Rychlé rady
Víte, že ...
Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Kakosty – čapí nůsky – jako čápi děti přinášejí
Autor: Magdaléna Dobromila Staňková
Kakost smrdutý - Geranium robertianum
Kakosty patří spolu s africkými pelargoniemi do stejné botanické čeledi kakostovitých – „geraniaceae“. Všechny mají jedlé květy a jejich listy jsou tvarem podobné pelargoniím. Čapí nůsek jako lidový název vznikl podle odkvetlých semeníků, které mají špičatý tvar čapího zobáku a vymršťují svá semínka okolo pomocí speciální osiny.

Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková
Ve středověku ho pro jeho hojivé schopnosti měli v oblibě hlavně ranhojiči. Hildegarda z Bingenu nazývala kakost „milost boží“. Kromě planých druhů se kakosty pěstují také v okrasných formách na zahradách a některé mají i vonné listy. Kakost luční (Geranium pratense) roste na loukách. Mezi kameny či na zídce roste jeden z nejmenších, ale nejvíce léčivý kakost smrdutý (Geranium robertianum), který po rozemnutí listů zapáchá jako štěnice. V lidovém léčitelství se užívají oba druhy, jejich nať i s květy a oddenek.
Co obsahuje a jak působí
Nať kakostu smrdutého obsahuje: silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, pryskyřice a barvivo – geraniovou červeň. Má protizánětlivé působení a podporuje otěhotnění u žen, které touží po dítěti. Kakost se užívá při průjmu a vnitřním krvácení, při onemocnění ledvin, jater a žlučníku, ledvinovém písku a kamenech, onemocnění močových cest a při moči v krvi. Jako protizánětlivá a močopudná bylina pomáhá vylučovat škodliviny z těla. Zevně se používá odvar na kloktání při zánětech v ústech, jako antiseptický obklad na hnisavé vyrážky, akné, ekzémy, vředy a nehojící se rány.
Pro zdraví duše: "Lehké je přijmout, co tě potěší, těžší je zachovat klid v nesnázích, vytrvale se o to snaž."
Recepty pro zdraví
- Odvar z kakostu při průjmu: 2 lžíce sušeného oddenku či nati kakostu vložíme do studené vody a přivedeme k varu, povaříme 5 minut a ještě 10 minut necháme louhovat. Pak scedíme a užíváme max. 4x denně polévkovou lžíci.
- Odvar z kakostu na kloktání při zánětech v ústech, zevně jako obklad na vyrážky, akné, ekzémy a nehojící se rány: 10minutový odvar ze 2 lžiček sušené nati kakostu ve 250 ml vody. Louhovaný ještě 10 minut necháme vychladit ke kloktání nebo do něj namáčíme čistou látku na obklady na rány a vyrážky.
- Léčebná kúra s kakostem smrdutým pro podporu početí: Ze sušené nati kakostu připravíme čaj z 2 lžiček nati na 600 ml vroucí vody, louhujeme 15 minut a scedíme. Čaj by měli popíjet oba partneři – ženy 250 ml za den a muži 350 ml. Nebo svaříme kakost ve víně: do 1 litru kvalitního vína dáme 1 hrst sušené nati kakostu, krátce svaříme asi 2 minuty a necháme vychladit. Přecedíme, přidáme 1 lžíci medu a popíjíme ve dvou po 100 ml za den.
Pro děti a maminky
Kakost má pověst afrodisiakální byliny pomáhající ženám k otěhotnění. Svařený ve víně ho mají popíjet oba partneři. Název čapí nůsek ukazuje na špičatý tvar odkvetlých semeníků, ale také prý na čápa přinášejícího děti… Ze svého dětství si pamatuji fialové okvětní plátky lučních kakostů. Květ jich má přesně pět jako prstů na ruce. S oblibou jsme si je olíznuté lepili na nehty, vypadaly pak jako namalované. Hojivé a čistící účinky kakostu ocení všichni s problematickou pokožkou s akné, zejména v pubertě a při hormonálních změnách. Všechny kakosty patří mezi jedlé rostliny, a proto jejich kvítky můžeme bez obav použít od kteréhokoliv druhu planého i zahradního na ozdobu letních jídel a nápojů. Vyjímá se zejména na dezertech a ovocných salátech ze sezónního ovoce. Modré květy lučních kakostů se vyjímají úžasně na zmrzlině, dortech a borůvkových koláčích.
Pěstování a sběr
Zahradní ozdobné kakosty se snadno pěstují a rozrůstají, v zahradnictví najdeme pestrou paletu barev jejich květů i druhů s voňavými listy. Mezi planými druhy vynikají výrazně barevnými květy kakost luční a kakost krvavý. Jsou ozdobou nejen na loukách, ale i v přírodních zahradách. Kakost smrdutý najdeme v lesích, parcích, ale i na kolejích či zdech. Je to nenáročná drobná rostlinka, má ráda vlhká místa. Zajímavostí je, že svá semínka vystřeluje do dálky až 1,8 metru. Sbíráme kvetoucí nať (někdy i s kořeny) od června do září a sušíme ji ve stínu. Oddenky se vykopávají pozdě na podzim. Očištěné se rozříznou na části, dobře usuší a uchovávají ve sklenici z tmavého skla. Při sběru v přírodě pozor na záměnu s jedovatou krabilicí mámivou, která má v mládí podobné listy a též zapáchá, ale později je mnohem větší a má okoličnaté bílé květy. Kakost poznáme bezpečně v době květu podle zářivě růžových kvítků malé velikosti 0,5–1 cm, typického „štěnicovitého“ zápachu a načervenalých chlupatých stonků.
Více o bylinkách se dozvíte na blogu M. D. Staňkové a v knihách autorky Bylinky pro děti a maminky + právě vyšla v nakladatelství Grada i nová kniha „Bylinky pro děti a maminky 2“.
V herbáři bylinkové „dvojky“ najdete nejobyčejnější léčivé plevely, ale i nové, méně známe bylinky, které lze u nás sbírat či vypěstovat, stejně tak stromy i keře, léčivé druhy obilovin, zeleniny, ovoce a koření. Rozdělení herbáře je opět podle ročních období s doporučeními pro zdraví v úvodu. Nechybí ani oblíbený rámeček s radami pro těhotné, kojící maminky a děti, který v jiných podobných knihách nenajdete. Kapitoly o rodičovství a domácím léčení těla i duše pomocí bylin a aromaterapie vyplynuly z osobních zkušeností autorky se třemi dětmi. Na své si přijdou i tátové, kteří nechtějí být odstrčeni z kuchyně, neboť také rádi vaří a s láskou se starají o své děti.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích