Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Stres a málo pohybu zhorší trávení

Autor: Lucie Nestrašilová

Příčin špatného trávení může být mnoho, primární nemusí být vždy jen nevhodný jídelníček, ale třeba stres nebo nedostatek pohybu. A přiznejme si, že stresu nyní máme všichni nadmíru. S pohybem jsme na tom také bídně. Co s tím?

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Ve stresu míváme špatné stravovací návyky. Buď nejíme vůbec, nebo jíme příliš. Ani jedna cesta není správná. Myslet si, že když ve stresu nejím, aspoň zhubnu, je mylné. Stresem shozená kila se vrací velmi rychle a minimálně ve stejném množství. Pokud se tedy necítíte v pohodě a vnímáte, že vaše tělo nepřijímá stravu, jak má, zamyslete se nad příčinou tohoto stavu a snažte se onu příčinu zneškodnit.

Špatné trávení souvisí i s obranyschopností našeho organismu. Pokud není náš imunitní systém zcela v pořádku, ani naše trávení nebude v rovnováze.

Zapomenout však nesmíme ani na nejčastější příčinu potíží s trávením, tedy když sníme něco těžce stravitelného. Co třeba topinky s česnekem, houbové rizoto, bramboráky nebo smaženice? 

Praktické rady, jak předejít trávicím potížím:

  • Jezte pravidelně a menší porce.
  • Jezte pomalu.
  • Pokud můžete, po jídle pár minut odpočívejte. Jídlo tak lépe strávíte.
  • Nekuřte, nepijte alkohol a omezte pití kávy.

Tip: Čaj na podporu trávení

5 lžic heřmánku pravého, 5 lžic meduňky lékařské, 5 lžic máty peprné, 5 lžic semen fenyklu, 5 lžic bobulí borůvky. Na jeden šálek dejte 1 lžičku směsi, zalijte vroucí vodou a 10 minut louhujte. Pijte vždy po jídle.

Homeopatika na podporu trávení:

  • Nux vomica 9 C – je výborným lékem na jakoukoli zátěž žaludku, vhodný rovněž jako detox při nadměrném užívání léků.
  • Lycopodium 9 C – pomůže při zácpě či nechutenství. Pokud můžete sníst jen malé množství jídla, hubnete, bolí vás z hladu hlava, trápí vás větry, potíže se zhoršují odpoledne po 16. hodině nebo máte-li špatný pitný režim.
  • China 9 C – lék vhodný při nedostatečném pocitu žízně. Cítíte-li větry v „celém břiše“, tzn. pokud máte pocit nafouklého břicha chvíli po jídle, jste snadno unavitelní. Tento lék pomůže i při ztrátě tekutin (jakékoliv pocení, horečka, zvracení, průjem).
  • Chelidonium 9 C – máte-li problém s trávením tučných jídel, trápí vás žlučníkové potíže, bolest nebo pocit tíhy v pravém podžebří, někdy vystřelující pod pravou lopatku. Pokud se potíže zhoršují po kávě, česneku či topinkách, nebo při rozčílení. Tento lék je dobré brát i preventivně – dokáže vyčistit žlučník a žlučové cesty.

Podávejte před jídlem a po jídle. Můžete si tak občas dát i to, co hůře snášíte (např. jahody).

  • Carduus marianus 9 C (Ostropestřec marijánský) – lék vhodný na vyčištění a regeneraci jater a žlučových cest. Je výborný při zvýšených jaterních testech, např. po žloutence, po lékovém postižení jaterní tkáně (v kombinaci s homeopatickým lékem Phosphorus 9 C).

Všechny výše uvedené léky užívejte podle stavu – 2x denně 5 granulí. Lze je užívat i dlouhodobě.

Pokud vaše potíže přetrvávají, konzultujte váš stav s lékařem, odborníkem v homeopatii.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Poznámka: Tento článek byl napsán pod odborným dohledem MUDr. Evy Kettmannové.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 15:44

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze