Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Sex není tabu ani v seniorském věku

Autor: MUDr. Eliška Bartlová

I v seniorském věku může být sex příjemnou záležitostí. Jen ho není třeba brát příliš vážně. Vždyť jde o zábavu ve dvou, o příjemné dotyky a těch není nikdy dost. Prostě sex je pro potěšení ze života, i autoerotika je velmi příjemná. Mít chuť na sex přece znamená, že tělo stále funguje, tak jak má. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

I starší lidé prožívají lásky – touha a sex je pak jen normálním pokračováním takového vztahu. Stárnutí však s sebou přináší i zdravotní problémy, které mohou do jisté míry ovlivnit také sexuální život.

Normální stárnutí znamená fyzické změny v těle ženy i muže. Tyto změny však někdy mohou ovlivnit schopnost mít a prožít uspokojivý pohlavní styk. Velké změny se dějí v ženské vagíně – s věkem se vagína zkracuje a zužuje. Její stěny jsou tenčí a tužší, tvoří se méně vaginálního sekretu, což může ovlivnit i pohlavní styk a požitek z něj. Mnohdy párům pomůže použití lubrikačního gelu, který je volně prodejný v drogeriích i lékárnách.

Mnohé muže začíná se zvyšujícím se věkem trápit erektivní dysfunkce (laicky známá jako impotence). Jedná se o přetrvávající potíže, kdy má muž problém dosáhnout a udržet si erekci potřebnou pro uspokojivý pohlavní styk. Muži trvá déle, než dosáhne erekce, penis často není dostatečně ztopořený jako dříve.

Sexualita má však svou emoční a fyzickou stránku, důležitá je jejich rovnováha. To, jak se cítíte, může ovlivnit to, co jste schopni fyzicky udělat. Je mnoho starších párů, které nacházejí v sexu daleko větší uspokojení, než když byli mladší. Mají více času a soukromí, nic neodvádí jejich pozornost.

Samozřejmě ale starší páry čelí stejnému stresu každodenního života jako lidé mladšího věku. K němu se navíc přidávají obavy ze stárnutí, nemocí, odchodu do důchodu, nutné změny životního stylu, nedostatku financí, což se může v konečném důsledku zobrazit i v jejich sexuálním životě. Mějte proto vždy na paměti těchto několik jednoduchých rad:

 • Pokud má váš partner problémy s erekcí, nebo vaše partnerka nevykazuje pro sex tolik nadšení jako dříve, nepodezírejte je automaticky z toho, že o sex nemají zájem.
 • Neobviňujte sebe ani svého partnera.
 • Promluvte si otevřeně o tomto problému s partnerem.

Homeopatické léky, které mohou pomoci:

 • Arsenicum iodatum 9 C – je lék pomáhající při zmírnění suché kůže kolem genitálu u žen – kůže šupinkuje, je křehká.
 • Sepia officinalis 15 C – lék povzbuzuje chuť na sex u žen, zvyšuje provlhčení poševní sliznice.
 • Conium maculatum 9 C – touha je zachována, ale není erekce, ev. erekce je neúplná a příliš krátká, výron semene doprovází řezání v močové trubici.
 • Phosphoricum acidum 15 C – prudké libido, nedostatečná erekce, velké oslabení z poluce. Často je to důsledek dlouhodobého emocionálního přetížení nebo stav po vyčerpávající nemoci a touha je především po odpočinku, spánku a teple. Je také porucha soustředění, mohou být závratě.
 • Lycopodium clavatum 9 C – senilní a presenilní poruchy erektivity – pozitivní libido, ale nedostatečná erekce.
 • Kalium phosphoricum 15 C – pro muže celkově nervózní, je přítomna celková ochablost se sexuální slabostí a bolestmi v kříži.
 • Selenium 15 C – je další lék na impotenci. Je určen pro muže, který touží po sexu, trpí ale nedostatečnou erekcí, předčasnou ejakulací a nočními polucemi. Ke vzniku problému vede fyzické a psychické přetěžování, alkohol, větší množství kávy a nedostatečné množství spánku. Pacienti také často trpí vypadáváním vlasů, které se mastí, kůže je rovněž celkově mastnější, může se vyskytovat akné nebo šupiny ve vlasech.
 • Argentum nitricum 15 C – ochabnutí erekce při pokusu o soulož.
 • Agnus castus 9 C – u obou pohlaví zvyšuje pohlavní touhu, je-li úplný úbytek libida. Lék je na lékařský předpis.

Dávkování: 1–2x denně 5 granulí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eliška Bartlová

Autor: MUDr. Eliška Bartloválékař, odborník v homeopatii, člen HLA

Homeopatii praktikuji od roku 1992 a od roku 2009 se věnuji pouze homeopatické praxi a pedagogické činnosti jako lektor CEDH -
Mezinárodní školy klinické homeopatie. To vše mne naplňuje radostí, neboť věřím, že přispívám k rozšíření povědomí o homeopatii a o jejích možnostech.
Motto: "Pokud máme mít v něčem jistotu, pak rozhodně v tom, že nikdy neexistuje pouze jediný prostředek k vyřešení nějakého problému." Georges DEMANGEAT

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 10.4.2020 08:02

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze