Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Onemocnění oběhové soustavy

Autor: Externí zdroj

Když pochopíme, jak funguje oběhová soustava, vždy nám to pomůže porozumět možným problémům, které s ní jsou spojeny. Jako lékařka jsem se mnoho let zabývala tím, jak pracuje srdce, co jsou tepny a žíly a co je jejich úkolem, ale plně chápu, že u každého tomu tak být nemusí. Proto vysvětlím, co je to krevní oběh, k jakým jeho poruchám může dojít a to nejdůležitější – jak může pomoci homeopatie při třech vybraných problémech: křečových žilách, hemoroidech a studených končetinách.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Když hovořím o různých obtížích a jejich homeopatické léčbě, nejčastěji používám na fyzické obtíže jako například křečové žíly léky v ředění 6 C a 12 C dvakrát denně. Na závažné obtíže, které vykazují jak fyzické, tak mentální příznaky (například srdeční selhání), předepisuji lék v ředění 30 C. Je to však jen hrubé vodítko a v případě komplexních příznaků vám vždy doporučuji požádat o radu profesionálního lékaře-homeopata.

Co je krevní oběh?

Srdce je v zásadě mocný sval, který funguje jako pumpa tím, že se střídavě stahuje a uvolňuje. Každý cyklus uvolnění a kontrakce tvoří jeden úder srdce, který vnímáme jako puls. Krev obíhající tělem a hlavou vstupuje dutou žilou (vena cava) do pravé strany srdce. Pravá strana srdce je rozdělena na pravou síň a pravou komoru. Mezi nimi se nachází chlopeň, podporující pohyb krve jedním směrem. Když se srdce stáhne (dojde ke kontrakci), je krev poslána touto chlopní přes cévu, jež se nazývá plicnice, do plic. Těmi krev projde a absorbuje v nich kyslík ze vzduchu, který s každým nádechem vdechneme. Okysličená krev se potom vrátí plicními žilami nejprve do levé síně a pak do levé komory. Nakonec je vtlačena do aorty, což je největší tepna vedoucí z levé strany srdce. Krev potom prochází celým tělem a hlavou a cestou uvolňuje svůj cenný náklad kyslíku, až se vrátí dutou žilou do srdce a celý proces začne znovu.

Důležitost krve spočívá v tom, že každá živá tkáň a buňka potřebuje kyslík pro svůj růst, obnovu a reprodukci. Kyslík dává krvi světlou barvu. Krev odebíraná v nemocnici nebo u praktického lékaře při rutinních krevních testech má tmavou barvu, protože pochází ze žil (pokud sestra nebo lékař neudělali chybu!), a tak obsahuje málo kyslíku.

Tepny a žíly

Kdybychom oběh popsali jako rodinu, měly by tepny vlastnosti starších bratrů. Jsou silné, jejich stěny jsou relativně tlusté, tvořené svalovinou. Je těžké je natáhnout, ale o to lépe udrží tlak. Jsou schopné se vyrovnat s rozdíly v tlaku, které jsou způsobeny střídajícím se stahováním a uvolňováním srdce. Když jsou však vystaveny příliš vysokému tlaku, začnou své stěny zpevňovat, podobně jako se zpevní svaly sportovce nebo kulturisty, když je více namáhají. To u tepen vede ke zhoršení schopnosti se natahovat, a proto uvnitř nich vzrůstá tlak, který měříme jako krevní tlak.

Žíly jsou jako mladší bratři. Mají tenčí stěny a tvoří je méně svaloviny nebo malý počet svalových buněk. Nezvládnou udržet tlak stejným způsobem jako tepny. Tepny jsou propojeny se žilami. Malé tepny, které se nazývají tepénky, jsou menší a menší, až jsou z nich kapiláry, jež se naopak spojují a tvoří větší žilky, které přecházejí do ještě větších žil. Když se krev dostane zpět do žil, tlak z větší části již klesl, to znamená, že v žilním systému je tlak nízký. Návratu krve ze spodní poloviny těla k srdci, kdy krevní oběh překonává gravitační sílu, napomáhají malé jednocestné chlopně v žilách našich dolních končetin.

Tak – máme pumpu a síť tepen a žil, které nás drží naživu a zdravé. Co se může pokazit? O tom se dozvíte více v příštím článku!

Autor: Jenifer Worden

Jenifer Wordenová je lékařka, členka Královského kolegia praktických lékařů a členka britské Fakulty homeopatie. Pracuje na částečný úvazek jako praktická lékařka britského Národního zdravotního systému v zdravotním středisku na předměstí v Ringwoodu v hrabství Hampshire a rovněž má svou soukromou praxi v městečku Highcliffe v hrabství Dorset, kde provozuje homeopatii a akupunkturu.

Zdroj: www.britishhomeopathic.org

TIP REDAKCE - článek: "Homeopatie a problémy s křečovými žilami"

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Externí zdroj

Autor: Externí zdroj

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.9.2020 06:38

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze