Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Atopický ekzém očima nutričního poradce

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Možná vás to překvapí, ale atopický ekzém je jednoznačně nejčastějším důvodem, pro který mne klienti vyhledají. Malých „atopiků“ mám ve své poradně opravdu hodně. Mnohým jsem naštěstí pomohla, i když to vůbec nebylo jednoduché a snadné. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Někdy jsou maminky už poučené. Samy poznaly, že jídlo stav ekzému ovlivňuje. Jindy o tom, jak moc je jídlo důležité, nevědí a přišly proto, že je „poslala kamarádka“. To je pak ještě o kousek složitější.

Klasická medicína s potravinami u ekzémů pracuje jen v případech, kdy jsou pozitivní krevní testy. Když např. „vyjde“ alergie na bílkovinu kravského mléka, doporučí lékař vysadit mléčné výrobky (v některých případech je mamince doporučeno jen jejich omezení, což opravdu nechápu). Bohužel je ale téměř jisté to, že mléko není jediným alergenem, který dítěti vadí. Problém je v tom, že mléko zalergizuje střevo. To pak reaguje citlivě i na jiné potraviny, které je třeba také na určitou dobu z jídelníčku vysadit. Moje zkušenost je taková, že má dítě „primární alergii“ na určitou potravinu (nejčastěji na mléko, pšenici, lepek) a k ní se po určité době, kdy je dítě (a jeho střevo) alergenům vystaveno, přidávají alergie další. Čím více nevhodných potravin se odhalí, tím rychleji se střevo uklidní a pokožka uzdraví.

Při negativních výsledcích lékaři vůbec jídlo nezohledňují – doporučují jíst vše. To je ale velmi zjednodušené řešení. Znám spoustu maminek, jejichž dítěti se žádná alergie na krevních testech nepotvrdila, ale po vysazení určitých potravin se ekzém zlepšil a po opětovném zařazení potraviny došlo ke zhoršení. Nejsem biochemik a možná se pletu, ale podle mne trvá určitou dobu, než tělo začne vyrábět protilátky v takové míře, aby byly detekovatelné.

Nejlepším příkladem jsou krevní testy na lepek. K tomu, aby byly průkazné, se doporučuje jíst minimálně 14 dní před odběrem potraviny s lepkem, a to alespoň 3x denně. A ani tehdy není výsledek jistý.

Jediným řešením, které klasická medicína nabízí, jsou antihistaminika, která tlumí imunitní reakci, ale která při dlouhodobém užívání oslabují imunitní systém a pro úplně malé děti nejsou vhodná.

A pak tu jsou kortikoidní masti. Ty jsou, tedy měly by být, krajním řešením, které ale někdy může pomoct celé rodině, hlavně psychicky. Je velmi snadné napsat, že jsou škodlivé a že nic neléčí. Kdo ale neměl doma malého atopika, tak neví, jak velmi náročný je každý den i noc. Nemůžu odsoudit nikoho, kdo se pro řešení kortikoidy rozhodne. Bohužel ale pak riskuje další komplikace a hlavně následné zhoršení ekzému po jejich vysazení. Na druhou stranu, když si uvědomíte, že kůže a psychika jsou provázané – a u malých dětí to není psychika jejich, ale psychika rodičů – pak je jasné, že po týdnech probdělých nocí jde psychika dolů a kůže ji pak následuje.

Pokud se přece jen pro kortikoidy přechodně rozhodnete, určitě nedávejte běžně doporučenou dávku. Stačí malé množství masti smíchat s trojnásobným množstvím indiferentního promazávacího krému. S krémy je to ostatně také velmi složité. Neexistuje žádný univerzální krém, rozhodnout nepomůže reklama ani cena. Celkem dobrou zkušenost mám s obyčejnou modrou Indulonou, jinak je to o zkoušení.

V dalším mém článku "Jaké potraviny při atopickém ekzému" najdete informace o potravinách a další doporučení při potravinových alergiích. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 28.9.2021 12:21

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze