Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Slunovratové i svatojánské sušenky

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Letní (i zimní) slunovrat je oslavován na celém světě. Všechny tradice spojují oslavy slunovratu se zapalováním ohně – někde se zapalovali čtyři ohně na čtyři světové strany, jinde se pouštělo hořící kolo z kopce, podobně jako na svatého Jana. Ostatně zvyky letního slunovratu a svátku svatého Jana jsou si podobné a mnohdy se slévají.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová

Původně byl svátek letního slunovratu plný magie a kouzel. Pozornost byla věnována zejména bylinám a plodům. Den se mohl začít koupelí v ranní rose či potoce, která sloužila podpoře zdraví, plodnosti a krásy. Večer se přeskakovaly vysoké ohně. Oheň symbolizoval očistu a měl účastníky oslavy zbavit neštěstí i nemocí. Zdůrazňoval se také očistní účinek živlu vody – i ve formě slz, které čistí emoce.

Bylinky, které se nasbíraly v tyto dny, prý mají zvláštní léčivou sílu a nazývaly se svatojánským kořením. Pokud chcete doopravdy dodržet tradici, je nutné při sběru zachovat mlčení a nedívat se za sebe. Takhle nasbírané byliny totiž zabezpečí zdraví po celý rok.

K svátku letního slunovratu i k svatojánské noci tradičně patří „krev svatého Jana“, „láska svatého Jana“ a „pas svatého Jana“ – je to třezalka tečkovaná, mateřídouška a pelyněk. Řadí se k nim také květ černého bezu a několik dalších, v tuto dobu kvetoucích bylinek.

Připomeňte si v tyto slavnostní dny se svými blízkými, třeba i dětmi a vnoučaty, důležitost společného času, kterého máme jindy tak málo. Upečte si spolu sušenky, které jsou nejen hezké, ale i skvěle chutnají.

Potřebujeme:
180 g máslo
1 - 2 lžic medu
1 lžička prášek do pečiva
500 g celozrnné žitné mouky
2 vejce
50 g cukru
mléko (anebo vodu) podle potřeby
čerstvé nebo sušené slunovratové bylinky – třezalku, levanduli, sléz, šalvěj (vynecháme, pokud bude sušenky konzumovat těhotná, nebo kojící maminka), lupínky růží, sedmikrásky, měsíček…

Postup: Nejdříve smícháme suché ingredience i s nasekanými bylinkami, poté přidáme mokré součásti. Uhněteme těsto, vyválíme a vykrajujeme kytičky. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C. Ještě horké sušenky můžeme potřít bylinkovým (nebo javorovým) sirupem a posypat bylinkami.

TIP: Sušenky můžete použít i jako dekoraci do kolébky, kterou spolu připravíte pro svatého Jana před svatojánskou nocí. S dětmi svatému Jeníčkovi zazpívejte ukolébavku, nechat mu tam několik sušenek. A možná jim svatý Jan s vděčností přinese požehnání a drobný dárek – například pytlíček bylinkového čaje. U nás svatý Jeníček o svatojánské noci spinká pod kuchyňským stolem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 21:51

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze