Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Cestování a průjem

Autor: PharmDr. Lenka Štýsová

Blíží se čas prázdnin a dovolených, všichni se již těšíme na zasloužené volno a chceme si odpočinek užít co nejvíce. Mnoho z nás zamíří za horkým sluncem, mořem a jinými krásami světa. Nejčastější příčinou, která nám tyto dny dovolené může znepříjemnit, jsou zažívací potíže spojené s průjmem, nevolností a zvracením. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Velice rizikové jsou tropické oblasti Afriky, Asie i Jižní Ameriky. Zažívací potíže se většinou objeví 3. až 4. den pobytu a nejčastějším původem jsou kontaminované potraviny a voda. Naše zažívání není přizpůsobeno na místní bakterie, viry a parazity.

Abychom si dovolenou co nejvíce užili, je vhodné dodržovat několik preventivních zásad:

 • Nepoužívat vodu z kohoutku nejen na pití, ale i k čištění zubů
 • U balených vod důkladně zkontrolovat neporušenost uzávěru
 • Vynechat přidávání ledu do nápojů
 • Zeleninu a ovoce jíst jen takové, které si mohu oloupat
 • Ovoce i zeleninu omýt nejdříve balenou vodou
 • Jíst jen dobře tepelně opracované maso
 • Pozor též na zmrzlinu

Preventivně můžeme užívat již před cestou probiotika, která napomohou správnému fungování našeho střeva.

Při akutním průjmu je velice důležitá hydratace a doplňování tekutin a minerálů. Vhodné jsou neslazené minerální vody nebo speciální rehydratační roztoky. Ztráta vody a minerálů může být velmi nebezpečnou komplikací průjmu, zvláště u dětí a starších osob.

Velice důležitou součástí léčby je dieta. Je třeba se vyvarovat všech potravin, které mohou zažívání podráždit, vynechat též tučná a sladká jídla. Ideální je konzumace sucharů, staršího bílého pečiva, banánů, uvařené rýže a mrkve. U malých dětí je vhodný odvar z rýže a mrkve. Později lze přidat vařené kuřecí maso a další potraviny zařazovat do jídelníčku velice opatrně a pozvolna.

Často se používají střevní adsorbencia - látky schopné vázat na sebe nejrůznější toxiny - jde např. o aktivní uhlí a diosmectid. U infekčních průjmů je vhodné použít střevní desinficiencia (cloroxin) nebo některá antibiotika, která nám předepíše lékař.

Pomoci nám může i homeopatie:

 • Arsenicum album 9 C je lék na páchnoucí průjem, často po zkaženém jídle, stolice je tmavá, často i se zvracením. Pacient je unavený a bledý, bez chuti k jídlu. Mohou se objevovat i pálivé bolesti.
 • V případě vyčerpávající průjmu s křečovitými bolestmi nám uleví lék Podophyllum peltatum 9 C. Stolice je velice vodnatá a často po požití nadměrného množství ovoce, zejména v teplých krajích.
 • Pokud je průjem bez křečí a spojený s nadýmáním, výborně nám pomůže lék China 9 C. Tento lék ovlivňuje hospodaření těla s vodou a je proto vhodný u každého průjmu, abychom se z jeho následků rychleji zotavili.

Dávkování: Homeopatika bereme 5 granulí vždy v rytmu stolice. Na doléčení průjmu užíváme lék China 9 C 2x denně 5 granulí.

 • Při cestách do cizích krajin je dobré přibalit i lék Nux vomica 9 C, který nám uleví od zažívacích potíží spojených s konzumací nezvyklých jídel a koření.

Přeji Vám krásnou dovolenou bez rychlého hledání toalet.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Lenka Štýsová

Autor: PharmDr. Lenka ŠtýsováFarmaceutka, homeopatka

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.6.2019 11:17

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze