit stolici 5–7 dní, někdy i více, což má za následek extrémně velkou a bolestivou stolici. Děti se často budí v noci, křičí a rodič nezná důvod. Když se nadbytečný plyn uvolní, nebo se jednoduše posune do jiných částí střev, bolest ustoupí a dítě se opět uklidní.

Většina autistických dětí ale není schopna komunikovat a říct rodičům o svých problémech, takže své pocity vyjadřují jinými způsoby: samostimulací, sebedestrukcí, výbuchy vzdoru, odmítáním jídla atd.

Více se dočtete v knize „Syndrom trávenia a psychológie“ (slovenský překlad knihy Dr. Natashy Campbell-McBrideové), dále v knize „IQ střev“ Joachima Bernda Vollmera nebo na internetu: www.margit.cz.

Reklama: Sedatif PC

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 19.8.2022 13:52

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze