Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jarní pylové alergie

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

S příchodem jara očekáváme i krásné počasí a těšíme se na pobyt venku. Přesto toto období může být pro někoho nepříjemná část roku, hlavně pro alergiky reagující na pyl jarních a letních rostlin. Do lékárny pak přicházejí pro radu pacienti s červenýma očima a kapesníkem u nosu. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Důležitou součástí léčby je i režimové opatření:

Lidem, které dráždí pyly, doporučuji pravidelné proplachování nosu nosní konvičkou s teplou slanou vodou. Hypertonický roztok soli pomáhá zmírnit otok nosní sliznice a podporuje její přirozenou ochrannou funkci. Díky tomu také sliznice uvolní hleny, které pak jdou dobře vysmrkat. Zároveň také působí jako očistná lázeň, kterou se smyje povrch nosní sliznice od vdechnutých pylů. Proplach nosní konvičkou doporučuji vždy po příchodu z venku.

Dále doporučuji po příchodu domů převléknout oblečení, opláchnou obličej čistou vodou nebo sprchu celého těla. Sníží se tak množství pylů uchycených na kůži i oblečení a jejich víření v domácím prostředí.

Je dobré nezapomínat na zkřížené potravinové alergie. Jsou potraviny, které mají podobnou strukturu bílkovin jako pyly některých rostlin. Takové potraviny pak mohou u alergika potencovat, tedy zhoršovat alergickou reakci.

Mezi časté jarní alergeny patří pyl břízy. S ní jsou zkřížené tyto potraviny: jablka, mrkev, celer, brambory, rajčata, banány, hrášek, broskve, meruňky, hrušky, švestky, maliny a lískové ořechy.

Při alergii na trávy jsou to: pšenice, rajčata, hrášek, sója, pažitka.

Pro alergiky je vhodné tyto potraviny v době, kdy „kvete" jejich alergen, úplně vyřadit z jídelníčku. Pokud to opravdu dodrží, jejich jarní alergie bude mít lehčí průběh.
Homeopatie může být v těchto případech velkým pomocníkem obzvlášť, když se s užíváním začne včas.

Homeopatika, která můžeme zařadit:

  • Už měsíc před tím než se pyly objeví, je vhodné užívat Pollens 15 C 2x týdně.
  • Jak začnou létat pyly ve vzduchu, užíváme Pollens 15 C 3x týdně (pondělí, středa, pátek) + Poumon histamine 15 C 3x týdně (úterý, čtvrtek, sobota). Pokud se objeví příznaky alergické reakce, je možné zvýšit Poumon histamine 15 C na 3-5x denně a k tomu přidat podle příznaků:
  • Allium cepa 9 C - vodná, dráždivá až pálivá rýma, která odírá kůži pod nosem
  • Nux vomica 9 C - ucpaný nos s kýcháním
  • Euphrasia officinalis 9 C - červené, oteklé oči se slzením

Dávkujeme 3-5x denně podle intenzity potíží.

Problematika pylových alergií a alergií obecně je však mnohem složitější a vždy je třeba mít na mysli, že základ zdravého imunitního systému je úzce spojen se stavem tenkého střeva. U alergiků je dráha tenkého střeva vždy oslabená a proto je vhodné podpořit jeho funkci například užíváním homeopatika Okoubaka 9 C 1x denně (min. 3 měsíce).

Nebo kúra speciálním gelem na vnitřní užívání (Enterosgel), který má vysokou absorpční schopnost a podpoří vyloučení toxinů a patogenů ze střeva.

Dále je na místě podpora střevní mikroflóry, pravidelným užíváním pickles (kvašená zelenina a kysané zelí bez konzervantů). Doporučuji pro dospělé 2x denně 1 polévkovou lžíci.

Teď na jaře (březen-květen) je vhodné k tomu podpořit i činnost jater a žlučníku, které zvýšením své funkce a obnovou buněk podpoří detoxikaci organismu.

  • Užíváme Chelidonium 5 C 1x denně (pokud není k dispozici, tak 9 C).

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 19:57

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze