Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Přípravy na vánoční svátky

Autor: Helena Míková

Vánoce. Co pro vás toto slovo znamená? Klid, mír na duši, pohodu s rodinou, nebo naopak s sebou nese příchuť valícího se stresu, shonu a nervozity?

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Upřímně, mám moc ráda čas vánočních svátků. Projít se sněhovým popraškem prosincového večera za tónů vánočních koled, vůně svařeného vína a radosti ze světélek všude kolem v pražských ulicích i na venkově je prostě krása. Je hodně lidí, kteří tento čas vnímají jako vzpomínání na něco důležitého v nás, na čas, kdy se otevírají poklady srdcí a všichni k sobě máme blíž. Jako kdyby se čas zastavil, vrátil nás zpátky do dětství a dal nám nahlédnout do hloubky podstaty života, na to, proč jsme vlastně tady, na propojenost všeho kolem nás. Advent a čas vánoční evokují čas klidu a míru.

Jsou však lidé, kteří „vidí“ naprosto odlišně. Pod tíhou moderního vnímání prostoru i času, běhu na krátké vzdálenosti, jen abychom byli všude první (pokud možno), jsou tlačeni kamsi, kde vlastně ani nechtějí být, ale neumí to přiznat sami sobě, natož ostatním. Už máš nakoupeno? Uklizeno? A co stromeček, umělý nebo velkou (!) jedličku (která posléze skončí na hromadě u nejbližších popelnic), dárky pro celou rodinu, psa, kočku a domácího králíčka? Kapr, losos, bramborový salát, pivo, víno…? Kde koupíme cukroví?! Vánoční esemesky a e-maily, odškrtáváme si seznam.

Stres doma, stres v práci, stres, stres, stres a vytřeštěný zrak, abychom stíhali vše, co se na nás valí. Jsme jako koně na Velké pardubické, kteří se ženou do cíle. Ale co je vlastně tím cílem? Štědrý den? V kolika rodinách se právě v tento sváteční den strhne vášnivá hádka z naprosto nicotného důvodu, který je tou pomyslnou poslední kapkou napnuté psychiky, ozve se pláč ženy a mužovo třísknutí dveřmi… Nespokojenost dětí s dárky (a proč nemám tablet?!), rozpaky nad stopadesátým pyžamem a ponožkami. Atmosféru mnohde „dotváří“ celý den zapnutý televizor, který má přinést do rodiny pohodu každoročně opakovanými pohádkami. Co se zastavit, rozhlédnout se a uvědomit si, o čem tento den (ale nejen on) vlastně je či má být? O pohodě, blízkosti, o nás samých a našich milovaných.

Je to na nás. Můžeme si vybrat, jestli přípravu na vánoční svátky pojmeme jako nutný sprint ve smyslu mnoha povinností, nebo zda se naopak pokusíme jít dovnitř, zaměřit se na svůj vlastní duchovní posun (ať už máme jakoukoli „víru“) a zároveň s tím na zlepšování vztahů s ostatními. Svátky jsou ne o naleštěném povrchu, kterým se snažíme ukázat ostatním, jak jsme dobří, ale o hloubce, kterou všichni celý život hledáme, ale málokdy se do ní chceme (či umíme) skutečně ponořit. Je to o vztazích: sami se sebou, s blízkými, ale i zcela neznámými lidmi. O propojení nás všech a pochopení, že jsme na stejné lodi, a je na nás, jestli se bude potápět nebo vesele plout za každého počasí. Chtělo by to trochu klidu na duši a nadhled. Kde ho vzít? Vytvořme si jej!

Vánoční svátky jsou příležitostí „odpádlovat“ starosti, vyrazit s rodinou do přírody, vyválet se ve sněhu (je-li), dívat se na hvězdy a vyhnout se tlačenicím nákupních středisek. „Štěstí za peníze nekoupíš,“ zpívá se v jedné písni – a je to svatá pravda. Svědčí o tom povánoční frustrace mnoha lidí z dárků, které nechtěli, které rychle omrzí (hm, hm, co ještě nemám?) a z nasbíraných kil z vánočního hodování. Zkuste to jinak. Zvolněte, nic vám neuteče a hlady také jistě o Vánocích neumřete. Týden mezi Štědrým dnem a Silvestrem vyplňte pohybem na čerstvém vzduchu, místo televizorů dětem na dobrou noc přečtěte pohádky (nebo je zkuste převyprávět dle své fantazie). Šťastné, veselé a pohodové Vánoce!

Doporučení MUDr. Evy Kettmannové

Homeopatika pro rodiče:

 • proti únavě z předvánočního finišování v práci: Phosphoricum acidum 15 C 2x denně, nejlépe ráno a kolem poledne, Magnesia phosphorica 9 C na večer,
 • trávicí potíže obecně: Nux vomica 9 C 3x denně,
 • bolesti žlučníku po těžkém jídle: Chelidonium 9 C 3x denně,
 • průjem z divokých kombinací (slané, sladké, mléčné, mastné) – Antimonium crudum 9 C 3x denně.

Homeopatika pro děti:

 • neschopnost usnout z radostného očekávání: Coffea cruda 9 C před spaním
 • trávicí potíže – viz výše + u dětí přidat vždy China 9 C na rehydrataci po průjmu a zvracení
 • na podporu imunity Echinacea 5 C 2x denně celkem 10 dnů

Bachovy esence:

 • vyčerpání, únava fyzická i psychická: Oliva
 • stres v práci z finišování projektů na konci roku, účetnictví atp.: Rescue Remedy
 • úzkostné stavy z přetížení povinnostmi: Rock Rose, Rescue Remedy, Aspen
 • nespavost z přemýšlení o problémech „co je ještě potřeba udělat“: White Chestnut
 • pocit, že se člověk přetížením „zblázní“: Cherry Plum

Bylinky:

 • Na klidné spaní levandulový čaj (či sáček sušené levandule u polštáře), meduňka na zklidnění napnutých „nervů“, prohřívací čaj (skořice, hřebíček, černý čaj a med) pro zimní rána či odpoledne.

Povoleno a k užitku:

Procházky přírodou, skotačení ve sněhu, tvorba sněhuláků, zásobení krmítek pro ptáčky, pozvání sousedů na punč, setkávání s rodinou a blízkými a obdarování těch, kdo jsou na tom hůře než vy (děti z dětských domovů, lidé bez přístřeší, senioři…), přinese radost do jejich i vašich srdcí. Inspiraci a radosti se meze nekladou!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Helena Míková

Autor: Helena Míkovánovinářka

"Cest ke zdraví a životu je mnoho. Najděte to, co s vámi rezonuje, souladí, v co věříte a především čemu důvěřujete. Celý život hledám a nacházím. Homeopatie je jedním z těch vzácných darů na cestě. Ke zdraví, rovnováze i k sobě samému..."

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 22:36

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze