Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Co to je GAPS?

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

GAPS je označení pro určitý způsob stravování. GAPS je zkratka anglických slov „Gut and Psychology Syndrome“, což v překladu znamená, že naše bakterie ve střevě mají významný vliv na stav naší psychiky a mohou ovlivňovat náš celkový zdravotní stav. Stav našeho zažívacího systému je v podstatě klíčovým bodem našeho zdraví. Francouzský psychiatr Phillipe Pinel po dlouholeté práci s mentálními pacienty v roce 1807 prohlásil: „Primární kořen bláznovství je obecně v oblasti žaludku a střev.“ Teprve v posledních několika letech se tato souvislost začíná prokazovat a moderní psychiatrie přihlíží i ke stavu trávicí soustavy pacienta.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Podle nejnovějších výzkumů a klinické zkušenosti se ukazuje, že trávicí soustava dítěte je klíčem k jeho mentálnímu rozvoji. Děti s autistickými tendencemi, astmatem, ekzémem a hyperaktivitou nebo děti s dyspraxií, dyslexií a alergiemi, mají různé kombinace symptomů, jejichž začátek spočívá ve střevech! Proto byl navržen název syndrom trávení a psychologie nebo syndrom GAP (v orig. GAPS – Gut and Psychology Syndrome).

Děti se syndromem GAP jsou často nedostatečně diagnostikovány a následkem toho nedostávají přiměřenou léčbu. Kromě dětských poruch učení (autismus, ADHD/ADD, dyslexie, dyspraxie a různé problémy chování a učení) je ještě jedna skupina stavů, která spadá do syndromu GAP, a to jsou schizofrenie, deprese, manická deprese nebo bipolární porucha a obsedantně-kompulzivní porucha.

Už Hippokrates řekl: „Všechny nemoci začínají v střevech.“ Děti a dospělí se syndromem GAP mají někdy velmi vážné zažívací problémy. Koliky, nafouklé břicho, plyny, průjmy, zácpu, potíže s jídlem a podvýživu. Lékaři těmto příznakům často nevěnují dostatečnou pozornost, protože v popředí stojí mentální příznaky. Pokud se podíváme na děti a dospělé se syndromem GAP, začnou trávicí problémy ve většině případů v době odstavení kojence, tzn. když se přechází z mateřského mléka na umělé a zavádí se tuhá strava. Ve druhém roce života se většina dětí s GAPS stává vybíravými v jídle, odmítají různé potraviny a omezí svůj jídelníček na několik jídel, většinou plných škrobu a cukru: snídaňové cereálie, sušenky, chipsy, popcorn, koláče, piškoty, sladkosti, banány, chléb, rýže a slazené jogurty.

Dítě obvykle odmítá jíst zeleninu, ovoce (kromě banánů), maso, rybu a vejce. Průjem a zácpa se velmi často střídají a obvykle jsou ve stolici vidět i nestrávené potraviny. Stolice často velmi silně a nepříjemně zapáchá. Nebo má dítě zácpu, není schopno vytlačit stolici 5–7 dní, někdy i více, což má za následek extrémně velkou a bolestivou stolici. Děti se často budí v noci, křičí a rodič nezná důvod. Když se nadbytečný plyn uvolní, nebo se jednoduše posune do jiných částí střev, bolest ustoupí a dítě se opět uklidní.

Většina autistických dětí ale není schopna komunikovat a říct rodičům o svých problémech, takže své pocity vyjadřují jinými způsoby: samostimulací, sebedestrukcí, výbuchy vzdoru, odmítáním jídla atd.

Více se dočtete v knize „Syndrom trávenia a psychológie“ (slovenský překlad knihy Dr. Natashy Campbell-McBrideové), dále v knize „IQ střev“ Joachima Bernda Vollmera nebo na internetu: www.margit.cz.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 22:06

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze