Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Sex není tabu ani v seniorském věku

Autor: MUDr. Eliška Bartlová

I v seniorském věku může být sex příjemnou záležitostí. Jen ho není třeba brát příliš vážně. Vždyť jde o zábavu ve dvou, o příjemné dotyky a těch není nikdy dost. Prostě sex je pro potěšení ze života, i autoerotika je velmi příjemná. Mít chuť na sex přece znamená, že tělo stále funguje, tak jak má. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

I starší lidé prožívají lásky – touha a sex je pak jen normálním pokračováním takového vztahu. Stárnutí však s sebou přináší i zdravotní problémy, které mohou do jisté míry ovlivnit také sexuální život.

Normální stárnutí znamená fyzické změny v těle ženy i muže. Tyto změny však někdy mohou ovlivnit schopnost mít a prožít uspokojivý pohlavní styk. Velké změny se dějí v ženské vagíně – s věkem se vagína zkracuje a zužuje. Její stěny jsou tenčí a tužší, tvoří se méně vaginálního sekretu, což může ovlivnit i pohlavní styk a požitek z něj. Mnohdy párům pomůže použití lubrikačního gelu, který je volně prodejný v drogeriích i lékárnách.

Mnohé muže začíná se zvyšujícím se věkem trápit erektivní dysfunkce (laicky známá jako impotence). Jedná se o přetrvávající potíže, kdy má muž problém dosáhnout a udržet si erekci potřebnou pro uspokojivý pohlavní styk. Muži trvá déle, než dosáhne erekce, penis často není dostatečně ztopořený jako dříve.

Sexualita má však svou emoční a fyzickou stránku, důležitá je jejich rovnováha. To, jak se cítíte, může ovlivnit to, co jste schopni fyzicky udělat. Je mnoho starších párů, které nacházejí v sexu daleko větší uspokojení, než když byli mladší. Mají více času a soukromí, nic neodvádí jejich pozornost.

Samozřejmě ale starší páry čelí stejnému stresu každodenního života jako lidé mladšího věku. K němu se navíc přidávají obavy ze stárnutí, nemocí, odchodu do důchodu, nutné změny životního stylu, nedostatku financí, což se může v konečném důsledku zobrazit i v jejich sexuálním životě. Mějte proto vždy na paměti těchto několik jednoduchých rad:

 • Pokud má váš partner problémy s erekcí, nebo vaše partnerka nevykazuje pro sex tolik nadšení jako dříve, nepodezírejte je automaticky z toho, že o sex nemají zájem.
 • Neobviňujte sebe ani svého partnera.
 • Promluvte si otevřeně o tomto problému s partnerem.

Homeopatické léky, které mohou pomoci:

 • Arsenicum iodatum 9 C – je lék pomáhající při zmírnění suché kůže kolem genitálu u žen – kůže šupinkuje, je křehká.
 • Sepia officinalis 15 C – lék povzbuzuje chuť na sex u žen, zvyšuje provlhčení poševní sliznice.
 • Conium maculatum 9 C – touha je zachována, ale není erekce, ev. erekce je neúplná a příliš krátká, výron semene doprovází řezání v močové trubici.
 • Phosphoricum acidum 15 C – prudké libido, nedostatečná erekce, velké oslabení z poluce. Často je to důsledek dlouhodobého emocionálního přetížení nebo stav po vyčerpávající nemoci a touha je především po odpočinku, spánku a teple. Je také porucha soustředění, mohou být závratě.
 • Lycopodium clavatum 9 C – senilní a presenilní poruchy erektivity – pozitivní libido, ale nedostatečná erekce.
 • Kalium phosphoricum 15 C – pro muže celkově nervózní, je přítomna celková ochablost se sexuální slabostí a bolestmi v kříži.
 • Selenium 15 C – je další lék na impotenci. Je určen pro muže, který touží po sexu, trpí ale nedostatečnou erekcí, předčasnou ejakulací a nočními polucemi. Ke vzniku problému vede fyzické a psychické přetěžování, alkohol, větší množství kávy a nedostatečné množství spánku. Pacienti také často trpí vypadáváním vlasů, které se mastí, kůže je rovněž celkově mastnější, může se vyskytovat akné nebo šupiny ve vlasech.
 • Argentum nitricum 15 C – ochabnutí erekce při pokusu o soulož.
 • Agnus castus 9 C – u obou pohlaví zvyšuje pohlavní touhu, je-li úplný úbytek libida. Lék je na lékařský předpis.

Dávkování: 1–2x denně 5 granulí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eliška Bartlová

Autor: MUDr. Eliška Bartloválékař, odborník v homeopatii, člen HLA

Homeopatii praktikuji od roku 1992 a od roku 2009 se věnuji pouze homeopatické praxi a pedagogické činnosti jako lektor CEDH -
Mezinárodní školy klinické homeopatie. To vše mne naplňuje radostí, neboť věřím, že přispívám k rozšíření povědomí o homeopatii a o jejích možnostech.
Motto: "Pokud máme mít v něčem jistotu, pak rozhodně v tom, že nikdy neexistuje pouze jediný prostředek k vyřešení nějakého problému." Georges DEMANGEAT

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 31.10.2020 20:29

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze