Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

„Porodní asistentka pracuje hlavou, rukama a srdcem a to vše potřebuje umět používat v harmonii.“

Autor: Lucie Nestrašilová

Je jedinečná. Když jsem se s ní před mnoha lety setkala poprvé, cítila jsem z ní krásnou energii, lidskost, vlídnost. Celé ty roky je pro mě zosobněním oněch dvou slov „porodní asistentka“. Trošku lituji, že už nemám v plánu další děti, je přesně ta, kterou bych si na cestě k porodu přála mít. Jmenuje se Romana Gogelová.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Kdy se u tebe objevila touha stát se porodní asistentkou?

Od malička jsem se ráda motala kolem malých dětí a pečovala o ně. Chtěla jsem být dětská sestra, ale nebylo mi přáno, a tak jsem nakonec vystudovala gymnázium. Po dokončení studia jsem se tvrdošíjně rozhodla pokusit štěstí ještě jednou a jít na nadstavbové studium ženská setra (dnešní porodní asistentka). A tak se ze mne stala porodní asistentka.

Jak dlouho již práci porodní asistentky vykonáváš?

Pracuji ve svém oboru od roku 1989, už je to tedy dlouhá řada let. Asi 15 let jsem pracovala na porodním sále a po zbytek praxe v nemocnici na oddělení šestinedělí a rizikového těhotenství. Souběžně s tím jsem po mnoho let provozovala svou soukromou praxi a v ní připravovala ženy na porod. Poslední roky pracuji samostatně a v nemocnici občas hostuji, abych neztratila kontakt s nemocniční praxí.

Bez jakých charakterových vlastností se neobejde správná porodní asistentka?

Asi bych raději než výčet charakterových vlastností použila větu jedné ze svých kolegyň: „Porodní asistentka pracuje hlavou, rukama a srdcem a to vše potřebuje umět používat v harmonii.“

Co bys doporučila mladým dívkám, které se chtějí stát porodní asistentkou?

Aby se vzdělávaly nejen ve škole, ale i mimo ni, aby rozvíjely své dovednosti na seminářích a kurzech, kterých je nyní nepřeberně, a aby prošly nemocniční praxí a vycestovaly na zkušenou do zahraničí, než začnou samostatně pracovat.

Jak moc se změnila role porodní asistentky za posledních 10 let?

No popravdě spousta věcí, které v začátku mé praxe byly něčím jako sci-fi – například otec nebo doprovod u porodu, bonding, aromaterapie, homeopatie, porod do vody, různé porodní pozice atd. – dnes do praxe většiny kvalitních porodnic s respektem k rodící ženě patří. Jistě je však ještě mnoho věcí, které by se zlepšit daly. Patří k nim i potřeba individualizace péče o matku a dítě.

Tvoje profese je psychicky náročná. Jak o sebe pečuješ, abys vše zvládla a mohla být svým klientkám oporou?

To je velmi těžká otázka. Snažím se navštěvovat semináře pro podporu osobního rozvoje, čistím hlavu na procházkách se svou psicí Glorinkou. Hodně energie a podpory čerpám ze své rodiny, jsem s ní moc ráda. Velmi důležité jsou pro mě semináře a vzdělávací akce, setkání s inspirativními lidmi – to vše mi pomáhá vnášet do mojí praxe nový vítr a nevyhořet.

Kdy nastává ta správná chvíle pro první kontakt s porodní asistentkou?

Co se týká mne, vidím jako optimální, když si žena najde porodní asistentku, která ji bude provázet, hned v počátku těhotenství, i když pojišťovnou hrazenou péči bude mít u svého gynekologa. Porodní asistentka může ženu podporovat po celou dobu těhotenství, srozumitelným způsobem ženě vysvětlit vše ohledně jeho průběhu a dát řadu důležitých doporučení pro podporu zdravého těhotenství, fyziologického porodu a období šestinedělí a péče o novorozence.

Internet je plný dezinformací o těhotenství i porodu. Co má nastávající maminka a její partner dělat, aby těmto informacím nepodlehli a své těhotenství a následně porod prožili bez obav jako svou individuální zkušenost?

Jak už jsem řekla, porodní asistentka je opravdu erudovaný odborník a průvodce těhotenstvím, a to pro oba nastávající rodiče. I když nám internet dává spoustu užitečných informací, v těhotenství opravdu výhradně tuto cestu nedoporučuji. Přímý kontakt s porodní asistentkou je pro ženu jistě mnohem klidnější a bezpečnější cesta. Příprava může probíhat v kurzech nebo formou individuálních konzultací, porodní asistentka může také nabízet službu doprovodu při porodu v porodnici (což ovšem vždy neznamená, že porod v tomto zařízení sama povede – to záleží na smluvní dohodě s daným zdravotnickým zařízením). Jelikož je známo, že dobrý porod úzce souvisí také s klidem a nízkou hladinou adrenalinu, je jistě taková pomoc velmi hodnotná. Porodní asistentka dále pečuje o ženu a dítě po příchodu do domácího prostředí. To je obzvláště aktuální nyní, když se ve většině porodnic zkracuje pobyt v porodnici nebo na prosbu maminek probíhají tzv. ambulantní porody, po nichž ženy mohou po několika hodinách od porodu do domácího prostředí.

Na co se na tvých kurzech maminky nejčastěji ptají? Čeho se obávají?

Maminky se zajímají o to, jak podpořit zdravý růst miminka, jak rozpoznat porod, kdy odjet do porodnice, jak zvládnout šestinedělí a kojení. Mnohdy řeší výběr porodnice, která by vyhovovala jejich smýšlení o porodu a požadavkům na něj.

Je něco, co bys chtěla vzkázat nastávajícím maminkám?

Těhotenství je vzácné období, buďte vnímavé vůči děťátku i sobě a vzájemně se s radostí poznávejte už v těhotenství. Dítě je u porodu velmi aktivní účastník, podpořte jej a věřte sobě i jemu. Buďte u porodu co nejklidnější.

Medicína se mění před očima. Mění se také budoucí maminky?

Maminky se opravdu mění, mně osobně se s nimi velmi dobře pracuje, líbí se mi ten posun. Dnešní ženy jsou přemýšlivé, jsou o něco zralejší než dříve, jsou vzdělané a hodně se zajímají o vše kolem těhotenství a porodu. Mají svou konkrétní představu ohledně toho, co by chtěly pro svůj porod a své dítě. Vlivem vyššího věku a často i problémů s otěhotněním jsou však často jejich těhotenství problematičtější a to je pro ně stresující. Většina žen, s nimiž se mám možnost na předporodních přípravách setkávat, preferuje normální porod bez zbytečných intervencí a na to se také snaží reálně připravit.

Stává se ti, že se za tebou přijdou podívat maminky, které jsi dovedla až k porodu, s již odrostlými dětmi?

Ano, to se stane, vnímám to jako moc krásné spojení na celý život.

Kolik porodů už máš za sebou?

To skutečně nemám spočítáno.

Co vše jako porodní asistentka nastávajícím maminkám nabízíš?

Nabízím maminkám předporodní přípravu ve skupinkách, ale také individuální. Ta je vhodná pro ženy spíše introvertní nebo nastávající rodiče pracovně zaneprázdněné, kteří potřebují individuální plán přípravy. Součástí přípravy je vždy také dechová příprava na porod.

Velkou část mé práce nyní tvoří péče o ženu po porodu, poporodní návštěvní služba a laktační poradenství. Služba spočívá v tom, že mi žena většinou již při odchodu z porodnice zavolá a objedná si návštěvu v domácím prostředí. Taková návštěva pomůže maminku podpořit v kojení, zkontroluji při ní porodní poranění a poradím s péčí o ně, zkontroluji fyziologické funkce ženy a zavinování dělohy. Maminky chtějí rady ohledně péče o miminko, koupání, masáží novorozence. Co se týká jich samotných, pracujeme často na základní aktivaci pánevního dna po porodu. To vše probíhá v klidu a pohodlí jejich domova, což nepochybně zvyšuje komfort matky i dítěte. Ženy mohou využít moje služby samozřejmě kdykoliv, často s nimi řeším období laktační krize, případy retence mateřského mléka, počínající nebo opakované záněty mléčné žlázy kdykoliv v poporodním období.

Jak velkou roli hraje ve tvé praxi homeopatie?

Jako člověk, který si přeje hledat stále nové možnosti pomoci maminkám, využívám řadu metod – aromaterapii, tejpování, Bachovy esence a také homeopatii. Homeopatie vstoupila do mého pracovního života před mnoha lety a využívám ji ve své praxi pracovní i osobní takřka každodenně. Metoda nezatěžuje matku ani dítě a nabízí řešení řady potíží, na něž v těchto obdobích alopatické léky používáme jen v krajním případě. Homeopatie je v těchto případech opravdu platným pomocníkem.

Bylo pro tebe těžké integrovat homeopatii do své každodenní praxe?

Nebylo, udělala jsem si vlastní zkušenost a opravdu jsem nepochybovala, že když metodu nastuduji, bude mi v mojí praxi porodní asistentky velmi užitečná. Z již zmíněných důvodů bezpečnosti a minimální zátěže pro matku a dítě to byla pro mne opravdu velmi jasná volba.

Máš nějaký homeopatický lék číslo jedna, bez kterého se ve své praxi neobejdeš?

Nechci být nespravedlivá, protože je řada léků, které s velmi dobrou zpětnou vazbou používám, ale asi je to lék Arnica montana ve všech ředěních. Je to velmi užitečný lék v prvním trimestru gravidity, kdy dítko „hnízdí“, nebo když se objeví v těhotenství hematom, v situacích, kdy ženy trpí nespavostí a převalují se v posteli jako „princezna na hrášku“, při náročném a dlouhém porodu, v období předporodní přípravy, při hojení porodních poranění i po císařském řezu, při hojení prasklinek na bradavkách, léčbě hemoroidů, při zadrženém koagulu po porodu atd.

Děkuji Ti za rozhovor, těším se na naše společné sdílení nejen s budoucími maminkami. 

Rádi vám tímto zprostředkujeme i kontakt na Bc. Romanu Gogelovou, tvář naší Poradny porodní asistentky. Veškeré informace najdete na www.gogelovaromana.cz.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.3.2023 17:16

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze