Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Užitečné rady pro správné kojení!

Autor: Bc. Romana Gogelová

Součástí správné přípravy na kojení je i příprava bradavek. Pro senzitivní pokožku bradavek je výhoda, když je od 38. týdne gravidity denně ve sprše žena jemně masíruje například froté žínkou. Masáž bradavek neprovádějte dříve, protože stimulace bradavek může podpořit vylučování oxytocinu, a tím spustit předčasný porod. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Zvláštní péči si zaslouží již v těhotenství bradavky vpáčené. Vpáčené bradavky mohou mamince i dítěti značně zkomplikovat kojení, protože miminko není schopno na takové bradavce vytvořit správný úchop pro sání mateřského mléka, a tak nedokáže prs vyprázdnit a kvalitně sát. V případě, že máte vpáčené bradavky(u), použijte pro přípravu již v těhotenství formovače bradavek.

Silikonové formovače vyvíjejí tlak na vazivo prsního dvorce, díky tomu jsou pak bradavky formované do potřebného tvaru a vy jste plně připravená ke kojení. Před jejich aplikací je vhodná konzultace s odborníkem (porodní asistentkou, laktační poradkyní nebo lékařem na gynekologii). Vhodné období pro začátek takové přípravy je po 6. měsíci. Formovače začněte vkládat do podprsenky nejdříve cca na 1 hodinu a čas aplikace můžete postupně prodlužovat. Výhodou formovačů je, že je můžete používat i v období laktace. Formovače vložte do podprsenky před každým kojením na přibližně 30 minut.

Pro snadnější přiložení miminka je také vhodné před kojením prsy jemně namasírovat například v teplé sprše a nejlépe ručně odstříkat malé množství mléka, cca 3–5 ml. Ruční odstříkávání je dovednost, kterou se můžete naučit ještě v porodnici. Požádejte o edukaci porodní asistentky nebo laktační poradkyně. Pro prsní dvorce je tento způsob šetrnější než odsávačka. Miminko se díky takové přípravě prsu lépe přisaje a usnadníte mu kojení. Také pro bradavky je taková příprava velmi užitečná, protože pokud je prs v oblasti prsního dvorce malinko měkčí, může jej miminko snadněji správně uchopit a kvalitně sát. Tím zabráníte nežádoucím poraněním bradavek.

Pokud bradavky už poraněné jsou, je třeba zkonzultovat situaci s odborníkem na kojení – stěžejní jsou správná poloha dítěte u prsu a přiložení k prsu. Nezapomínejte, že miminko při kvalitním sání musí mít v pusince optimálně co největší část prsního dvorce, a ne jen samotnou bradavku, i když je velká. Pokud je dítě dobře přiloženo, má zeširoka otevřená ústa, rty jsou vytočené ven, nos volný – horní ret, dolní ret a brada se dotýkají prsu, jazýček miminka je pod bradavkou. Pokud děťátko dobře saje, slyšíme jen tiché sání a polykaní a nikoliv mlaskání.

Po kojení ošetřete dvorce mateřským mlékem a chvíli větrejte. Mateřské mléko obsahuje imunoglobuliny, které podporují zdraví pokožky prsních dvorců. Pokud používáte krémy na ošetření bradavek, dodržujte doporučení výrobce. Nanášejte jen malé množství a před kojením dvorce jemně očistěte. Na dvorce vždy před kojením rozetřete mateřské mléko. Větší množství krému na ošetření bradavek může způsobit, že miminku prs klouže z pusinky, používejte ho proto jen malé množství.

Tipy na řešení nejčastějších nesnází s bradavkami:

  • Pokud už je bradavka poraněná, neprodleně kontaktujte porodní asistentku nebo laktační poradkyni. Než se to zdaří, změňte směr přiložení miminka k prsu. Například pokud kojíte převážně z přední pozice, přiložte nyní miminko do fotbalové polohy a dodržte pravidla správného přiložení (viz výše).
  • Pro zrychlení hojení doporučuji léky Arnica montana 9 nebo 15 C a Nitricum acidum 9 C, oboje 3x denně 5 granulí.
  • Skvěle fungují také hydrogelové čtverce, které můžeme na bradavky přikládat, nebo kloboučky z koloidního stříbra Silverette.
  • Pokud praskliny na bradavkách secernují, čili vytéká z nich medově zbarvený sekret, který případně zasychá i do stroupků, je vhodný lék Graphites 9 C, opět 3x denně 5 granulí.
  • Jestliže se na bradavkách objeví kvasinková infekce, použijte lék Borax 5 C. Maminka užívá jednak perorálně 3x denně 5 granulí, ale se osvědčuje 10 granulí léku rozpustit v 10 ml vody a potírat prsní dvorce několikrát denně. Lék je vhodné dávat i miminku, protože kvasinková infekce způsobuje i vznik bolestivých povlaků v pusince děťátka. Pokud nemáte podprsenku z bavlny nebo funkčního, prodyšného materiálu, jistě si ji nyní pořiďte, můžete se tím vyhnout opakování této situace. Bradavky také často větrejte.
Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Romana Gogelová

Autor: Bc. Romana Gogelováregistrovaná porodní asistentka

Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Pořádá kurzy předporodní přípravy pro maminky, tatínky a jim blížké osoby "Přivádíme děti na svět beze strachu". O zkušenostech účastníků kurzů Romany Gogelové si můžete přečíst na www.rodinavezline.cz

Také provádí osobní konzultace, individuální přípravu k porodu, cvičení pro těhotné ženy a doporučuje homeopatii pro období těhotenství, porodu a šestinedělí.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:31

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze